IGCSE چیست؟

 • by
زمان مطالعه: 7 دقیقه
5/5 - (6 امتیاز)

IGCSE گواهینامه عمومی بین المللی آموزش متوسطه و از مدارک پذیرفته شده جهانی است. این مدرک نشان دهنده پایان سال یازدهم دبیرستان سیستم کمبریج است. دانش آموزان 14 تا 16 ساله پس از اخذ مدرک IGCSE مجاز به ادامه تحصیل در دوره پیش دانشگاهی و یا دانشگاه های سراسر دنیا هستند، این مدرک برای کارفرمایان نیز شناخته شده و معتبر است و فارغ التحصیلان در صورت تمایل می‌توانند وارد بازار کار شوند.

شریف اِستادی با 20 سال فعالیت تخصصی در مالزی همراه و پشتیبان شما برای اخذ ویزا و سایر کارهای مربوط به تحصیل است. با ما تماس بگیرید.

تحصیل در مالزی را یک تماس شروع کنید۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱

می دانید IGCSE چیست؟

(IGCSE) محبوب ترین گواهینامه بین المللی پایان دوره متوسطه است که معادل مدرک O-Level بریتانیا، UK GCSE، فرم پنجم یا سال یازدهم می‌باشد.

IGCSE گواهینامه عمومی بین المللی آموزش متوسطه، مخفف عبارت (International General Certificate of Secondary Education) است. بیش از 3,000 مدرسه در سراسر جهان، مدرک IGCSE به دانش آموزان ارائه می‌دهند.

این دوره از معتبرترین سیستم‌های مدارس جهان است که شرایطی ایده ال برای پیشرفت تحصیلی و شغلی دانش آموزان دارد. هدف سیستم IGCSE فراهم کردن معیارهای آموزشی منسجم و استاندارد برای دانش‌آموزانی است که در محیط‌های مختلف تحصیل کرده‌اند.

دانش آموزان دبیرستانی پس از 2 سال تحصیل در سیستم کمبریج، با شرکت در آزمون IGCSE مدرک می‌گیرند. پس از قبولی در آزمون و اخذ مدرک، دانش‌آموزان می‌توانند وارد دوره پیش دانشگاهی A-Levels، شده و برای ادامه تحصیل در رشته‌های دانشگاهی مورد نظر خود آماده شوند.

igcse محبوب‌ترین مدرک بین المللی پایان دبیرستان است که از سوی دانشگاه ها، کالج‌ها و کارفرمایان پیشرو سراسر جهان پذیرفته شده و معتبر است. این مدرک به دانش آموزان دامنه بزرگی برای انتخاب رشته دانشگاهی و مشاغل مورد نظر را می‌دهد.

چرا IGCSE؟

گواهینامه عمومی بین المللی آموزش متوسطه (IGCSE) یک امتحان در سطح متوسطه است که برای دانش آموزان مدارس بین المللی برگزار می شود.

شرکت در این آزمون برای دانش آموزانی که قصد دارند برای ادامه تحصیل دانشگاه های سراسر دنیا را انتخاب کنند ضروری است. می‌دانید چرا؟

چون همه موضوعات IGCSE از برنامه درسی ارزیابی بین المللی کمبریج پیروی می‌کنند که در تمام دنیا شناخته شده است.

دلیل دیگر استفاده از زبان انگلیسی به عنوان رسانه آموزشی است. البته به غیر از زبان مالایی و سایر دروس زبان خارجی، بقیه دروس صرفاً به زبان انگلیسی تدریس می شوند. بنابراین می توانید مطمئن باشید که در انگلیسی از نظر نوشتار و گفتار پیشرفت فوق العاده‌ای خواهید داشت.

حتماً بخوانید: شرایط تحصیل دبیرستان های مالزی

IGCSE چیست؟

IGCSE مدرک یا سیستم آموزشی؟!!!

سیستم آموزشی igcse هم مدرک و هم سیستم آموزشی است!

IGCSE به عنوان سیستم آموزشی، شامل دروس دو سال آخر دبیرستان است و دانش‌آموزان را برای ورود به دانشگاه های مالزی یا سایر نقاط جهان آماده می‌کند. در این دوره تحصیلی، برنامه درسی متنوعی در زمینه آموزش مهارت‌های هزاره سوم به دانش آموزان ارائه می‌شود.

پس از پایان دوره دبیرستان و سال یازدهم، دانش آموزان در آزمون بین المللی شرکت کرده و مدرک IGCSE دریافت می‌کنند، IGCSE یک مدرک بین‌المللی پذیرفته شده و نشان دهنده موفقیت‌آمیز پایان دوره دبیرستان سیستم کمبریج می‌باشد. 

داشتن این مدرک نشان دهنده دانش و مهارت دانش آموزان در ارتباط به زبان انگلیسی، تسلط به امور درسی و انعطاف پذیری بالا در مقابله با چالش‌های زندگی است.

شرایط و چگونگی برگزاری آزمون IGCSE

IGCSE کمبریج دو بار در سال، در ژوئن و نوامبر برگزار می‌شود و نتایج آن در ماه اوت و ژانویه هر سال اعلام می‌شود.

این آزمون به صورت کتبی، شفاهی و عملی برگزار می‌شود.

هیئت های برگزارکننده امتحان IGCSE عبارتند از:

 1. Pearson’s Edexcel
 2. آزمون های بین المللی ارزیابی کمبریج،

آزمون بین المللی آموزش متوسطه (IGCSE) با نمرات 9 تا 10 ارزیابی می‌شود. کسب نمره بالا در هر یک از امتحانات مورد توجه دانشگاه ها خواهد بود. شیوه برگزاری آزمون بر عهده مدارس تحت سیستم کمبریج است که انتخاب کنند از طریق کدام هیئت امتحانی در آزمون IGCSE شرکت کنند. تفاوت این دو شیوه، در قالب امتحان است.

مطلب پیشنهادی: می خوای با بقیه سیستم های آموزشی مدارس مالزی آشنا بشی؟ کلیک کن

IGCSE چیست؟

سیستم آموزشی Cambridge IGCSE

شیوه آموزشی Cambridge IGCSE ترکیبی از بهترین روش‌های تحصیلی است که مطابق با نیازهای در حال تغییر دانش آموزان توسعه پیدا کرده و به طور مرتب به روز می‌شود. معلمان IGCSE کمبریج با دسترسی به منابع عالی آموزشی و دریافت مشاوره از کارشناسان این سیستم، جزو بهترین‌ها هستند.

رویکرد اصلی آموزشیCambridge IGCSE یادگیرنده محور و مبتنی بر تحقیق است. تمرکز اصلی این سیستم بر آموزش مهارت‌هایی مانند تفکر خلاق، تحقیق و حل چالش‌ها است و دانش آموزان را برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر آماده می‌کند.

سیستم IGCSE کمبریج با سایر برنامه های درسی مدارس دنیا سازگاری داشته و در سطح بین المللی مطابق با نیازها و فرهنگ های مختلف قابل تغییر است. هر کدام از مدارس مالزی نیز می‌توانند براساس اصول تعریف شده و استاندارد خود، برنامه درسی اصلی را طراحی کرده و متناسب با نیاز دانش آموزان به روز رسانی کنند.

IGCSE چیست؟

موضوعات igcse

IGCSE دارای بیش از 70 موضوع اصلی است که 30 دوره آن مربوط به زبان‌های رایج دنیا مانند عربی، چینی، فرانسوی، اسپانیایی، ژاپنی، یونانی و اردو است. سایر موضوعات شامل ادبیات، ریاضیات، اقتصاد، جغرافیا، تاریخ، زیست شناسی، شیمی و فیزیک است.

دانش آموزان در مدارس بین المللی مالزی باید حداقل 5 یا حداکثر 14 موضوع را برای تحصیل انتخاب کنند. تعداد و موضوعات ارائه شده از مدرسه‌ای به مدرسه دیگر متفاوت است و انتخاب موضوع موردنظر به ترجیحات فردی دانش آموزان بستگی دارد.

انتخاب دانش آموزان هر موضوعی که باشد، به آنها گواهی IGCSE در همان موضوع داده می‌شود. برای هر رشته به طور جداگانه گواهی می شود. به طور مثال اگر در 5 موضوع شرکت کنید، 5 گواهینامه IGCSE به شما اعطا می شود.

مدارس بین‌المللی مالزی ارائه دهنده مدرک IGCSE، چندین موضوع اصلی و انتخابی را ارائه می‌دهند. موضوعات اصلی شامل انگلیسی، ریاضیات و علوم هستند. موضوعات انتخابی شامل علوم اجتماعی مانند حسابداری، مطالعات تجاری، اقتصاد، جامعه‌شناسی، فناوری مانند رایانه، فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) و هنر و طراحی است. به طور خلاصه موضوعات ارائه شده در مدارس مالزی از این قرار است:

 • گروه 1 زبان ها
 • گروه 2 علوم انسانی
 • گروه 3 علوم پایه
 • گروه 4 ریاضی
 • گروه 5 دروس خلاق و حرفه ای

موضوعات ارائه شده به دانش آموزان طوری برنامه ریزی شده که به آنها امکان می‌دهد تا پس از پایان دبیرستان و سال یازدهم، در هر سیستم پیش دانشگاهی مالزی که مایل باشند مانند A-Levels، IB یا Foundation ادامه تحصیل دهند.

سطح پیشرفته و دیپلم ICE 

پس از پایان سال یازدهم و تکمیل برنامه IGCSE کمبریج، دانش‌آموزان مدرک بین‌المللی دانشگاه کمبریج (ICE) را دریافت می‌کنند و به سطح بعدی یا به اصطلاح سطح پیشرفته A Level می‌روند.

دانش آموزان باید در همه دروس نمره رضایت بخش بگیرند تا بتوانند دیپلم معتبر به عنوان گواهی که نشان می‌دهد در طول دو سال دانش کافی و موردنیاز را دریافت کرده‌اند بگیرند.

دیپلم ICE نه تنها توسط مؤسسات آموزش عالی و کارفرمایان در سراسر جهان به عنوان گواهی دستاوردهای تحصیلی استثنایی شناخته می‌شود، بلکه یکی از الزامات برای پذیرش بسیاری از دانشگاه های دنیا است.

IGCSE چیست؟

مزایا و معایب دوره آی جی سی اس

دوره IGCSE مزایا و معایب زیادی دارد، چند نمونه از آنها را ببینید:

مزایای دوره IGCSE

 • اعتبار بین‌المللی، IGCSE توسط دانشگاه‌ها و کارفرمایان در سراسر جهان به عنوان یک مدرک دبیرستانی معتبر شناخته شده است.
 • تنوع و انعطاف‌پذیری بالا، دانش‌آموزان امکان انتخاب طیف وسیعی از دروس را دارند تا بتوانند مهارت‌های آکادمیک خود را تقویت کرده؛ علاقه خود را کشف کرده و مهارت هایشان را در زمینه های مختلف تقویت کنند.
 • پذیرش جهانی، مدرک IGCSE در مدارس بیش از 160 کشور جهان ارائه می‌شود.
 • ترغیب تفکر انتقادی، دوره‌های IGCSE بر تحلیل و ارزیابی منابع، تشویق تفکر انتقادی و حل مسئله تأکید دارند.
 • دسترسی گسترده به انواع موضوعات، این برنامه به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد در مورد تعداد و نوع دروسی که مطالعه می‌کنند حق انتخاب‌ داشته باشند.

مزایا و معایب igcse

معایب دوره IGCSE

 • نیازمند تلاش زیاد، IGCSE یک برنامه درسی چالش برانگیز است. دانش آموزان باید برای کسب نمرات بالا در این برنامه درسی سخت کار کنند.
 • صرف هزینه؛ تحصیل در مدارس IGCSE می تواند گران باشد.
 • داشتن مهارت های زبان انگلیسی: IGCSE به زبان انگلیسی تدریس می شود. دانش آموزان باید مهارت های زبان انگلیسی خود را تقویت کنند تا بتوانند در این برنامه درسی موفق شوند.
 • برنامه درسی فشرده، IGCSE یک برنامه درسی فشرده  دارد.

سؤالات متداول igcse

1- مدرک IGCSE چیست؟

مدرک رسمی پایان سال یازدهم دبیرستان برای افراد 14 تا 16 ساله است که منجر به دریافت مدرک معتبر و با ارزش جهانی IGCSE می‌شود. 

2- چرا برنامه IGCSE بهترین انتخاب برای سال‌های پایانی دبیرستان است؟

چون IGCSE مطابق با استانداردهای جهانی است دانش و مهارت لازم برای دریافت IB Diploma یا A-Level را به دانش آموزان می‌دهد. دانشگاه ها و کالج‌های بریتانیا، ایالات متحده یا کانادا به سادگی دانشجویانی که گواهینامه IGCSE داشته باشند را می‌پذیرند.   

3- چگونه بهترین موضوع IGCSE را انتخاب کنیم

اکثر مدارس مالزی حداقل 5 یا 6 موضوع IGCSE را ارائه می‌دهند که شامل 3 درس اجباری انگلیسی، علوم و ریاضیات می‌باشد. در کنار این موضوعات اصلی، دانش‌آموزان می‌توانند از بین موضوعات مختلف در زمینه‌هایی مانند هنر، علوم انسانی، STEM (علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات) و ورزش را مطابق با نظرات و علایق شخصی انتخاب کنند.

شروع داستان متخصص شدن از مالزی!

تحصیل در مدارس مالزی تجربه‌ای منحصر به فرد از آموزش در محیطی چندفرهنگی و دوستانه این کشور است. با دریافت مشاوره و راهنمایی حرفه‌ای، برای رسیدن به اهداف تحصیلی و شغلی خود در کشور مالزی آماده شوید.

با شریف اِستادی سناریوی جذابی برای زندگی تحصیلی خود در مالزی بنویسید و تحت حمایت و پشتیبانی ما، از مدارس مالزی مدرک معتبر جهانی بگیرید.

نیاز به راهنمایی داری؟ با این شماره تماس بگیر۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱

منبع:

https://www.cambridgeinternational.org/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *