لباس فرم مدارس مالزی

 • by

لباس فرم مدارس مالزی، پوشش یکسانی است که نمایانگر هویت مدرسه می‌باشد. لباس فرم هر مدرسه در مالزی مطابق ارزش‌های فرهنگی، اجتماعی و سازگار با شرایط آب و هوایی طراحی شده است. دانش آموزان هر کدام از مدارس مالزی، ملزم به پوشیدن یونیفرم خاص و استانداردی هستند که در این مقاله به طور مفصل به آن پرداخته‌ایم.

شریف اِستادی، مجری و راهنمای شما برای تحصیل در مدارس مالزی است.

تحصیل در مالزی را یک تماس شروع کنید۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱

آشنایی با لباس فرم مدارس مالزی

پوشیدن لباس فرم در مدارس مالزی اجباری است. هر مدرسه یونیفرم مخصوص به خود را دارد و دانش آموزان، موظفند در زمان حضور در مدرسه لباس فرم مشترک خود را بپوشند.

یونیفرم مدرسه برای مقاطع مختلف دختران و پسران با هم متفاوت است. علاوه بر آن لباس مدارس دولتی و مدارس بین المللی نیز با هم فرق دارد.

تاریخچه لباس فرم مدارس مالزی

جالب است بدانید اولین لباس فرم استاندارد مدارس، مربوط به قرن دوازدهم است. در آن زمان دانش آموزان لباسی شبیه روپوش تن می‌کردند. هر چند منشأ اصلی لباس مدرسه مدرن را می‌توان در قرن شانزدهم پیدا کرد.

در مالزی نیز پس از جنگ جهانی دوم بود که سیستم آموزشی مدرن بر مدارس این کشور حاکم شد. از دهه 1900 میلادی دانش آموزان در کشور مالزی، موظف به پوشیدن لباس فرم مدرسه شدند. اما یونیفرم  سبک غربی در اواخر قرن نوزدهم در دوران استعمار بریتانیا در مالزی رایج شد.
پوشیدن لباس فرم، برای همه دانش آموزانی که در مدارس دولتی، بین المللی و شبانه روزی مالزی تحصیل می کنند اجباری است. طرح لباس‌های فرم مدارس مالزی، مشابه مدارس دولتی و خصوصی سایر نقاط جهان است.

مزایای لباس فرم مدارس مالزی

امروزه، یونیفرم مدرسه بخشی جدایی ناپذیر از سیستم آموزشی مالزی است و هدف آن ترویج برابری و احساس تعلق به مدرسه است. یکی از مزیت های اصلی لباس فرم مدارس در مالزی، استانداردسازی ظاهر دانش آموزان است. وقتی همه دانش آموزان، صرف نظر از پیشینه اجتماعی یا اقتصادی قوی یا ضعیف، لباس های یکسانی می‌پوشند؛ هیچ کس احساس برتری نسبت به بقیه ندارد و نابرابری های اقتصادی کم اهمیت می‌شود. ضمن آن که زمینه تبعیض بر اساس انتخاب لباس دانش آموزان از سوی معلمان نیز کاهش پیدا می‌کند. سایر مزایای لباس فرم مدارس از این قرار است:

 1. استفاده از یونیفرم یکسان نظم و تمرکز را در بین دانش آموزان ترویج می‌کند.
 2. دانش آموزانی که لباس یکسانی برای مدرسه می‌پوشند به جای صرف زمان و انرژی برای انتخاب لباس، وقت خود را برای فعالیت‌های تحصیلی و فوق‌درسی اولویت‌بندی می‌کنند.
 3. پوشیدن یونیفورم مدرسه، حس غرور و مسئولیت را در دانش آموزان القا می‌کند، چون نشان دهنده ارزش‌های مدرسه است.
 4. لباس فرم مدرسه نقش مهمی در ایجاد حس تعلق و هویت دانش آموزان دارد.
 5. دانش آموزانی که لباس یکسان می‌پوشند، حس اتحاد و رفاقت بیشتری با هم دارند.
 6. یونیفرم به دانش آموزان کمک می‌کند تا یکدیگر را راحت تر شناسایی کنند، به خصوص در مدارس بزرگ یا در طول سفرهای علمی.
حتما بخوانید: لیست بهترین مدارس بین المللی برای دانش آموزان مستعد و باهوش

انواع لباس فرم در مدرسه های مالزی

دانش آموزان در هر مدرسه لباس فرم مخصوص به خود را باید بپوشند. علاوه بر یونیفرم اصلی دانش آموزان لباس‌های دیگری برای فعالیت های فوق برنامه و برنامه های آزمایشگاهی دارند. بر روی این لباس ها علامت اختصاری، لوگو و آرم مدرسه ثبت شده است. این لباس ها شامل:

 • “یونیفرم کامل” معمولاً یک دست لباس کامل شامل یک پیراهن دکمه دار با شلوار یا دامن است.
 • “نیم یونیفورم” شامل تی شرت و شلوار فرم است.
 • “لباس ورزشی” لباس مناسب برای فعالیت ورزشی و تحرک طولانی است.
 • “روپوش آزمایشگاه” روپوش سفیدی که برای فعالیت‌های آزمایشگاهی و پژوهشی باید پوشیده شود.

لباس فرم پسران در مدارس مالزی

پسران در مدارس ابتدایی و متوسطه مالزی، شلوار تیره به همراه پیراهن یقه سفید آستین کوتاه یا بلند می‌پوشند.
در سال‌های اخیر پوشیدن شلوارهای بلند مخصوصاً در سطح متوسطه برای پسران مسلمان رایج‌ شده است. در برخی مدارس بین المللی پسران ابتدایی و در یکی دو سال اول راهنمایی، شلوار کوتاه می‌پوشند. در برخی مدارس پوشیدن کروات اجباری است.

پسران مسلمان در مدارس مالزی در روز جمعه باجو ملایو با کلاه می‌پوشند تا برای رفتن به نماز جمعه آماده باشند.

لباس فرم دختران در مالزی

لباس فرم دختران در مدارس راهنمایی و دبیرستان پیراهن با دامن کوتاه یا سارافون است. دختران مسلمان باجو کورنگ ساده رنگ با دامن بلند می‌پوشند. در مدارس دولتی دختران دانش آموز به دلایل مذهبی پس از ورود به دبیرستان تودونگ (روسری) سفید برای حفظ حجاب می‌پوشند. در مدارس بین المللی پوشش سر برای دختران اجباری نیست. کفش دانش آموزان مشکی و جوراب آنها سفید است.

لباس فرم پیش دبستانی در مالزی

لباس فرم دانش آموزان پیش دبستانی در مالزی

مهدکودک های مالزی به دلیل اینکه مالکیت خصوصی دارند، لباس فرم مشخصی وجود ندارد. هر مهدکودک ممکن است لباس های فرم متفاوتی داشته باشد یا امکان انتخاب آزادانه لباس را فراهم کند. لباس فرم مهدکودک های مالزی لباس ملوانی است. این مدارس تمایل به داشتن لباس ورزشی نیز دارند. بقیه مدارس لباس‌های یکسان مشابه یونیفرم مدارس ابتدایی دولتی دارند.

آرم و نشان مدرسه روی یونیفرم

مدارس مختلف معمولاً نشان‌هایی دارند که باید روی لباس دوخته یا چسبانده شود. نشان مدارس معمولاً در سمت چپ سینه نصب می‌شود.

برخی از مدارس از دانش آموزان می خواهند که علاوه بر نشان، از برچسب نام نیز استفاده کنند.

مدل مو و آرایش دانش آموزان

مدل موی دانش آموزان نیز قوانین مخصوص به خود را دارد. دانش آموزان مجاز به رنگ کردن موهای خود نیستند. موی پسرها نیز نباید بلند باشد و چند سانتی متر بالاتر از یقه باشد.

استفاده از لوازم آرایشی مانند ژل، رنگ مو و سایر لوازم جانبی نیز در مدارس ممنوع است. آرایش کردن در مدرسه ممنوع است.

دخترانی که موهای بلند دارند باید آن را به صورت دم اسبی ببندند.

یونیفرم مدارس مالزی مناسب با آب و هوا

دانش آموزان و معلمان در تمام مدارس و مؤسسات تحت وزارت آموزش و پرورش مالزی (MOE) می توانند در کلاس ها با لباس های معمولی و لباس های ورزشی مناسب شرکت کنند.

رفاه، سلامت و ایمنی دانش‌آموزان، معلمان و مدیران را در فصل گرما و خشکسالی طولانی‌مدت کشور در اولویت قرار دارد و در روزهای گرم می‌توانند از لباس های ورزشی و تی شرت با شلوار فرم استفاده کنند.

علاوه بر آن پوشیدن کراوات همراه لباس فرم اجباری نیست.

تحصیل تضمینی در مدارس مالزی با شریف اِستادی

ما در شریف استادی به شما کمک می کنیم تا با انتخاب بهترین مدارس مالزی تحصیل در این کشور را شروع کنید.
همه چیز درباره مدارس مالزی را از کارشناسان شریف استادی بپرسید و با شناخت کامل مدارس مالزی برای درس خواندن در یازدهمین مقصد تحصیلی دنیا آماده شوید.

نیاز به راهنمایی داری؟ با این شماره تماس بگیر۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱