آموزش و پرورش مالزی

 • by

آموزش و پرورش مالزی در سطح مدارس، شامل پیش دبستان یا مهدکودک، ابتدایی یا دبستان، متوسطه یا دبیرستان است. تحصیلات پس از متوسطه در نظام آموزشی مالزی نیز شامل پیش دانشگاهی، دیپلما یا کاردانی، لیسانس یا کارشناسی و دکتری یا phd است. اهداف آموزش و پرورش مالزی رشد و پیشرفت فکری، معنوی، عاطفی و جسمی دانش آموزان و تربیت شهروندانی با دانش و توانمندی بالا، مسئولیت پذیر و باانگیزه است. اطلاعات تکمیلی را در ادامه بخوانید.

شریف اِستادی، ایجنت تخصصی و نماینده قانونی مدارس برتر مالزی است. برای شروع موفقیت تحصیلی در مالزی با کارشناسان ما تماس بگیرید.

برای تماس کلیک کنید۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱

معرفی آموزش و پرورش مالزی

به طور کلی، ساختار نظام آموزشی مالزی را می‌توان به 2 سطح زیر تقسیم کرد: 

 1. بخش آموزش پیش از دبستان تا آموزش متوسطه تحت صلاحیت وزارت آموزش و پرورش (MOE)
 2. بخش آموزش عالی زیر نظر وزارت آموزش پرورش (MOHE)

آموزش و پرورش مالزی متعهد به ارائه آموزش با کیفیت برای همه افراد بدون توجه به جنسیت، نژاد و طبقه اجتماعی است. در راستای تعهد دولت به آموزش و پرورش، تقریباً 25 درصد از بودجه ملی به برنامه های آموزش و پرورش تخصیص پیدا کرده است.

کشور مالزی در آرزوی ایجاد نظام آموزشی جهانی است. هدف اصلی دولت، ایجاد فضایی برای درک و استفاده از همه پتانسیل‌های افراد جامعه و تبدیل شدن به اعضای مؤثر در پیشرفت کشور است. مالزی قصد دارد به مرکز منطقه ای برتر در آموزش تبدیل شود. برای رسیدن به این هدف، نظام آموزشی مالزی به طور مداوم در حال تحول است.

آموزش و پرورش مالزی، برنامه درسی متمرکزی برای تربیت و توسعه افراد متعادل، آگاه، ماهر و مسئولیت پذیر در پیش گرفته است. برنامه درسی مدارس مالزی برای کمک به رشد شناختی، عاطفی و توسعه مهارت‌های تفکر در مراتب بالا طراحی شده است.

مقاطع مختلف تحصیلی در نظام آموزشی مالزی

در کشور مالزی دانش آموزان 11 سال از کلاس اول تا یازدهم در مقطع ابتدایی تا دبیرستان درس می‌خوانند. در واقع نظام آموزشی براساس سیستم (۶+۳+۲) است.

مقطع تحصیلیسن طول مدت تحصیلکلاس
ابتدایی(دبستان)6 تا 12 سال6 سالکلاس اول تا ششم
دبیرستان(متوسطه)13 تا 17 سال5 سال(3 سال متوسطه ابتدایی و 2 سال متوسطه تکمیلی)کلاس هفتم تا یازدهم
پیش دانشگاهی18 سال1 تا 2 سالکلاس دوازدهم
دانشگاهبالای 18 سالاز 2 تا چند سالدیپلما، کارشناسی، ارشد و دکتری

سیستم آموزشی ابتدایی در مالزی

دانش آموزان مدارس ابتدایی مالزی از کلاس اول تا ششم در این مقطع درس می‌خوانند. . آموزش ابتدایی ادامه آموزش پیش دبستان است. دانش آموزان ابتدایی در کنار خواندن، نوشتن و حساب دروس دیگری مانند علوم، تربیت بدنی، معارف اسلامی و اخلاقی را آوزش می‌بینند. تحصیل دبستان برای همه کودکان اجباری است. این مقطع به دو سطح تقسیم می‌شود:

 1. سطح یک کلاس اول تا سوم
 2. سطح دو دانش آموزان کلاس چهارم تا ششم

سیستم آموزشی دبیرستان در مالزی

مقطع متوسطه مالزی برای دانش آموزان کلاس هفتم تا یازدهم است.  انواع دبیرستان های مالزی شامل دبیرستان آکادمیک، آموزش متوسطه فی و حرفه ای، مدارس متوسطه ورزشی، مدارس متوسطه ملی و مدارس متوسطه مذهبی و دینی است. در سیستم اموزشی دبیرستان های مالزی مقطع متوسطه به دو دوره تقسیم می‌شود.

 1. متوسطه اول از کلاس هفتم تا نهم
 2. متوسطه تکمیلی کلاس دهم و یازدهم در رشته های هنر، علوم، یا فنی و حرفه ای

سیستم آموزشی پیش دانشگاهی در مالزی

پیش دانشگاهی یا کلاس دوازدهم برای دانش آموزانی است که قصد ثبت نام در دانشگاه های دولتی یا خصوصی مالزی را دارند. انواع مختلفی از دوره‌های پیش دانشگاهی در مدارس و کالج های این کشور برگزار می‌شود. طول مدت پیش دانشگاهی در مالزی بسته به نوع آن از 1 تا 2 سال است. انواع دوره‌های پیش دانشگاهی در مالزی را با هم ببینیم:

 1. دوره پیش دانشگاهی STAM
 2. دوره پیش دانشگاهی STPM
 3. پیش دانشگاهی A-levels و O-level
 4. دوره پیش دانشگاهی SACE و AUSMAT
 5. پیش دانشگاهی CPU یا CIMP
 6. برنامه مدرک بین المللی دیپلم (IBDP)
 7. گواهی بنیاد
مطلب مرتبط: معرفی انواع پیش دانشگاهی در مالزی

انواع مدارس در نظام آموزشی مالزی

در نظام آموزشی مالزی، مدارس به چهار دسته دولتی، خصوصی، بین المللی و مذهبی تقسیم می‌ شوند.

 1. مدارس دولتی
 2. مدارس خصوصی
 3. مدارس بین المللی
 4. مدارس مذهبی

1- مدارس دولتی مالزی

تحصیل در مدارس دولتی مالزی رایگان است؛ چون این مدارس توسط دولت مالزی اداره می‌شوند. در این مدارس، زبان اصلی آموزش مالایی است. مدارس دولتی مالزی برنامه های درسی را ارائه می دهند که بر آموزش مهارت های اساسی و ارزش های اخلاقی تأکید دارند. در سال 2023، حدود 70 درصد از دانش آموزان مالزی در مدارس دولتی تحصیل می کنند.

2- مدارس خصوصی

تحصیل در مدارس خصوصی مالزی هزینه دارد و این مدارس توسط افراد یا مؤسسات خصوصی اداره می‌شوند. در این مدارس زبان مالایی، انگلیسی یا سایر زبان ها را به عنوان زبان اصلی، تدریس می‌شود. برنامه درسی مدارس خصوصی بر آموزش مهارت های تخصصی و رقابتی تأکید دارد. در سال 2023، حدود 20 درصد از دانش آموزان مالزی در مدارس خصوصی تحصیل می کنند.

3- مدارس بین المللی مالزی

برای تحصیل در مدارس بین المللی مالزی نسبت به سایر مدارس باید هزینه بیشتری بپردازید. این مدارس توسط مؤسسات بین المللی اداره می‌شوند. آموزش در این مدارس توسط معلمان باتجربه و تحصیل کرده از سراسر جهان است. برنامه درسی این مدارس بین المللی بوده و بر آموزش مهارت‌های بین فرهنگی و جهانی تأکید دارند. در سال 2023، حدود 10 درصد از دانش آموزان مالزی در مدارس بین المللی تحصیل می کنند.

مطلب پیشنهادی: لیست بهترین مدارس بین المللی مالزی برای دانش آموزان ایرانی

4- مدارس مذهبی مالزی

مدارس مذهبی در مالزی توسط مؤسسات مذهبی اداره می شوند. این مدارس بر آموزش ارزش ها و آموزه های مذهبی تأکید دارند. این مدارس معمولاً امکانات و تجهیزات کمتری نسبت به مدارس دولتی و خصوصی دارند. در سال 2023، حدود 1 درصد از دانش آموزان مالزی در مدارس مذهبی تحصیل می‌کنند.

سیستم آموزشی مدارس مالزی 

سیستم آموزشی مدارس مالزی تنوع زیادی دارد. نوع مدرسه تعیین کننده سیستم آموزشی مدرسه است. با سیستم های مختلف آموزشی انواع مدارس مالزی در این جدول آشنا شوید.

نوع مدرسهسیستم آموزشی
مدارس دولتی مالزیسیستم ملی
مدارس خصوصی مالزیسیستم ملی و بین المللی
مدارس بین المللی مالزیسیستم های بین المللی(استرالیایی، کانادایی، آمریکایی، بریتانیایی، فرانسوی و …)
مدارس مذهبی مالزیسیستم آموزشی ملی

زبان ارائه شده در آموزش و پرورش مالزی

مالزی کشوری متشکل از سه قومیت اصلی مالایی، چینی و هندی است. در نتیجه، سیستم آموزشی مالزی شامل دو نوع مدرسه است:

 1. مدارس ملی
 2. مدارس چینی و تامیل

رسانه آموزش در مدارس ملی یا دولتی؛ باهاسا ملایو است که زبان ملی مالزی است. زبان انگلیسی نیز یک درس اجباری است که در تمام مدارس مالزی به دانش آموزان تدریس می‌شود.

در مدارس چینی زبان آموزشی چینی یا تامیلی است. در اینجا هم زبان باهاسا ملایو و هم زبان انگلیسی به عنوان دروس اجباری است.
در مقطع متوسطه مدارس دولتی مالزی، زبان آموزشی زبان باهاسا ملایو است و انگلیسی زبان دوم آموزشی است. زبان چینی، تامیل و عربی نیز به عنوان دروس اضافی به دانش آموزان دبیرستانی ارائه می‌شود.

در مدارس بین المللی از زبان انگلیسی برای تدریس استفاده می‌شود. این مدارس از سیستم آموزشی ملی پیروی کرده و زبان و رسانه آموزشی خود را دارند. در این مدارس سایر زبان‌ها در کنار زبا‌ن‌های خارجی مانند فرانسوی و آلمانی و غیره تدریس می‌شوند.

در مقطع آموزش عالی یا دانشگاه، زبان انگلیسی به عنوان رسانه اولیه آموزشی در اکثر موسسات آموزش عالی خصوصی استفاده می‌شود. اکثر دوره های لیسانس در دانشگاه های دولتی به زبان باهاسا ملایو است ولی در مقاطع تحصیلات تکمیلی و دکترا از زبان انگلیسی برای آموزش استفاده می‌شود.

ساعات درسی و تعطیلات در آموزش و پرورش مالزی

سال تحصیلی در مالزی از ژانویه شروع می‌شود و تا هفته سوم نوامبر ادامه می یابد. هر چند شروع سال تحصیلی در مدارس بین المللی مالزی به خاطر سیستم‌های آموزشی کمی متفاوت است. 

حداقل تعداد روزهای تحصیل در سال 190 روز است. دانش آموزان مالزیایی 5 تعطیلات در پایان ترم و میان ترم دارند که مجموعاً 11 هفته است.

هر مدرسه تقویم و جدول زمانی مخصوص به خود را دارد و هر سال تحصیلی بسته به سیستم آموزشی، در مدارس مختلف به 2 تا 4 ترم تقسیم می‌شود. ساعت درسی مدارس مالزی از حدود. 7.30 صبح تا 14.30 بعدازظهر است.

سال تحصیلی دانشگاه های مالزی نیز 2 ترم داشته و در اواخر فوریه یا اوایل مارس شروع شده و در ماه اکتبر به پایان می‌رسد. برخی دانشگاه‌ها در ماه ژوئیه شروع می‌شوند.

کلاس های درس در مدارس و دانشگاه ها یک دوره 5 روزه از دوشنبه تا جمعه است.

مزایا و معایب آموزش و پرورش مالزی

آموزش و پرورش مالزی مانند همه سیستم‌های آموزشی دنیا مزایا و معایبی دارد. مزایای نظام آموزشی مالزی آشنا شوید:

 • آموزش رایگان در مدارس دولتی
 • تنوع مدارس و برنامه های درسی
 • آموزش فرهنگ‌های مختلف
 • امکانات و تجهیزات آموزشی مناسب
 • تأکید بر مهارت های عملی و کارآفرینی
 • آموزش به زبان انگلیسی
 • دسترسی به سیستم های آموزشی جهانی

معایب سیستم آموزش و پرورش مالزی:

 • انعطاف پذیری کم در برنامه های درسی
 • تبعیض در دسترسی به آموزش در مناطق دورافتاده
 • تمرکز بر حفظ ارزش های سنتی

تاریخچه آموزش و پرورش مالزی

آموزش و پرورش مالزی قدمتی طولانی دارد. اولین مدارس مالزی در قرن هفدهم توسط مبلغان مذهبی مسیحی تأسیس شدند. پس از آن و در قرن نوزدهم، دولت بریتانیا شروع به تأسیس مدارس دولتی در مالزی کرد. در آن زمان، مدارس انگلیسی زبان، برای فرزندان اروپایی ها و مدارس محلی برای فرزندان بومیان مالزی تأسیس شد.

پس از استقلال مالزی در سال 1957، تأکید دولت مالزی بر توسعه آموزش و پرورش بود. از آن زمان تاکنون، نظام آموزشی مالزی پیشرفت زیادی داشته است. اکنون، مالزی یکی از پیشرفته ترین نظام های آموزشی آسیا و حتی دنیا را دارد. در سال 1961، دولت مالزی برنامه شش ساله توسعه آموزش را اجرا کرد. این برنامه منجر به ایجاد یک نظام آموزشی یکپارچه در مالزی با این اهداف شد:

 • ایجاد شهروندانی با سواد و با استعداد
 • توسعه مهارت های فکری و عملی دانش آموزان
 • ترویج ارزش های ملی و اسلامی
 • آمادگی دانش آموزان برای ورود به بازار کار

برای دریافت فایل آموزش و پرورش مالزی pdf کلیک کنید: آموزش و پرورش مالزی _
تحصیل تضمینی در مالزی با شریف اِستادی

شریف اِستادی، ایجنت تخصصی مدارس مالزی است. 20 سال سابقه زندگی و ارائه خدمات تخصصی تحصیلی ما را مفتخر به اخذ نمایندگی بیش از ۷۰ مدرسه، دانشگاه و کالج در مالزی کرده است. کلیه امور مربوط به مهاجرت تحصیلی به مالزی را با شریف اِستادی کلید بزنید:

 • مشاوره برای انتخاب بهترین مدارس ابتدایی در مالزی
 • ثبت نام دبستان در مالزی
 • اخذ ویزای تحصیلی دانش آموزی
 • دریافت خوابگاه برای اقامت در مالزی
 • تمدید ویزای تحصیلی
 • اخذ ویزای همراه و غیره

دو دهه تجربه موفق و فعالیت تخصصی در مدارس مالزی، شریف اِستادی را تبدیل به حامی توانمند شما در مالزی کرده است.

تحصیل در مدارس مالزی پلی است برای ورود به دانشگاه‌های مطرح دنیا!

برای تماس کلیک کنید۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱
منبع:
https://www.malaysiaeducation.info/