امتحانات مدارس مالزی

 • by
زمان مطالعه: 5 دقیقه
5/5 - (7 امتیاز)

امتحانات مدارس مالزی اهمیت زیادی در ارزیابی سطح دانش و مهارت دانش آموزان و پذیرش دانشگاه دارد. با توجه به نوع مدارس ملی و بین المللی مالزی، سیستم امتحانات با هم متفاوت است. امتحانات مدارس ملی مالزی بر نمره قبولی آزمون‌های سراسری پایان مقطع، تأکید دارد در حالی که تمرکز مدارس بین المللی بر آزمون نهایی پایان دبیرستان است. جزئیات بیشتر امتحانات مدارس مالزی را در ادامه بخوانید.

شریف اِستادی بانک جامع اطلاعاتی مدارس مالزی است. ما تجربه 20 سال زندگی در مالزی را با شما به اشتراک می‌گذاریم , حامی و پشتیبان شما برای تحصیل و اقامت در مالزی خواهیم بود.

تحصیل در مالزی را یک تماس شروع کنید۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱

تفاوت سیستم امتحانات مدارس مالزی

امتحانات مدارس مالزی

رویکرد اصلی همه مدارس مالزی ارزیابی مبتنی بر مهارت است که شامل ارزیابی مداوم، ارزیابی مبتنی بر پروژه و تکالیف می‌شود. به خاطر تفاوت سیستم آموزشی مدارس، شیوه ارزیابی و امتحانات در مدارس دولتی و بین المللی با هم متفاوت است. این تفاوت ها را بیشتر بشناسید:

 • تفاوت در اهداف: هدف اصلی سیستم آموزشی ملی، ارتقای سطح دانش و سواد دانش آموزان برای ورود به بازار کار است. در مقابل، هدف اصلی سیستم آموزشی بین المللی، آماده سازی دانش آموزان برای ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور است.
 • تفاوت در محتوا: محتوای آموزشی مدارس دولتی مالزی بر اساس استانداردهای ملی مالزی طراحی شده است. در حالی که محتوای آموزشی مدارس بین المللی بر اساس استانداردهای کشورهایی مانند بریتانیا، آمریکا، کانادا یا استرالیا طراحی شده است.
 • تفاوت در زبان آموزشی: زبان آموزشی مدارس دولتی مالزی مالایی است و زبان آموزشی مدارس بین المللی انگلیسی، فرانسوی، آلمانی یا هر زبان دیگری است.

تفاوت های خاص امتحانات مدارس مالزی

مدارس دولتی مالزی دارای سه امتحان سراسری UPSR، PMR و SPM هستند. این امتحانات در پایان دوره های تحصیلی ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم برگزار می شوند. مدارس بین المللی دارای یک یا چند امتحان سراسری هستند که در پایان دوره های تحصیلی مختلف برگزار می شوند.

در سیستم آموزشی ملی مالزی، نمرات امتحانات سراسری نقش مهمی در پذیرش دانش آموزان در دوره های بعدی تحصیلی و دانشگاه دارند. در مدارس بین المللی، نمرات امتحانات سراسری اهمیت کمتری دارد و عوامل دیگری مانند فعالیت های فوق برنامه و توصیه نامه های معلمان نیز در پذیرش دانش آموزان در نظر گرفته شوند.

در مدارس ملی، امتحانات به صورت کتبی برگزار می شوند. در مدارس بین المللی، امتحانات به صورت کتبی، شفاهی یا عملکردی برگزار شوند.

در مدارس دولتی، تمرکز بر روی نمره و امتحانات استاندارد است. ولی در مدارس بین‌المللی به توسعه مهارت‌های فردی و آموزش مبتنی بر تجربه توجه بیشتری می‌شود.

در مدارس دولتی رویه امتحانات مبتنی بر کتاب‌های درسی و سنجش دانش تئوریک است در حالی که مدارس بین‌المللی به دنبال ارزیابی توانایی‌های عملی و تحلیلی دانش‌آموزان هستند.

سیستم امتحانات مدارس دولتی مالزی

مدارس ملی از سیستم امتحانات ملی استفاده می‌کنند که شامل امتحانات پایانی هر مقطع تحصیلی است. این امتحانات به صورت سراسری برگزار می شوند و نتایج آنها برای تعیین سطح تحصیلی دانش آموزان و پذیرش آنها در دوره های بعدی تحصیلی بسیار مهم است. این امتحانات عبارتند از:

 • امتحان پایان دوره ابتدایی (Ujian Pencapaian Sekolah Rendah (UPSR  یا آزمون پیشرفت مدرسه ابتدایی، یک امتحان ملی است که همه دانش‌آموزان پایان سال ششم مدرسه ابتدایی باید در آن شرکت کنند.
 • امتحان پایان دوره متوسطه اول (PMR) Penilaian Menengah Rendah در پایان سال سوم متوسطه از دانش آموزان گرفته می شود.
 • امتحان پایان دوره متوسطه تکمیلی (SPM) Sijil Pelajaran Malaysia آزمون سراسری  در پایان دبیرستان و معادل IGCSE یا O Levels است.
 • امتحان پایان دوره پیش دانشگاهی (STPM) Sijil Pelajaran Tinggi Malaysia پس از پایان دوره پیش دانشگاهی از دانش آموزان گرفته می‌شود.

امتحانات مدارس مالزی

سیستم امتحانات مدارس بین المللی مالزی

در مدارس بین المللی مالزی، دانش آموزان باید در امتحانات استاندارد بین المللی شرکت کنند. این امتحانات توسط موسسات معتبری مانند کمبریج و آکسفورد برگزار می شوند که اعتبار جهانی دارند. شیوه‌های ارزیابی بر پایه کشور مبدأ مانند بریتانیا، آمریکا، کانادا یا استرالیا است. آزمون های استاندارد مدارس بین المللی شامل موارد زیر است:

 • امتحانات ملی انگلیس (IGCSE، GCSE و A-Level)،
 • امتحانات ملی استرالیا (SACE، WACE و VCE)
 • امتحانات ملی آمریکا (SAT، AP و IB)
 • امتحانات بین المللی (IB، IBDP و IGCSE).
 • آزمون شورای مدارس انتاریو کانادا برای مدرک OSSD

با ویزای دانش آموزی مالزی گامی بزرگ در مسیر پیشرفت حرفه‌ای و شخصی خود بردارید. اطلاعات لازم را همین امروز کسب کنید!

برای دریافت ویزای مالزی ما تماس بگیرید.۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱

اهمیت نمره در امتحانات مدارس مالزی 

در مدارس مالزی هم نمره و هم مهارت اهمیت دارد. البته، در سیستم امتحانات ملی، نمره اهمیت بیشتری دارد. در واقع هر دانش آموزی که نمرات بالاتری کسب کند، شانس بیشتری برای قبولی در دوره های بعدی تحصیلی و دانشگاه خواهد داشت.

هر چند در سال های اخیر، مدارس دولتی مالزی تغییر رویه داده و به اهمیت مهارت های یادگیری مادام العمر و مهارت های زندگی توجه بیشتری دارند. به همین دلیل، برخی از مدارس مالزی از روش‌های ارزیابی غیر امتحانی مانند پروژه ها، کارآموزی ها و آزمون های عملکردی نیز استفاده می کنند.

امتحانات مدارس مالزی

سیستم نمره دهی مدارس مالزی

در سیستم امتحانات مدارس ملی مالزی، نمرات دانش آموزان از 0 تا 100 اندازه گیری می‌شود. مدارس ملی از سیستم نمره دهی مبتنی بر درصد استفاده می‌کنند که شامل تبدیل نمرات به درصد و محاسبه میانگین وزنی است.

نمره وضعیت
نمره 59 تا 100 معادل A
نمره 58 تا 49 معادل B
نمره 48 تا 39 معادل C
نمره 38 تا 29 معادل D
نمره 28 تا 0 معادل E

سیستم نمره دهی مدارس بین المللی

مدارس بین المللی از سیستم های نمره دهی خارجی استفاده می‌کنند که شامل تبدیل نمرات به حروف، نقاط یا سطوح می‌باشد. برخی از این سیستم ها عبارتند از:

 • سیستم نمره دهی ملی انگلیس (A*-U)
 • سیستم نمره دهی ملی استرالیا (A-E)
 •  سیستم نمره دهی ملی آمریکا (A-F)
 • سیستم نمره دهی بین المللی (1-7)

مدارسی که از سیستم آموزشی بریتانیایی یا انگلستان پیروی می‌کنند، سیستم نمره دهی براساس حروف A تا U می‌باشد. در این سیستم، نمره A بالاترین و نمره U پایین‌ترین نمره است. نمرات کلاسی و آزمون نهایی هر دو در ارزیابی نهایی مؤثر هستند.

مدارسی که از سیستم آموزشی کانادایی یا انتاریو پیروی می‌کنند، سیستم نمره دهی مبتنی بر درصد است. در این سیستم، نمره ۵۰ درصد کمترین نمره قبولی و نمره ۸۰ درصد به بالا ممتاز است. در سیستم کانادایی ۷۰ درصد نمره کلاسی و ۳۰ درصد از نمره آزمون نهایی در ارزیابی نهایی مؤثر هستند.

حتماً بخوانید: آشنایی با سیستم آموزشی مدارس مالزی

امتحانات مدارس مالزی

راهنمای موفقیت در امتحانات مدارس مالزی

برای رسیدن به نتایج خوب و کسب نمرات بالا در امتحانات، می‌توانید از این راهکارها استفاده کنید:

 • برنامه ریزی؛ برای موفقیت در امتحانات باید برنامه منظم و مشخص داشته باشید. برنامه ریزی شامل زمان، مکان، موضوع و هدف مطالعه باید باشد.
 • تکرار، مرور مرتب و مکرر مطالب درسی باعث می‌شود که اطلاعات در حافظه بلند مدت پایدار شود.
 • تمرین، با حل سوالات نمونه و تست های آزمایشی می‌توانید خود را در شرایط مشابه امتحان قرار داده و مهارت های حل مسئله، زمان بندی، دقت و اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.
 • استراحت و خواب کافی، برای حفظ سلامتی روحی و جسمی باید به اندازه کافی استراحت کنید تا از خستگی، استرس و اضطراب‌تان کاسته شود و با انرژی و شادابی بیشتری برای شرکت در امتحان آماده شوید.

تحصیل در مالزی با شریف اِستادی

شریف اِستادی ایجنت تخصصی و نماینده قانونی مدارس مالزی است. برای تحصیل و اقامت در مالزی روی تجربه 20 ساله ما حساب کنید و خدمات زیر را از ما بخواهید:

 • اخذ ویزای مالزی
 • ثبت نام در مدارس، دانشگاه و کالج زبان مالزی
 • تهیه خوابگاه و محل اقامت
 • تمدید ویزای
 • و…

<p

نیاز به راهنمایی داری؟ با این شماره تماس بگیر۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱

منبع:

https://www.superprof.com.my/blog/tests-secondary-level-malaysia/

https://www.superprof.com.my/blog/subjects-resources-spm-igcse/#:~:text=SPM%20is%20the%20main%20national,GCSE%20examinations%20in%20the%20UK.

https://www.malaysiaeducation.info/education-system/academic-grading-system.html#google_vignette

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *