انتخاب مدارس مالزی

 • by

انتخاب مدارس مالزی، نیازمند بررسی و مطالعه دقیق و موشکافانه است. برای گزینش مدارس مالزی، باید طیف وسیعی از عوامل را در نظر بگیرید. مهم‌ترین فاکتورهای ارزیابی، تحلیل برنامه‌ درسی، سیستم آموزشی، ساختارهای پشتیبانی، امکانات و تجهیزات، موقعیت و لوکیشن مدرسه و … است. این مقاله راهنمای انتخاب مدارس مالزی برای تحصیل فرزندان شما و کسب تجربه‌ آموزشی ارزشمند در این کشور است.

شریف اِستادی، به عوامل مؤثر برای رشد فکری و تربیتی دانش آموزان واقف است و با شناخت کامل از حساسیت‌ها والدین، راهنمای انتخاب مدارس مالزی را تقدیم‌تان می‌کند.

تحصیل در مالزی را یک تماس شروع کنید۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱

راهنمای جامع انتخاب مدارس مالزی

راهنمای انتخاب مدارس مالزی

انتخاب مدارس مالزی، آینده‌سازترین تصمیمی است که برای فرزندتان می‌گیرید. بهتر است برای انتخاب مدارس مالزی، معیارهای اصلی را بدانید و سپس با ارزیابی گزینه‌های موجود، بهترین را برگزینید.

هرچند معیارها و متریک‌های هر خانواده‌ براساس هنجارهای شخصی و ارزش‌های خانوادگی با بقیه متفاوت است؛ با این وجود برخی موارد هست که برای همه افراد با هر طرز تفکری اهمیت یکسان دارد. ترجیحات و الزامات والدین در کنار استانداردهای آموزشی و محدودیت‌های فردی دانش آموز، شاخص تعیین کننده انتخاب مدرسه است. معیارهای انتخاب مدارس مالزی از این قرار است:

 1. سیستم آموزشی
 2. هزینه تحصیل
 3. اندازه کلاس و تعداد دانش آموزان
 4. رویکرد آموزشی مدرسه اعتبار سنجی و ارتباط با مراکز علمی خارجی
 5. اعتبار سنجی و ارتباطات با مراکز علمی خارجی
 6. چند زبانه بودن مدرسه
 7. تعداد معلمان با زبان انگلیسی مادری
 8. تقویم تحصیلی و زمان پذیرش مدرسه
 9. ساعات کاری و درسی مدرسه
 10. لوکیشن و موقعیت جغرافیایی مدرسه
 11. ترکیب فرهنگی دانش آموزان در مدرسه
 12. تأمین رفاه و امنیت دانش آموزان
 13. تأمین وعده های غذایی
 14. فعالیت های فوق برنامه

1- انتخاب مدارس مالزی براساس سیستم آموزشی

سیستم آموزشی مدارس بین المللی مالزی بر اساس استانداردهای آموزشی دنیا است و هر مدرسه از سیستم آموزشی خاصی پیروی می‌کند. برای انتخاب مدرسه براساس سیستم آموزشی باید به دو مسئله مهم توجه داشته باشید:

 • پیشینه درسی فرزندان
 • آینده تحصیلی

اگر فرزندتان در ابتدای راه است و تازه وارد مدرسه شده، دامنه انتخاب گسترده ای دارید و می توانید بدون هیچ محدودیتی هر کدام از مدارس مالزی با هر سیستم آموزشی مانند سیستم آمریکایی، کانادایی، بریتانیایی و یا IB را انتخاب کنید.

اما اگر فرزندتان در میانه راه است و بخشی از مسیر تحصیلی را در ایران گذرانده، کمی دچار محدودیت خواهید شد. باید بدانید سیستم آموزش و پرورش ایران مطابق استانداردهای بریتانیایی است و در صورتی که دانش آموز کلاس اول تا یازدهم داشته باشید، باید مدارسی را انتخاب کنید که از این سیستم آموزشی استفاده می‌کنند.

از آنجا که سیستم آموزشی بخش عمده ای از مدارس مالزی، بریتانیایی است،از این بابت مشکلی نخواهید داشت. مدرسه APS ،UCSI، ماهسا و غیره بهترین مدارس با سیستم آموزشی بریتانیایی برای دانش آموزان ایرانی هستند.

اگر دانش آموز کلاس دوازدهم دارید که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه را دارد، مدرسه سان وی بهترین انتخاب برای شما است. دلیل انتخاب این مدرسه را با یک تماس از کارشناسان مشاوره شریف بپرسید.

بهتر است در جریان باشید برخی مدارس بین المللی کوچکتر فقط از یک سیستم آموزشی استفاده می‌کنند؛ در حالی که مدارس بزرگتر ممکن است چندین سیستم آموزشی را در مراحل مختلف تحصیل ارائه دهند.

مطلب پیشنهادی: سیستم آموزشی بریتانیایی

2- انتخاب مدارس مالزی براساس هزینه تحصیل

هزینه یکی از عوامل بسیار مهم در روند انتخاب مدارس مالزی است. بهتر است قبل از هر اقدامی با مراجعه به وبسایت مدارس با ریز هزینه ها آشنا شوید. در وبسایت مشاوره شریف نیز شهریه مدارس بین المللی ذکر شده است. پس از اطلاع از میانگین هزینه تحصیل در مدارس مالزی، می‌توانید با توجه به بودجه خود دست به انتخاب بزنید.

برخی مدارس بین المللی در مالزی هستند که قیمت‌های بسیار بالایی دارند مانند مدرسه گاردن، مشاوره شریف مدارسی را به شما معرفی می کند که هزینه های متعارف، امکانات متعادل و سیستم آموزشی معتبر دارند.
اگر جزو آدم های خوش شانسی هستید که با بورسیه وارد مالزی شده‌اید، ممکن برای تحصیل فرزندتان، سقفی برای هزینه ها وجود داشته باشید در این صورت است که باید مدرسه ای را انتخاب کنید که با بودجه‌تان هم خوانی داشته باشد.

نکته: شهریه مدارس مالزی به صورت ترمی بوده و و بسته به تعداد ترم های تحصیلی باید در هر سال 2، 3 و یا حتی 4 بار در مدارسی که 4 ترم دارند شهریه بپردازید.

3-اندازه کلاس و تعداد دانش آموزان برای انتخاب مدرسه

اندازه کلاس ها و تعداد دانش آموزان در هر کلاس، شاید از عوامل مهم در انتخاب مدارس مالزی نباشد، ولی سهم قابل توجهی در گزینش دارد. مهم است که اندازه کلاس ها، جمعیت و تعداد دانش آموزان و البته اخلاق و رویکرد کلی یادگیری در مدرسه را بررسی کنید. اندازه کلاس های کوچک به این معنی است که فرزند شما بیشتر در مرکز توجه و رسیدگی معلم قرار دارد. هر چند که کلاس های بزرگتر هم لزوماً بد نیستند، مخصوصا وقتی معلم پشتیبانی داشته باشند تا دانش آموزان بااستعداد یا دانش آموزان خاص را هدایت و حمایت کنند.

در بیشتر مدارس مالزی استاندارد دانش آموزان در کلاس درس 25 نفر است. هر چند برخی مدارس نیز کلاس‌های درس را با 15 نفر نیز برگزار می‌کنند.

4- انتخاب مدارس مالزی و ارزیابی رویکرد آموزشی

رویکرد آموزش و شیوه یادگیری از عوامل مهم انتخاب مدرسه در مالزی است. مدارسی با معلمان متعهد و برنامه درسی استاندارد، باعث ایجاد اشتیاق و انگیزه بیشتر برای یادگیری در دانش آموزان می‌شوند.

رویکرد آموزشی حمایتی مدرسه، باعث می‌شود عشق مادام العمر به یادگیری در کودکان ایجاد شود. در مدارسی با رویکرد مهارتی مانند مدرسه سان وی مالزی، کودکان تشویق می‌شوند که کنجکاو باشند، دانش‌ها و مهارت‌های جدید را به‌طور مستقل کشف کرده و یاد بگیرند و درک عمیق‌تر و شخصی‌تری از محیط پیرامون خود داشته باشند.

برای انتخاب مدرسه در مالزی به دنبال جایی باشید که در آن کودکان تشویق شوند سؤال بپرسند، اجازه اشتباه داشته باشند، بتوانند راه حل های مناسب را در یک محیط مثبت و دلگرم کننده پیدا کنند.

در مدرسه aps مالزی، دانش آموزان با مهارت ها و ارزش های زندگی که برای آینده ضروری هستند آشنا شده، با شرکت در فعالیت‌های اجتماعی، شخصیت‌شان رشد کرده و توانایی‌های عمیقی برای حرکت در مسیر رشد را پیدا خواهند کرد.

5- انتخاب مدارس مالزی براساس ارتباطات خارجی

یکی از معیارهای حیاتی در انتخاب مدارس مالزی اعتبار سنجی و ارتباطات با مراکز خارجی است. مدارس بین‌المللی مالزی به دلیل ارتباط با همتایان خارجی تحت نظارت و حمایت آنها هستند و رهاورد این نظارت، برگزاری برنامه‌ها و رویدادهای علمی مشترک، مسابقات و فعالیت‌های تحقیقاتی است. رعایت استانداردهای علمی و ایمنی جهانی نیز دستاورد دیگر اعتبار سنجی خارجی در مدارس بین المللی مالزی است.

6- انتخاب مدارس مالزی و بررسی چندزبانه بودن

غالب مدارس بین المللی مالزی چند زبانه هستند. ثبت نام در مدارس بین المللی مالزی فارغ از این که مهاجر باشید یا بومی این کشور، این مزیت را دارد که فرزندتان می‌تواند چندین زبان زنده دنیا را در زمینه های واقعی روزمره یاد بگیرد و زبان را در محیطی آشنا تجربه کند. مغزهای جوان دانش آموزان هنوز در حال رشد است و به همین دلیل، بهتر می توانند چندین زبان را یاد بگیرند. اکثر مدارس بین المللی زبان انگلیسی را به عنوان زبان آموزشی اصلی خود دارند. در کنار آن یک زبان اضافی مانند زبان فرانسه؛ آلمانی یا اسپانیایی را نیز با دانش آموزان کار می‌کنند.

7-تعداد معلمان با زبان انگلیسی مادری

برای اکثریت عظیمی از والدین مهم است که بدانند معلمان مدرسه محلی هستند یا بین المللی! تفاوت میان این دو دسته معلمان در زبان مادری شان است. معلمان غیر بومی که زبان مادری شان انگلیسی است در آموزش این زبان بسیار موفق تر خواهند بود. به طور مثال در مدرسه ای مانند مدرسه سان وی که از سیستم آموزشی کانادایی استفاده می کنند بیشتر معلمان بین المللی بوده و تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش کانادا انتخاب می‌شوند.

8-تقویم تحصیلی و زمان پذیرش مدارس مالزی

در میان فاکتورهای مهم برای انتخاب مدارس مالزی، شاید این مسئله چندان مهم به نظر نرسد، ولی باید بدانید بسیاری از مدارس بین المللی مالزی دارای زمان مشخصی برای ثبت نام هستند و شما نمی توانید در هر وقت که خواستید وارد مدرسه شوید. به طور مثال پایان سال یا زمان امتحانات هرگز زمان مناسبی برای ورود به مدارس مازی نیست! و شما تنها می توانید در شروع هر ترم برای ثبت نام اقدام کنید. بنابراین قبل از هر اقدامی، تقویم تحصیلی مدرسه منتخب خود را بررسی کنید و در زمان مناسب برای ثبت نام پیشقدم شوید.

به خاطر داشته باشید در فرآیند ثبت نام زمانبندی برای دریافت ویزا، پذیرش مدرسه، آماده کردن مدارک و غیره را در نظر بگیرید و چند ماه قبل از زمان ثبت نام اقدامات اولیه را شروع کنید.

مطلب پیشنهادی: چگونگی ثبت نام در مدارس مالزی

9-ساعات کاری، معیاری برای انتخاب مدارس مالزی

فراموش نکنید که هنگام انتخاب مدارس مالزی، ساعات کاری مدرسه را نیز بررسی کنید. بدانید که «روز معمولی» در مدرسه چه ساعتی شروع شده و چه ساعتی به پایان می‌رسد. ساعت فعالیت‌های فوق درسی در تایم مدرسه است یا خارج از تایم اصلی؟ بررسی کنید و ببینید ساعت درسی مدرسه با ساعت کاری شما هم خوانی دارد یا خیر؟

اگر فرزندتان قبل از شما به خانه برسد چه برنامه‌ای برایش در نظر خواهید گرفت؟ اگر خودتان هم شاغل هستید بهتر است از میان مدارس مالزی، آن دسته مدارس را انتخاب کنید که ساعت درسی هماهنگ با ساعت کاری شما دارند.

10-انتخاب مدارس مالزی براساس لوکیشن

مورد بعدی که در لیست فاکتورهای مهم انتخاب مدارس مالزی باید در نظر بگیرید، لوکیشن و موقعیت جغرافیایی مدرسه است. فاصله مدرسه با خانه و محل کار شما چقدر است؟ رفت و آمد چگونه خواهد بود؟ آیا مدرسه سرویس حمل و نقل ارائه می دهد یا باید از حمل و نقل عمومی استفاده کنید؟ اگر هنوز نمی دانید کجا زندگی می کنید، متوسط ​​اجاره بها در مناطق اطراف مدرسه بررسی کنید. اگر نیاز دارید به خدمات حمل و نقل مدرسه تکیه کنید، بررسی کنید که چه شرایطی دارند و در چه مسیرهایی ارائه خدمات می‌کنند.

11-ترکیب فرهنگی دانش آموزان برای انتخاب مدرسه در مالزی

در مدارس بین المللی مالزی طیف وسیعی از دانش آموزان با ملیت‌های مختلف را خواهید دید که به فرزندتان اجازه می‌دهد تا از سنین پایین با فرهنگ‌های مختلف تعامل داشته باشد. با انتخاب مدارس مالزی که دانش آموزان بین المللی دارند، دانش آموزان این شانس را دارند که دوستانی از کشورهای مختلف با آداب و رسوم خاص داشته باشند.

مطلب مرتبط: راهنمای جامع تحصیل در مدارس مالزی

12- تأمین رفاه و امنیت دانش آموزان 

مهم است که مدارسی را انتخاب کنید که به سلامت دانش آموزان اهمیت می‌دهند. باید بدانید در مدارس بین المللی مالزی سلامت دانش‌آموزان در اولویت است. در انتخاب مدارس مالزی باید بدانید یک مدرسه بین المللی خوب، علاوه بر فراهم کردن محوطه ایمن برای یادگیری، اقدامات زیادی انجام می دهد تا نه تنها احساس تعلق را در بین دانش آموزان پرورش دهد، بلکه راه های معناداری را برای آنها فراهم می کند تا بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، روابط ایجاد کنند و همکاری داشته باشند و در یک محیط آموزشی شاد و دلگرم کننده تحصیل کنند.

هنگام انتخاب مدرسه در مالزی به دنبال جایی باشید که دارای یک جامعه فعال و شفاف با معلم، دانش آموز و والدین هستند، جایی که والدین تشویق می شوند خود را در گفتگوهای باز با روسای مدرسه، معلمان و جامعه مدرسه درگیر کنند.

13-تأمین وعده های غذایی در مدرسه

یکی دیگر از جزئیاتی که هنگام انتخاب مدارس مالزی باید در مورد آن فکر کنید، وعده صبحانه و ناهار است. بررسی کنید و ببیند در برنامه مدرسه، ساعت چاشت و صبحانه و ناهار وجود دارد؟ اگر نیست برای وعده‌های غذایی فرزندتان در مدرسه برنامه ریزی کنید و اگر مدرسه برنامه غذایی دارد، لیست غذاها را بررسی کنید و ببینید که انتخاب ها مغذی و سالم هستند؟ اگر فرزندتان محدودیت یا پرهیز غذایی خاصی دارد به مدرسه اعلام کنید.

14- فعالیت های فوق برنامه و انتخاب مدرسه در مالزی

فعالیت های فوق برنامه بیشتر از والدین برای دانش آموزان اهمیت دارد. پرداختن به مسائل مورد علاقه یکی از اصول مهم برای ایجاد انگیزه بیشتر در دانش آموزان است. مدارسی که فعالیت های فوق برنامه متنوع و باب میل دانش آموزان برگزار می کنند راندمان آموزشی بهتری دارند. فعالیت های فوق برنامه مدارس مالزی به شما کمک می‌کند تا فرزندتان در فعالیت های دلخواهش شرکت کرده و استعدادهایش را بهتر بشناسد.

انتخاب بهترین مدارس مالزی با شریف اِستادی

شریف اِستادی با عنایت به تجربه 20 سال فعالیت در مدارس مالزی، اولویت‌های خانواده‌های ایرانی را برای درس خواندن در این کشور می‌شناسد.

از آنجا که بهترین راه انتخاب مدارس مالزی، بازدید مجازی یا حضوری از مدرسه و محوطه، ارتباط با مسئولین مدرسه و مطابقت آن با نیازها و انتظارات دانش آموزان است، شریف اِستادی به نمایندگی از شما، با دقت و وسواس زیاد همه فاکتورهای گفته شده در این مقاله را بررسی کرده و تبدیل به بانک اطلاعاتی جامع مدارس مالزی شده است.

شریف اِستادی، دقیقاً می‌داند که والدین ایرانی از یک مدرسه بین المللی چه می‌خواهند! برای مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید و خدمات زیر را از ما بخواهید:

 • مشاوره برای انتخاب بهترین مدارس مالزی
 • ثبت نام و پذیرش مدارس بین المللی در مالزی
 • اخذ ویزای تحصیلی و ویزای همراه
 • اقامت در خوابگاه مدارس مالزی

نیاز به راهنمایی داری؟ با این شماره تماس بگیر۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱

منبع:

https://www.international-schools-database.com/articles/most-important-features-of-international-schools

https://www.freemalaysiatoday.com/category/leisure/2022/11/25/why-international-schools-are-so-popular-in-malaysia-today/

_