مذهب در مدارس مالزی

 • by
زمان مطالعه: 6 دقیقه
5/5 - (5 امتیاز)

مذهب در مدارس مالزی فقط محدود به دین اسلام نیست و همه اقوام ساکن در مالزی، مجاز به پیروی از دین و آیین مذهب خود هستند. معلمان مدارس مالزی نیز به دقت انتخاب می‌شوند تا بدون هرگونه جانبداری مذهبی، آموزه‌های دینی همه اقوام ساکن در مالزی را پوشش دهند و دانش آموزان را به اعضای قانونمند و سازنده جامعه تبدیل کنند. اطلاعات دقیق‌تر و جزئی درباره مذهب در مدارس مالزی را در ادامه بخوانید.

شریف اِستادی، مجری و حامی دانش آموزان ایرانی در مدارس مالزی است.

تحصیل در مالزی را یک تماس شروع کنید۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱

تاریخچه دین و مذهب در مدارس مالزی

تعلیم و تربیت دینی و اسلامی در مدارس مالزی گذشته‌ای طولانی و پر فراز و نشیب دارد. استعمار انگلیس، انقلاب اسلامی ایران، تحولات سیاسی و اجتماعی و تقاضای مردم برای آموزش دینی عوامل مؤثر و تأثیرگذار بر دین و مذهب در مدارس مالزی است.

اولین مدارس اسلامی در مالزی در قرن 14 میلادی توسط مبلغان مسلمان تأسیس شد. این مدارس به آموزش قرآن، حدیث، فقه و سایر موضوعات اسلامی می‌پرداختند.

در دوران استعمار انگلیس، دولت بریتانیا بر نظام آموزشی دینی و مسیحی مالزی تأثیر گذاشت و دروس اسلامی به تدریج کمرنگ شد.

پس از استقلال مالزی در سال 1957 دولت به آموزش اسلامی روی آورد. در سال 1961، دولت مالزی وزارت آموزش اسلامی را تأسیس کرد و مسئولیت آموزش اسلامی در مدارس را به این وزارتخانه واگذار کرد.

در سال 2008، دولت مالزی برنامه درسی ملی اسلامی را برای مدارس دولتی مالزی تصویب کرد. این برنامه درسی به موضوعاتی مانند قرآن، حدیث، فقه، عقاید، اخلاق اسلامی، تاریخ اسلام و فرهنگ اسلامی می‌پردازد.

امروزه، تعلیم و تربیت دینی و اسلامی در مدارس مالزی به بخش مهمی از نظام آموزشی این کشور تبدیل شده است. مذهب در مدارس مالزی با ترویج اسلام مدرن و مترقی، و آموزش قرآن به زبان عربی به دانش آموزان همراه است. تمام دانش‌آموزان مالزیایی در مدارس دولتی، اعم از مسلمان و غیرمسلمان، موظف به شرکت در دروس اسلامی هستند.

نقش مذهب در مدارس مالزی

نقش مذهب در مدارس مالزی

دین و مذهب نقش اساسی در آموزش‌ مدارس مالزی دارد. دین فرصتی برای دانش آموزان فراهم می کند تا درک بهتری از ارزش ها و باورهای مذهبی خود داشته باشند؛ هویت مذهبی خود را تقویت کرده و احساس تعلق بیشتری به جامعه داشته باشند. بر اساس مطالعات انجام شده کسانی که به آداب مذهبی پاییند هستند کمتر احتمال دارد که درگیر جرم و جنایت شوند. سایر نقش‌های مذهب در مدارس مالزی را بخوانید:

 • مذهب به عنوان بخشی از تاریخ، فرهنگ و هویت ملی مردم مالزی است.
 • آموزه‌های مذهبی عامل مهمی برای تربیت نسل متعهد، متخصص و موفق است.
 • آیین‌ها و مناسک مذهبی در فرهنگ مردم مالزی تأثیر زیادی دارد و بخش مهمی از تعطیلات مالزی مربوط به مناسبت‌های دینی و مذهبی در این کشور است.
 • دین و مذهب عاملی برای ترویج احترام و تعادل فرهنگی و مذهبی در جامعه مالزی در برابر سایر ادیان همچون بودیسم، هندویسم، مسیحیت و غیره است.
 • مذهب افراد را از سردرگمی و پوچی نجات داده و مسیر صحیح را به آنها نشان می‌دهد.
 • شرکت در مناسک عبادی و مذهبی مانند اقامه نماز جمعه، اعیاد و اردوهای مذهبی علاوه بر تحکیم روابط اجتماعی باعث نزدیکی بیشتر افراد می‌شود.
 • تقویت ارزش‌هایی مانند ایمان، تقوی، اخلاق، عدالت، تعاون و احترام به دیگران

فرصتی استثنایی برای گردش و تفریح، شبکه‌سازی، رشد و پیشرفت در مالزی! اطلاعات ویزای سوشال مالزی را اینجا بخوانید.

برای دریافت فوری ویزای سوشال ما تماس بگیرید.۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱

پوشش مذهبی دانش آموزان در مدارس مالزی 

دانش‌آموزان مسلمان و غیر مسلمان در مدارس مالزی دولتی و بین المللی می‌توانند از پوشش‌های مختلفی استفاده کنند، به شرطی که با قوانین و فرهنگ مدرسه و کشور مطابقت داشته باشند. برخی از مدارس مالزی دولتی و بین المللی لباس رسمی یا یکنواخت برای دانش‌آموزان خود تعیین کرده‌اند.

برخی از مدارس مالزی دولتی و بین المللی نیز اجازه می‌دهند که دانش‌آموزان از لباس‌های مورد علاقه خود استفاده کنند، به شرط آن که متناسب با شرایط آب و هوایی و محیط یادگیری مدرسه باشد.

پوشش دانش آموزان مسلمان در مدارس دولتی مالزی 

 • روسری یا مقنعه که مو، گردن و گوش‌ها را می‌پوشاند
 • شلوار بلند
 • پیراهن بلند
 • دانش آموزان مسلمان در مدارس دولتی مالزی باید لباس‌های خود را به طور مرتب و تمیز نگه دارند.
 • از پوشیدن لباس‌هایی که خیلی تنگ یا خیلی گشاد هستند خودداری کنند.

پوشش دانش آموزان در مدارس بین المللی مالزی

قوانین پوشش در مدارس بین المللی مالزی توسط مدیران مدارس تعیین می‌شود. برخی از مدارس بین المللی مالزی قوانین پوشش خاصی را برای دانش‌آموزان اعمال می‌کنند، در حالی که برخی دیگر از مدارس قوانین پوشش خاصی ندارند.

در برخی از مدارس بین المللی مالزی، دانش آموزان مسلمان موظف به رعایت پوشش مناسب هستند. این پوشش معمولاً مشابه پوشش دانش آموزان مسلمان در مدارس دولتی مالزی است.

در برخی دیگر از مدارس بین المللی مالزی، دانش آموزان مسلمان و غیر مسلمان می‌توانند هر پوششی را که می‌خواهند استفاده کنند.

قوانین پوشش مدارس بین المللی مالزی، نسبت به مدارس دولتی مالزی سختگیری کمتری دارد و همه دانش آموزان موظف به پوشیدن یونیفرم مدرسه هستند.

حتماً بخوانید: لباس فرم مدارس مالزی

مذهب در کتب درسی مدارس مالزی

در کتاب‌های درسی مدارس مالزی، به ارزش‌های اسلامی و دینی تأکید شده است. دروس دینی و اسلامی در تمام مدارس مالزی، اعم از دولتی، خصوصی و مذهبی، تدریس می‌شود. قرآن، حدیث، فقه، عقاید و اخلاق اسلامی موضوعاتی است که در کتب درسی مدارس مالزی وجود دارد.

دانش‌آموزان مسلمان باید دروس اسلامی را بر اساس مکتب شافعی یاد بگیرند. دانش‌آموزان غیر مسلمان نیز می‌توانند دروس مربوط به دین خود را یاد بگیرند. دروس دینی در مدارس مالزی عبارتند از:

 1. دروس انتخابی دینی اسلامی برای دوره متوسطه شامل معارف قرآن و سنت، معارف فقه اسلامی و جهان بینی اسلام است.
 2. دروس دینی اصلی شامل کلام، فقه، روش شناسی علوم اسلامی، زبان عربی معاصر و ادبیات و بلاغت عربی است.
 3. موضوعات حفیظ شامل حفظ قرآن، مهارت های مرتبط با قرآن، علوم القرآن و السنه، علوم معارف اسلامی، و علوم زبان عربی است.

با وجود تمام چالش‌های گفته شده، در مدارس بین المللی مالزی شرایط مساعدی برای دانش آموزان اینترنشنال وجود داشته و به دلیل ترکیب جمعیتی و آزدای ادیان در این مدارس، هیچ چالشی از نظر دین و مذهب وجود ندارد.

دین اسلام و سایر ادیان در مدارس مالزی

دین اسلام و سایر ادیان در مدارس مالزی

در مالزی علاوه بر دین اسلام، دروس سایر ادیان نیز جایگاه خود را داشته و بسته به نوع مدرسه، مذهب و فرهنگ دانش‌آموزان به آنها ارائه می‌شود. در مدارس دولتی مالزی نیز آموزه های دینی و دروسی مانند علوم قرآن، اخلاق اسلامی و تاریخ اسلام جایگاه ویژه‌ای در کتب درسی دارد.

دولت مالزی برنامه آموزشی دینی همگانی و جامعی برای دانش‌آموزان تدوین کرده تا درک صحیحی از ادیان مختلف و معیارهای اخلاقی داشته باشند. تلاش دولت برای تقویت همزیستی مسالمت‌آمیز مذهبی و ارتقاء همبستگی اجتماعی در میان دانش‌آموزان از ادیان و اقوام مختلف است.

اگر می‌خواهید بدانید در این شرایط دانش آموزان غیرمسلمان چطور می‌توانند در مالزی درس بخوانند، باید برایتان بگوییم، هیچ منعی تحصیل دانش‌آموزان غیرمسلمان در مدارس بین المللی مالزی وجود ندارد.

چالش دانش آموزان غیر مسلمان در مالزی

مطلب پیشنهادی: قوانین مدارس مالزی برای دانش آموزان

قوانین مذهب در مدارس مالزی

سناتور ابون سویی، معاون رئیس ایالت PKR اعلام کرد:

هر عقیده مذهبی که به طور رسمی توسط دولت مالزی به رسمیت شناخته شده است، باید در مدارس آموزش داده شود تا دانش آموزان همه ادیان بتوانند در مورد مذاهب مربوطه خود بیاموزند.

دانشجویان و دانش آموزان مسیحی، بودایی، هندو و سایر ادیان در کشور مالزی می‌توانند در کلاس های ویژه ای که توسط مراجع دینی مذهب خودشان برگزار می‌شود، درس‌های ویژه را بخوانند. همه دانش‌آموزان، چه مسلمان و چه غیرمسلمان در مدارس بین المللی مالزی این حق را دارند که در مدرسه آزاد باشند.

هر گروه مذهبی حق دارد مؤسساتی را برای آموزش کودکان به مذهب خود تأسیس و نگهداری کند و هیچ شخصی ملزم به دریافت آموزش یا شرکت در مراسم یا عبادت مذهبی غیر از دین خود نیست.

تحصیل در مدارس برتر مالزی با شریف اِستادی

شریف اِستادی نماینده قانونی و ایجنت تخصصی بهترین مدارس بین المللی مالزی است. بی هیچ دغدغه و نگرانی سؤالات خود را از کارشناسان ما بپرسید و برای درس خواندن در یازدهمین قطب تحصیلی دنیا آماده شوید.

نیاز به راهنمایی داری؟ با این شماره تماس بگیر۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *