سیستم آموزشی مدارس مالزی

 • by
زمان مطالعه: 8 دقیقه
5/5 - (5 امتیاز)

سیستم‌ آموزشی مدارس مالزی دولتی ملی و مدارس بین المللی مالزی جهانی است. مدارس دولتی مالزی زیر نظر دولت و مدارس بین المللی تحت حمایت سازمان‌های جهانی تابع خود هستند. سیستم‌ آموزشی مدارس بین المللی مالزی در دنیا شناخته شده و مدارک معتبر جهانی به دانش آموزان ارائه می‌دهند. در سیستم‌ کانادایی به دانش آموزان دیپلم اونتاریو کانادا، در سیستم بریتانیایی دیپلم IGCSE، و در سیستم آمریکایی و استرالیایی مدرک SAT و HSC داده می‌شود. اطلاعات تکمیلی را در ادامه بخوانید.

شریف اِستادی، مرجع تخصصی و بانک اطلاعاتی جامع مدارس مالزی است. برای تحصیل در مدارس مالزی با سیستم‌های آموزشی برتر با کارشناسان ما در تماس باشید.

تحصیل در مالزی را یک تماس شروع کنید۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱

معرفی سیستم آموزشی مدارس مالزی

دانش آموزان در مدارس مالزی تحت سیستم‌های آموزشی مختلفی درس می‌خوانند. برای بررسی سیستم آموزشی مدارس مالزی را به 2 دسته زیر تقسیم می‌کنیم:

 1. مدارس دولتی
 2. مدارس بین المللی

سیستم آموزشی مدارس مالزی

سیستم آموزشی مدارس دولتی مالزی

مدارس دولتی مالزی تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش (MOE) و سیستم آموزشی ملی است. آموزش در این مدارس رایگان و اجباری است. دانش‌آموزان مدارس دولتی در کشور مالزی تحت سیستم آموزشی ملی (Kurikulum Standard Sekolah Malaysia) که بر اساس استانداردهای آموزشی این کشور طراحی شده است، درس می‌خوانند. دروسی که در این مدارس ارائه می‌شود، باهاسا مالزی، انگلیسی، ریاضیات، علوم، تاریخ، مطالعات اجتماعی، مهارت‌های زندگی، آموزش مذهبی و اخلاقی و زبان‌های دیگر مانند چینی، تامیل و غیره است.

سیستم آموزشی مدارس مالزی دولتی، با تضمین کیفیت، عدالت، دسترسی و دموکراسی در آموزش، به ارتقای آگاهی، مهارت و رفاه دانش‌آموزان کمک می‌کند. اهداف سیستم آموزشی ملی مدارس دولتی مالزی عبارتند از:

 1. توسعه فردی و جمعی دانش‌آموزان بر اساس ارزش‌های ملی، اسلامی و انسانی
 2. ارتقاء مهارت‌های ارتباطی، تفکری، خلاقی، مشارکتی و مدیریتی دانش‌آموزان
 3. افزایش دانش، فهم و توانایی دانش‌آموزان در زمینه‌های علمی، فنی، فرهنگی و هنری
 4. تقویت احساس هویت ملی، وحدت و تعامل دانش‌آموزان با جامعه چندفرهنگی و چندملیتی مالزی
 5. آماده‌سازی دانش‌آموزان برای رقابت در بازار کار جهانی و ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر

سیستم آموزشی مدارس بین المللی مالزی 

مدارس بین المللی مالزی؛ مدارسی هستند که برنامه درسی اینترنشنال داشته و از زبان انگلیسی برای تدریس استفاده می‌کنند. دانش آموزان مدارس بین المللی پس از پایان دوران دبیرستان در امتحان بین المللی شرکت کرده و مدرک دیپلم IB، یا مدرک بین المللی کمبریج، Cambridge IGCSE، Cambridge ‘O’ Level، Cambridge International AS and ‘A’ Level، و Cambridge Pre-U می‌گیرند.

سیستم آموزشی مدارس بین‌المللی مالزی، تحت نظام آموزشی معتبر و شناخته شده دنیا است. با سیستم آموزشی این مدارس آشنا شوید:

 • سیستم آموزشی بریتانیایی یا کمبریج (British or Cambridge)
 • سیستم آموزشی کانادایی (Ontario or Canadian)
 • سیستم آموزشی بین المللی آی بی (IB)
 • سیستم آموزشی آمریکایی (American)
 • سیستم آموزشی استرالیایی (Australian)

مزایای تحصیل در سیستم آموزشی بین‌المللی مدارس مالزی
حتماً بخوانید: مقایسه سیستم های آموزشی برتر و رایج دنیا

سیستم آموزشی بریتانیایی یا کمبریج (IGCSE)

سیستم آموزشی بریتانیایی یا کمبریج (British or Cambridge) یکی از جامع‌ترین و به‌روزترین سیستم‌های آموزشی مالزی و جهان است. بیش از 90 درصد مدارس بین المللی این کشور را از مقطع پیش دبستان تا سال دوازدهم از این سیستم آموزشی مالزی پیروی می‌کنند.

در پایان دوره دبیرستان کمبریج به دانش‌آموزان مدرک (IGCSE) International General Certificate of Secondary Education و (A-Level) داده می‌شود. این مدارک در بیش از ۱۶۰ کشور جهان معتبر است و دانش‌آموزان می‌توانند با مدرک IGCSE به دانشگاه‌های برتر دنیا وارد شوند.

زبان آموزشی رایج سیستم آموزشی مدارس مالزی در نظام کمبریج؛ انگلیسی است و تأکید بر مهارت های تحصیلی و علمی دارد. دانش آموزان با دریافت مدرک IGCSE مجاز به ادامه تحصیل در دانشگاه های انگلستان و سایر کشورهای انگلیسی زبان هستند.

سیستم آموزشی بریتانیایی مناسب چه کسانی است؟

نظام آموزشی انگلستان یا کمبریج مناسب این دسته از دانش آموزان است:

 • دانش آموزانی که قصد تحصیل در دانشگاه های انگلستان و کشورهای انگلیسی زبان دیگر را دارند
 • دانش آموزانی که به دنبال تحصیل در رشته های علوم، ریاضیات و مهندسی هستند
 • دانش آموزانی که به دنبال تحصیل در مدارس شبانه روزی هستند

مدرک IGCSE

مدرسه تیلورز، APS ، HELP و نوبل مالزی، نمونه‌ای از مدارس بین المللی با سیستم آموزشی انگلستان یا کمبریج هستند.

سیستم آموزشی کانادایی مدارس مالزی

سیستم آموزشی کانادایی (Canadian)

سیستم آموزشی کانادایی با تمرکز بر جنبه‌های نظری و عملی، دانش‌آموزان را برای ورود به دنیای واقعی آماده می‌کند. این سیستم آموزشی از پیش دبستانی تا سال دوازدهم را تحت پوشش قرار می‌دهد.

در سیستم آموزشی کانادایی به دانش‌آموزان پایان دبیرستان و سال دوازدهم، مدرک دیپلم کانادایی Ontario Secondary School Diploma (OSSD) داده می‌شود. دیپلم بین المللی اونتاریو در بیش از ۱۰۰ کشور جهان معتبر است. نوع آموزش تفکر انتقادی، حل مسئله و مهارت های بین فردی است و دانش‌آموزان با این مدرک می‌توانند در دانشگاه‌های کانادا و سایر دانشگاه های برتر دنیا ادامه تحصیل دهند.

سیستم آموزشی مدارس مالزی کانادایی مزایای زیادی از جمله انعطاف‌پذیری، تنوع بالا، ارزیابی مداوم، توسعه مهارت‌های ارتباطی، تفکر انتقادی، حل مسئله و همکاری دارد.

سیستم کانادایی مناسب چه دانش آموزانی است؟

تحصیل در سیستم آموزشی مدارس مالزی با نظام کانادایی برای این دسته از دانش آموزان مناسب است:

 • دانش‌آموزانی که می‌خواهند در یک برنامه درسی متعادل، کاربردی و جامع تحصیل کنند؛ مناسب است.
 • دانش آموزانی که قصد تحصیل در دانشگاه های معتبر جهان را دارند
 • دانش آموزانی که به دنبال توسعه مهارت های تفکر انتقادی و حل مسئله هستند
 • دانش آموزانی که به دنبال تحصیل در رشته های بین المللی هستند

مدرسه بین‌المللی سان وی و مدرسه معرفت مالزی از جمله مدارس ممتاز و اینترنشنال مالزی است که به فارغ التحصیلان دیپلم کانادایی انتاریو می‌دهد.

سیستم آموزشی بین‌المللی IB 

سیستم آموزشی بین‌المللی(IB) معتبرترین و شناخته‌شده‌ترین سیستم آموزشی مدارس مالزی و سراسر دنیا است. این سیستم با ارائه برنامه جامع و بین‌المللی، دانش‌آموزان را برای زندگی در دنیای چندفرهنگی و پیچیده هزاره سوم آماده می‌کند. تمرکز اصلی آموزش بر تفکر انتقادی، حل مسئله و مهارت های بین فردی است.

دانش آموزان در این سیستم به سه زبان اصلی انگلیسی، فرانسوی و اسپانیایی درس می‌خوانند. در پایان دوره دبیرستان دانش آموزان با دریافت دیپلم بین‌المللی IBDP می‌توانند، ورود خود را به دانشگاه‌های ایالات متحده، اروپا، استرالیا، آسیا و سراسر جهان بدون هیچ دغدغه‌ای تضمین کنند. دیپلم بین المللی IB دروازه‌ ورود به دانشگاه‌های برتر جهان و دستیابی به آینده‌ای روشن و پر امید است.

تحصیل در نظام آموزشی IB مناسب چه کسانی است؟

نظام آموزشی IB مناسب این دسته از دانش آموزان است:

 • دانش آموزانی که قصد تحصیل در دانشگاه های معتبر جهان را دارند
 • دانش آموزانی که به دنبال توسعه مهارت های تفکر انتقادی و حل مسئله هستند
 • دانش آموزانی که به دنبال تحصیل در رشته های بین المللی هستند

مدرسه سان وی، فیرویو، نکسوس و UCSI از جمله مدارس اینترنشنال مالزی است که به فارغ التحصیلان دیپلم بین المللی IB می‌دهد.

سیستم آموزشی آمریکایی مالزی

سیستم آموزشی آمریکایی (American)

سیستم آموزشی آمریکایی یکی از پرطرفدارترین و متنوع‌ترین سیستم آموزشی مدارس مالزی و سراسر دنیا است که با ارائه برنامه آموزشی منعطف و گسترده، دانش‌آموزان را برای حل چالش‌های زندگی آماده می‌کند. این سیستم بر تقویت مهارت های رهبری، مشارکت، یادگیری مبتنی بر پروژه تأکید دارد.

در این سیستم، دانش‌آموزان می‌توانند از بین طیف وسیعی از دروس و فعالیت‌های آموزشی و غیرآموزشی، مهارت‌های ارتباطی، همکاری، خودباوری و خلاقیت را تقویت کنند. مدرک تحصیلی این سیستم در دانشگاه‌های معتبر آمریکا و سایر کشورها قابل قبول است و دانش‌آموزان را برای تحصیل در رشته‌های مختلف مانند هنر، علوم، مهندسی و کسب و کار آماده می‌کند.

هزینه تحصیل در مدارس مالزی با سیستم آموزشی آمریکایی هستند با هم متفاوت است، به طور مثال هزینه تحصیل در مدرسه مونت کیارا مالزی 90 هزار رینگیت در هر سال است.

سیستم آمریکایی مناسب چه کسانی است؟

دانش آموزانی که در سیستم آموزشی مدارس مالزی با نظام آمریکایی درس می‌خوانند این ویژگی ها را دارند:

 • کسانی که به دنبال تحصیل در دانشگاه های آمریکا و کشورهای انگلیسی زبان دیگر هستند
 • علاقه مند به یادگیری در یک محیط عملی و مشارکتی هستند

مدرسه دالات و مونت کیارا یکی از مدارس بین المللی مالزی با سیستم آمریکایی است.

سیستم آموزشی مدارس مالزی

سیستم آموزشی استرالیایی (Australian) 

سیستم آموزشی استرالیایی از جمله مدرن‌ترین و کارآمدترین سیستم آموزشی مدارس مالزی و دنیا است. این سیستم با ارائه برنامه آموزشی مبتنی بر استانداردهای بین‌المللی، دانش‌آموزان را برای رقابت در بازار کار جهانی آماده می‌کند. تمرکز اصلی بر آموزش مهارت های تحصیلی و زندگی و یادگیری مبتنی بر پروژه است.

در این سیستم، دانش‌آموزان می‌توانند دروس را بر اساس نیازها و توانایی‌های خود انتخاب کرده و تحت سیستم‌های آموزشی نوین و فناوری‌های پیشرفته درس بخوانند. مدرک تحصیلی این سیستم در دانشگاه‌های معتبر استرالیا و سایر کشورهای دنیا قابل قبول و معتبر است.

سیستم استرالیایی مناسب چه دانش آموزانی است؟

این سیستم مناسب دانش آموزانی است که:

 • به دنبال تحصیل در دانشگاه های استرالیا و کشورهای انگلیسی زبان دیگر هستند
 • علاقه مند به یادگیری در یک محیط چالش برانگیز هستند.
 • مایلند بین مهارت های تحصیلی و زندگی تعادل ایجاد کنند.

سیستم آموزشی مدرسه AISM مالزی تحت نظام آموزشی استرالیایی است. هزینه تحصیل در مدارس مالزی با سیستم آموزشی استرالیایی مانند مدرسه AISM مالزی 80 هزار رینگیت در هر سال است.

مطلب مرتبط: لیست بهترین مدارس بین المللی مالزی برای تحصیل دانش آموزان باهوش

تفاوت سیستم آموزشی مدارس مالزی

سیستم آموزشی مدارس مالزی تفاوت‌های زیادی با هم دارد. تفاوت سیستم های آموزشی بریتانیایی، کانادایی، سیستم (IB)، استرالیایی و آمریکایی را در این جدول می‌توانید ببینید:

سیستم آموزشی مدرک اعطایی طول مدت تحصیل هزینه 
سیستم بریتانیایی (IGCSE) و (A Level) 12 تا 13 سال 30 تا 70 هزار رینگیت در سال
سیستم کانادایی دیپلم اونتاریو (OSSD) 12 سال 30 تا 70 هزار رینگیت در سال
سیستم IB دیپلم بین المللی IB 12 سال میانگین 50 هزار رینگیت در سال
سیستم آمریکایی گواهینامه High School Diploma 12 سال از 40 تا 120 هزار رینگیت مالزی
سیستم استرالیایی گواهینامه ATAR 13 سال 40 تا 80 هزار رینگیت مالزی

معرفی سیستم آموزشی مدارس مالزی

لیست بهترین مدارس مالزی با سیستم بین المللی

سیستم آموزشی مدارس مالزی مطابق نظام‌های آموزشی معتبر و شناخته شده دنیا مانند سیستم بریتانیایی، کانادایی، آمریکایی و غیره است که آموزش‌های باکیفیتی به دانش آموزان خارجی و مالزیایی ارائه می‌دهند.

امکانات و تجهیزات مدارس بین المللی مالزی در کنار محیطی چندفرهنگی و دینامیک و مدرک تحصیلی بین‌المللی، محبوبیت این مدارس را برای والدین و دانش آموزان بیشتر از گذشته کرده است. برخی از مدارس بین‌المللی مالزی که از سیستم‌های آموزشی معتبر جهانی پیروی می‌کنند عبارتند از:

مدرسه سیستم آموزشی
مدرسه بین‌المللی سان وی (SUNWAY) سیستم آموزشی کانادایی
مدرسه بین‌المللی ای پی اس (APS) سیستم آموزشی کمبریج یا بریتیش
مدرسه بین‌المللی تیلورز (TAYLORS) سیستم آموزشی کمبریج یا بریتیش
مدرسه بین‌المللی فیر ویو (FAIRVIEW) سیستم آموزشی کمبریج یا بریتیش
مدرسه بین‌المللی نکسوس (NEXUS) سیستم آموزشی کمبریج یا بریتیش
مدرسه بین‌المللی سیفول (SEAFUL) سیستم آموزشی کمبریج یا بریتیش
مدرسه بین‌المللی سیفول (SEAFUL) سیستم آموزشی کمبریج یا بریتیش
مدرسه بین‌المللی مونت کیارا (MONT KIARA) سیستم آموزشی آمریکایی و دیپلم بین‌المللی IB
مدرسه بین‌المللی گاردن (GARDEN) سیستم آموزشی کمبریج یا بریتیش
مدرسه بین‌المللی کوالالامپور (ISKL) سیستم آموزشی آمریکایی
مدرسه بین‌المللی اُ اِی سیس (OASIS) سیستم آموزشی آمریکایی
مدرسه بین‌المللی یو سی اس آی (UCSI) سیستم آموزشی کمبریج یا بریتیش
مدرسه بین‌المللی اِی آی اس ام (AISM) سیستم آموزشی استرالیایی
مدرسه بین‌المللی فرانسوی کوالالامپور (LFKL) سیستم آموزشی فرانسوی
مدرسه بین‌المللی آلمانی کوالالامپور (DSKL) سیستم آموزشی آلمانی
مدرسه بین‌المللی اینسپیروس (INSPIROS) سیستم آموزشی بریتانیایی
مدرسه بین‌المللی سنت جوزف (ST JOSEPH) سیستم آموزشی IB، بریتانیایی و کاتولیک

تحصیل در مدارس برتر مالزی با شریف اِستادی

شریف اِستادی، ایجنت تخصصی مدارس برتر مالزی است. کارشناسان شریف اِستادی به عنایت به 20 سال ارائه خدمات تخصصی مدارس مالزی و آشنایی کامل با سیستم های آموزشی مدارس مالزی آماده ارائه خدمات در کوتاه‌ترین زمان به شما هستند. خدمات زیر را از ما بخواهید:

 • مشاوره برای انتخاب بهترین مدارس بین المللی مالزی
 • ثبت نام در مدارس مالزی
 • اخذ ویزای تحصیلی دانش آموزی
 • دریافت ویزای همراه برای یکی از والدینپ
 • تهیه خوابگاه و محل اقامت
 • حمایت و پشتیبانی از دانش آموزان در طول مراحل تحصیل

نیاز به راهنمایی داری؟ با این شماره تماس بگیر۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *