مقایسه مدرک سیستم های آموزشی مدارس دنیا

 • by
زمان مطالعه: 8 دقیقه
4.8/5 - (13 امتیاز)

سیستم های آموزشی برتر دنیا پس از پایان مدرسه، مدارک معتبری مانند دیپلم بین المللی IB مدرک بریتانیایی IGCSE و A-level، مدرک آمریکایی SAT و ACT، دیپلم کانادایی OSSD و استرالیایی HSC ارائه می‌دهند. هر کدام از این مدارک، ویژگی ها و مزایا و معایب خاص خود را دارند. این مقاله دایرة المعارف کاملی از تفاوت سیستم های آموزشی مدارس بین المللی برتر دنیا و مالزی است. اگر می‌خواهید از بین مدارس مالزی دست به انتخاب بزنید و تصمیمی آگاهانه برای آینده فرزند خود بگیرید، خواندن این مقاله کمک بزرگی برای درک عمیق تفاوت سیستم های آموزشی مدارس است. همراه‌مان شوید…

شریف اِستادی، نماینده قانونی مدارس برتر مالزی است که با توجه به سیستم های آموزشی مدارس مالزی بهترین پیشنهادها را به شما می‌دهد.

تحصیل در مالزی را یک تماس شروع کنید۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱

چرا مقایسه سیستم های آموزشی رایج دنیا اهمیت دارد؟

سیستم های آموزشی مدارس دنیا، مجموعه‌ای از قوانین، مقررات، برنامه‌های درسی، شیوه‌های تدریس، نحوه ارزشیابی و امتحان، امکانات آموزشی و غیره است.

یکی از مهم‌ترین تصمیمات والدین برای فرزندانشان انتخاب مدرسه‌ای با سیستم آموزشی مناسب است. این تصمیم تأثیر زیادی در آینده تحصیلی و شغلی دانش آموزان دارد.

در هر کدام از نظام های آموزشی رایج دنیا، یک نوع دیپلم با مشخصات و ویژگی‌های متفاوتی به دانش آموزان داده می‌شود. این مدرک در پذیرش و انتخاب رشته دانشگاهی دانش آموزان تأثیر زیادی دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

مطلب پیشنهادی: می خوای با سیستم آموزشی مدارس مالزی بیشتر آشنا بشی؟ کلیک کن

مقایسه مدرک سیستم های آموزشی مدارس دنیا

معیارهای مقایسه؛ چه ویژگی‌هایی مهم هستند؟

برای آشنایی بیشتر با سیستم‌ های آموزشی مدارس دنیا، بهتر است با ویژگی ها و شاخصه‌های هر سیستم آشنا شوید. این ویژگی‌ها از این قرار است:

 • زبان آموزشی، در هر سیستم آموزشی از یکی از زبان‌های زنده دنیا استفاده می‌شود. شما با آگاهی از میزان تسلط فرزندتان به زبان خاص یا با هدف آموزش آن زبان، باید به دنبال مدرسه‌ای باشید که آموزش به زبان مدنظرتان باشد و با برگزاری کلاس‌های پشتیبان، زبان فرزندتان را تقویت کند.
 • برنامه درسی، برنامه درسی مدرسه، تعیین می‌کند که چه موضوعاتی در طول تحصیل به فرزند شما آموزش داده می‌شود. اگر فرزند شما علاقه خاصی به یک موضوع دارد، مدرسه‌ای را پیدا کنید که به آن موضوع توجه ویژه‌ای دارد.
 • روش‌های ارزیابی و امتحانات، روش‌های ارزیابی مدرسه معیاری برای اندازه گیری پیشرفت تحصیلی فرزند شما است.
 • هزینه، هر کدام از سیستم‌های آموزشی هزینه‌های مشخصی دارند که بهتر است قبل از تصمیم گیری با هزینه تحصیل در سیستم‌های آموزشی مدارس مختلف آشنا شوید.

معرفی انواع سیستم های آموزشی مالزی

در مالزی و سایر کشورهای دنیا طیف گسترده‌ای از مدارس بین المللی وجود دارد که از سیستم‌های آموزشی مختلف پیروی می‌کنند. این سیستم‌ها و مدارک اعطایی هر کدام را بشناسید:

 1. سیستم آموزشی انگلستان که مدارک IGCSE و A-level را ارائه می‌دهد.
 2. سیستم آموزشی آمریکا، مدارک SAT و ACT را ارائه می‌دهد.
 3. سیستم آموزشی کانادا، مدارک OSSD را ارائه می‌دهد.
 4. سیستم آموزشی بین المللی IB، دیپلم بین المللی IB ارائه می‌دهد.
 5. سیستم استرالیایی با ارائه مدرک (HSC)

مقایسه مدرک سیستم های آموزشی مدارس دنیا

Book stack  مدرک IGCSE چیست؟

مدرک IGCSE یک مدرک بین المللی است که توسط شورای بریتانیا برای آموزش بین المللی (CIE) ارائه می شود. IGCSE گواهینامه بین المللی آموزش متوسطه برای دانش آموزان 14 تا 16 ساله دبیرستان های با سیستم آموزشی بریتانیایی یا کمبریج است. این مدرک که در پایان سال یازدهم دبیرستان به دانش آموزان داده می‌شود در دانشگاه های مالزی و سراسر دنیا شناخته شده و معتبر است.

Education  مدرک A-level چیست؟

A-level یک مدرک بین المللی است که توسط CIE ارائه می شود. A-Level برنامه پیش دانشگاهی در مالزی است که بر اساس سیستم آموزشی انگلستان ارائه می‌شود. دوره A-Level معمولاً 24 ماه طول می کشد.

Reading book  مدرک OSSD چیست؟

مدرک OSSD دیپلم بین المللی است که توسط شورای مدارس انتاریو (OISE) ارائه می‌شود. این مدرک در دبیرستان‌هایی با سیستم آموزشی کانادایی ارائه می‌شود و برای ورود به دانشگاه های سراسر جهان معتبر است.

مطلب پیشنهادی: شرایط اخذ دیپلم کانادایی اونتاریو

Computer  مدرک SAT چیست؟

آزمون SAT مخفف (Scholastic Assessment Test) یک آزمون استاندارد برای پذیرش دانشگاه های ایالت متحده و سراسر دنیا است. این آزمون برای ارزیابی توانایی‌های تحلیلی و تحصیلی دانش‌آموزان در مقطع دبیرستان است و آنها را برای ورود به دانشگاه‌ها و کالج‌های آمریکا و بسیاری از کشورهای دیگر آماده می‌کند.

Open book  دیپلم IB چیست؟

سیستم آموزشی بین‌المللی IB (International Baccalaureate) یکی از جامع‌ترین برنامه‌های تحصیلی است که بر توسعه فکری، شخصی، عاطفی و اجتماعی دانش‌آموزان در سراسر جهان تاکید دارد. دیپلم IB یکی از قدرتمندترین مدارک تحصیلی جهان است و دانش‌آموزانی که موفق به کسب این مدرک می‌شوند، به‌خاطر مهارت‌های تحقیق و نوشتاری، تیزهوشی در تفکر نقادانه و توانا در تحلیلی، اغلب در دانشگاه‌ها و مشاغل پس از فارغ‌التحصیلی موفق‌تر هستند.

مدرک HSC چیست؟

سیستم استرالیایی HSC یا Higher School Certificate، یکی از مدارک تحصیلی است که به دانش‌آموزان پس از پایان تحصیلات آخر دبیرستان داده می‌شود. آزمون‌ توسط سازمان NSW Education Standards Authority (NESA) طراحی شده و در اکتبر و نوامبر هر سال برگزار می‌شوند. این سیستم توسط بسیاری از دانشگاه‌ها، کالج‌ها و موسسات آموزشی در استرالیا و سایر کشورها مورد قبول و ارزش‌گذاری قرار می‌گیرد.

جتماً بخوانید: می دونی چند نوع دیپلم از مدارس مالزی میشه گرفت؟ کلیک کن.

مقایسه هزینه سیستم های آموزشی برتر دنیا

هزینه تحصیل در سیستم های آموزشی مدارس بین المللی مالزی به عوامل مختلفی بستگی دارد. سیستم های آموزشی آمریکا و کانادا هزینه بیشتری نسبت به سیستم بریتانیایی و IB دارند. با هزینه تحصیل در مدارس مالزی با سیستم های مختلف به دلار و رینگیت در این جدول آشنا شوید.

 سیستم های آموزشی مدارس هزینه اخذ مدرک به رینگیت هزینه به دلار
مدرک IGCSE 16,000 تا 60,0001 3,800 تا 14,3002
مدرک A-level 20,000 تا 80,0001 4,800 تا 19,1002
مدرک OSSD 24,000 تا 40,0003 5,700 تا 9,5002
مدرک SAT 241,000 52 دلار
مدرک IB 40,000 تا 100,000 9,500 تا 23,8002
مدرک HSC 20,000 تا 50,000 4,800 تا 11,9002

طول مدت تحصیل در سیستم های آموزشی مختلف مدارس مالزی متفاوت است. سیستم های آموزشی کانادایی طولانی‌تر از سیستم‌های رایج دیگر است. طول مدت تحصیل در هر یک از سیستم ها را در این جدول ببینید:

 سیستم های آموزشی مدارس کلاس طول مدت تحصیل برای اخذ مدرک
مدرک IGCSE کلاس 10 و 11 دبیرستان 14 تا 16 سال 2 سال
مدرک A-level کلاس 12 و 13 دبیرستان 16 تا 18 سال 2 سال
مدرک OSSD کلاس 9 تا 12 دبیرستان 4 سال
مدرک SAT پایه‌ 11 و 12 دبیرستان 2 سال
مدرک IB کلاس 11 و 12 دبیرستان 2 سال
مدرک HSC کلاس 11 و 12 دبیرستان 2 سال

زبان آموزشی سیستم‌های آموزشی

زبان آموزشی در سیستم های آموزشی مختلف مدارس مالزی، انگلیسی است. این بدان معناست که دانش آموزانی که مایل به تحصیل در این سیستم ها هستند، باید به زبان انگلیسی تسلط داشته باشند. نگران عدم تسلط فرزندتان به زبان انگلیسی نباشید چون بسیاری از این مدارس کلاس‌های فوق برنامه زبان انگلیسی برای آمادگی دانش آموزان ارائه می‌دهند. برخی از مدارس بین المللی مالزی دروس خاصی به زبان های دیگر، مانند چینی، مالایی یا تایلندی ارائه می‌دهند. این دروس معمولاً به عنوان دروس اختیاری ارائه می شوند و برای اخذ مدرک الزامی نیستند.

 سیستم های آموزشی مدارس زبان مدرک زبان آموزشی
مدرک IGCSE انگلیسی انگلیسی
مدرک A-level انگلیسی فرانسوی، آلمانی، اسپانیایی
مدرک OSSD انگلیسی ایتالیایی، انگلیسی
مدرک SAT انگلیسی فرانسوی، آلمانی، اسپانیایی، چینی، کره‌ای و غیره.
مدرک IB انگلیسی 3 زبان، مادری، ارتباطی و انتخابی
مدرک HSC انگلیسی فرانسوی، آلمانی، اسپانیایی، چینی، هندی، عربی و غیره.

مدرک ارائه شده در سیستم های آموزشی مدارس دنیا

هر کدام از سیستم‌های آموزشی در پایان دبیرستان مدرک معتبری به دانش آموزان می‌دهند. مرجع صدور این سازمان و ها و شوراهای بین المللی هستند. با آنها آشنا شوید:

 سیستم های آموزشی مدارس  مدرک ارائه شده
مدرک IGCSE شورای بریتانیا برای آموزش بین المللی (CIE)
مدرک A-level شورای بریتانیا برای آموزش بین المللی (CIE)
مدرک OSSD توسط شورای مدارس انتاریو (OISE)
مدرک SAT کالج بردهای پذیرش (College Board)
مدرک IB توسط سازمان بین المللی باستان شناسی (IBO)
مدرک HSC شورای آموزش و پرورش و پرورش استرالیا (NSW Education Standards Authority)

برنامه درسی سیستم های آموزشی رایج دنیا

برنامه درسی سیستم های آموزشی مدارس مالزی، از نظر تعداد و نوع دروس متفاوت است. در سیستم های آموزشی مختلف دروس پایه و اصلی جایگاه متفاوتی دارند، با دروس اصلی و اختیاری در این سیستم های آموزشی آشنا شوید.

 سیستم های آموزشی مدارس برنامه درسی مدرک
مدرک IGCSE 5 دروس انتخابی و اجباری از میان 70 موضوع
مدرک A-level انتخاب سه درس علوم، ریاضیات و علوم انسانی از میان 50 موضوع
مدرک OSSD  انتخاب چهار درس زبان انگلیسی، ریاضیات، علوم، مطالعات اجتماعی و هنر به صورت اختیاری و اجباری
مدرک SAT دروس اجباری و اختیاری در پنج موضوع هنر، علوم، علوم اجتماعی، زبان‌ها و ریاضیات
مدرک IB دروس اجباری و اختیاری در شش حوزه زبان و ادبیات، ریاضیات، علوم، علوم انسانی، هنر، خلاقیت، اکتشاف و خدمات
مدرک HSC  انتخاب دروس در پنج حوزه زبان انگلیسی، ریاضیات، علوم، مطالعات اجتماعی و هنر از میان 100 موضوع

شیوه ارزیابی و امتحانات مدارس در سیستم های برتر

شیوه ارزیابی و امتحان در سیستم های آموزشی مختلف مدارس مالزی، از نظر نوع آزمون و پروژه ها و زمان برگزاری آزمون ها متفاوت است. برخی از سیستم‌ها بر آزمون متمرکز و استاندارد تأکید دارند و برخی تکلیف محور و پروژه محور هستند. با شیوه ارزیابی و نمره قبولی هر سیستم در این جدول آشنا شوید.

 سیستم های آموزشی مدارس نوع آزمون نمره آزمون
مدرک IGCSE آزمون‌های کتبی، شفاهی، عملی و پروژه‌های دانش‌آموزی نمره آزمون‌ها از A* تا U
مدرک A-level ترکیبی از آزمون ها و پروژه ها آزمون‌ها از A* تا E
مدرک OSSD ارزیابی‌های پیوسته و پایان دوره نمره‌های دروس از ۱۰۰ تا ۵۰
مدرک SAT دو بخش ریاضیات و خواندن و نوشتن خلاقانه نمره‌های آزمون‌ها از ۸۰۰ تا ۲۰۰
مدرک IB آزمون‌های کتبی، شفاهی، عملی و پروژه‌های دانش‌آموزی نمره‌های آزمون‌ها از ۷ تا ۱ متغیر
مدرک HSC آزمون‌های کتبی، شفاهی، عملی و پروژه‌های دانش‌آموزی نمره ATAR بین 0 تا 99.95

مقایسه مدرک سیستم های آموزشی مدارس دنیا

بهترین سیستم آموزشی دنیا

گزینش بهترین سیستم های آموزشی دنیا به نیازهای خاص فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی افراد بستگی دارد، اما برخی ویژگی‌های کلیدی در سیستم‌های آموزشی وجود دارد که می‌تواند معیاری برای انتخاب بهترین سیستم آموزشی دنیا باشد.

به طور مثال برای انتخاب سیستم آموزشی مطلوب، می‌توان به میزان تمرکز معلمان بر آموزش، تاکید بر یادگیری خلاق و نقادانه، انعطاف‌پذیری برنامه‌ درسی، پاسخگویی به نیازهای فردی دانش‌آموزان و سرمایه‌گذاری مدرسه در بخش آموزش اشاره کرد.

هر سیستمی که در آن صدای موفقیت دانش‌آموزان شنیده شود می‌تواند به عنوان یک نظام آموزشی خوب تلقی شود.

طبق گزارش US News and World Report، BAV Group و Wharton School of the University of Pennsylvania در سال 2023 کشورهایی که سه ویژگی برتر زیر را داشته باشند بهترین برای آموزش هستند:

 1. سیستم آموزشی عمومی پیشرفته
 2. میزان پذیرش فارغ التحصیلان در دانشگاه
 3. ارائه آموزش با کیفیت

با کشورهایی که بهترین سیستم آموزشی را دارند آشنا شوید:

 • ایالات متحده آمریکا
 • بریتانیا
 • آلمان
 • کانادا
 • فرانسه
 • ژاپن
 • سوئیس
 • استرالیا
 • سوئد
 • دانمارک

در میان سیستم‌های آموزشی مدارس مالزی سیستم آموزشی IB و IGCSE جامع‌ترین و چالش برانگیزترین سیستم است که بر روی توسعه مهارتهای انتقادی و حل خلاقانه مسئله تمرکز دارد. مدرسه سان وی مالزی با ارائه سیستم بین المللی IB و اعطای دیپلم OSSD بهترین انتخاب برای دانش آموزان ایرانی است.

تحصیل در مدارس برتر مالزی با شریف اِستادی

برای دریافت مشاوره رایگان سؤالات خود را از کارشناسان شریف اِستادی بپرسید و گامی بزرگ در مسیر پیشرفت حرفه‌ای و شخصی خود بردارید. اطلاعات لازم را همین امروز کسب کنید!

برای دریافت مشاوره رایگان تماس بگیرید.۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱

منبع:

https://www.studyinternational.com/news/best-education-system-in-the-world/
Best Countries for Education | U.S. News – U.S. News & World Report. https://www.usnews.com/news/best-countries/best-countries-for-education/

https://schooladvisor.my/school-guide/a-side-by-side-comparison-between-ib-and-igcse

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *