تفاوت مدارس مالزی

 • by
زمان مطالعه: 9 دقیقه
5/5 - (8 امتیاز)

تفاوت مدارس مالزی در دولتی، خصوصی یا بین المللی بودن است. بودجه مدارس دولتی توسط دولت تأمین می‌شود و تحصیل در این مدارس علی رغم تمایلات مذهبی و قومی رایگان است. تحصیل در مدارس بین المللی و خصوصی مالزی با پرداخت شهریه همراه است ولی سیستم آموزشی آن ملی و بین المللی است و دارای امکانات و تجهیزات گسترده‌ و ارتباطات جهانی است. موارد بیشتری از تفاوت مدارس مالزی را در ادامه بخوانید.

شریف اِستادی، نماینده قانونی مدارس بین المللی مالزی است که با 20 سال سابقه فعالیت تخصصی در این کشور مجری و راهنمای شما برای تحصیل در مدارس مالزی خواهد بود.

تحصیل در مالزی را یک تماس شروع کنید۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱

تفاوت مدارس مالزی را بشناسید!

آموزش باکیفیت، بهترین هدیه‌ای است که می‌توانید به فرزندان خود ارائه دهید. اگر به دنبال کسب اطلاعات درباره مدارس مالزی، چگونگی و کیفیت آموزشی آن هستید، باید تفاوت مدارس مالزی را بشناسید تا بتوانید تصمیم درستی برای آینده فرزندانتان بگیرید. در همین راستا مدارس مالزی به 3 دسته زیر تقسیم می‌کنیم:

 1. مدارس دولتی
 2. مدارس خصوصی
 3. مدارس بین المللی

هر کدام از این مدارس مزایا و معایب خود را دارند که در ادامه با آن آشنا خواهید شد.

ویژگی مدارس دولتی مالزی 

تفاوت مدارس دولتی مالزی

بودجه مدارس دولتی از طریق دولت تأمین می‌شود و برای همین تحصیل در این مدارس، برای همه دانش آموزان مقطع ابتدایی تا متوسطه رایگان است. مدیریت و نظارت بر مدارس دولتی با دولت های محلی، ایالتی یا فدرال است.

سیستم پذیرش این دسته از مدارس مالزی براساس منطقه جغرافیایی است و برنامه درسی آن در سطح ایالتی یا ملی تنظیم می‌شود.  مدارس دولتی امکانات و تجهیزات کمتری در مقایسه با مدارس بین المللی دارند. در انی مدارس تعداد دانش‌آموزان بیشتر است و به دلیل کمبود زیرساخت، ممکن است اندازه کلاس‌ها بزرگ است.

معلمان بسیار ماهر و باتجریه هستند و با رعایت تمام معیارهای قانونی گزینش شده و در موضوعات تدریس شده بسیار آگاه هستند.

زبان رسمی این مدارس باهاسا مالزی است و ثبت نام برای شهروندان مالزیایی از همه نژادها آزاد است. هر چند زبان ملی این مدارس باهاسا مالزی است ولی زبان انگلیسی نیز به عنوان درس اضافه به دانش آموزان ارائه می‌شود.

ویژگی های مدارس خصوصی

تفاوت مدارس خصوصی مالزی

مدارس خصوصی مالزی نیمه دولتی بوده از برنامه درسی استاندارد ملی برای دوره ابتدایی (Kurikulum Standard Sekolah Rendah) و دبیرستان (Kurikulum Standard Sekolah Menengah) پیروی می‌کنند. در این مدارس دروس ریاضی و علوم به دو زبان مالایی و انگلیسی ارائه می‌شود.
محتوای یادگیری عمدتاً موضوعات محلی است که توسط معلمان محلی آموزش داده می‌شوند. مدارس خصوصی دانش آموزان داخلی و خارجی را می‌پذیرند. در برخی مدارس پذیرش با آزمون و شرکت در مصاحبه همراه است. پس از پایان دبیرستان به دانش آموزان مدارک SPM و STPM داده می‌شود که تضمینی برای ورود به دانشگاه های دولتی و خصوصی مالزی است.

ویژگی های مدارس بین المللی

تفاوت مدارس بین المللی مالزی

از آنجا که مدارس بین‌المللی مالزی؛ دانش آموزانی از سراسر دنیا را می‌پذیرند باید برنامه‌های درسی هماهنگ با کشورهای دیگر را داشته باشند؛ برای همین سیستم آموزشی آنها بین المللی و جهانی است.

در مالزی، اصلی‌ترین و محبوب‌ترین برنامه‌های درسی بین المللی تأیید شده توسط وزارت آموزش، برنامه‌های درسی بریتانیایی، آمریکایی، استرالیایی و کانادایی و بیشتر است. اکثر مدارس بین المللی آموزش را از دوره پیش دبستانی شروع کرده و تا پایان دبیرستان، دانش آموزان را برای امتحان بین المللی خارجی مانند سطح IGCSE ‘O’، سطوح GCE ‘A’ یا دیپلم بین المللی IB آماده می‌کنند.

مدارس بین المللی مالزی زیرساخت ها و فناوری بیشتری نسبت به سایر مدارس مالزی دارند. انگلیسی زبان اصلی آموزش است و پس از آن باهاسا ملایو، ماندارین و سایر زبان ها به عنوان گزینه های زبان دوم استفاده می‌شود. تحصیل در مدارس اینترنشنال مالزی با پرداخت هزینه همراه است.

لیست تفاوت های رایج مدارس مالزی

همان طور که اشاره شد برای شناخت تفاوت مدارس مالزی، باید از زوایای مختلفی آنها را بررسی کرد. تا اینجا با انواع مدارس دولتی، خصوصی و بین المللی آشنا شدید. حالا نوبت تفاوت مدارس مالزی است که در ادامه به آن پرداخته‌ایم.

 • تفاوت پذیرش مدارس مالزی
 • تفاوت هزینه مدارس مالزی
 • تفاوت برنامه درسی مدارس مالزی
 • تفاوت آموزش و یادگیری در مدارس مالزی
 • تفاوت در زبان آموزشی مدارس مالزی
 • تفاوت امکانات مدارس مالزی
 • تفاوت فعالیت‌های فوق برنامه
 • تفاوت جمعیت و تنوع قومیتی در مدارس مالزی
 • تفاوت معلمان مدارس مالزی

تفاوت پذیرش مدارس مالزی

یکی از تفاوت‌های اصلی مدارس مالزی شیوه پذیرش است.

 • 🏫 ملاک پذیرش مدارس دولتی بر اساس موقعیت جغرافیایی است و آدرس دانش آموز تعیین کننده مدرسه برای تحصیل است. در واقع مدارس دولتی دانش آموزانی را می‌پذیرند که در مناطق جغرافیایی مدرسه زندگی می کنند.
 • 🏤 پذیرش مدارس خصوصی در مالزی با محدودیت کمتری همراه است؛ سیستم پذیرش توسط مدیریت مدرسه مشخص می‌شود و مدارس خصوصی برخلاف مدارس دولتی دانشجویان داخلی و خارجی را بدون توجه به موقعیت جغرافیایی محل زندگی می‌پذیرند.
 • 🌎 در مدارس بین المللی مالزی هیچ حد و مرزی برای پذیرش دانش آموزان از نظر موقعیت جغرافیایی وجود ندارد و دانش آموزان از سراسر دنیا در این مدارس پذیرش می شوند. پذیرش در مدارس بین المللی مالزی با آزمون تعیین سطح و مصاحبه همراه است.

تفاوت هزینه مدارس مالزی

تفاوت مدارس مالزی را از جهت هزینه‌ها هم می‌توان بررسی کرد.

 • 🎓 هزینه مدارس دولتی مالزی از طریق دولت تأمین می‌شود بنابراین تحصیل در مدارس دولتی غالباً رایگان است.
 • 🏠 مدارس خصوصی مسئولیت تأمین مالی خود را بر عهده دارند و بیشتر درآمد آنها از شهریه دانش آموزان، هدایا و کمک های مالی ناشی از رویدادها به دست می آید.
 • 💻 مدارس بین المللی نیز هزینه‌های بیشتری نسبت به دو دسته قبلی دارند، هر چند که خدمات ارائه شده در این مدارس بسیار مطلوب و در حد استانداردهای جهانی است و مبالغ دریافتی در مقایسه با خدمات ارائه شده بسیار منصفانه است.

اگر می‌خواهید با جزئیات هزینه تحصیل در مدارس مالزی آشنا شوید کلیک کنید.

تفاوت برنامه درسی مدارس مالزی

تفاوت مدارس مالزی از نظر برنامه درسی مطلب بسیار مهمی است. سیستم‌های آموزشی مدارس دولتی، خصوصی و بین المللی مالزی فرق‌های زیادی با هم دارند. این تفاوت‌ها را بیشتر بشناسید:

 • 💵 مدارس دولتی مالزی از برنامه درسی ملی پیروی می‌کنند، برنامه درسی استاندارد مدارس ابتدایی (KSSR) و برنامه درسی استاندارد مدارس متوسطه (KSSM) است. برنامه درسی مدارس دولتی بیشتر بر روی کلاس ها و موضوعات اصلی متمرکز هستند و از موضوعات جانبی غافل می شوند.
 • 💴 تمرکز محتوای آموزشی مدارس خصوصی مالزی بر سیستم ملی است. مدارس خصوصی با تمرکز بر ارزش‌های محلی به دانش‌آموزان بیشتر در مورد کشوری که در آن زندگی می‌کنند آموزش می‌دهند. هر چند مدارس خصوصی این امکان را دارند که از برنامه درسی مدارس دولتی مالزی پیروی نکنند و برنامه درسی که از نظر آنها کارآمدتر و بهتر است را انتخاب کنند. برخی مدارس خصوصی مالزی در کنار برنامه آموزشی ملی از برنامه‌های استاندارد جهانی مانند کانادایی، آمریکایی، بریتانیایی و غیره استفاده می‌کنند.
 • 💷 برنامه درسی مدارس بین المللی مالزی براساس سیستم‌های آموزشی جهانی و کشورهای دیگر است. مدارس بین المللی در مالزی معمولاً از برنامه های درسی آمریکایی، استرالیایی، بریتانیایی و کانادایی استفاده می کنند و به دانش آموزان پس از فارغ التحصیلی گواهینامه عمومی بین المللی آموزش متوسطه (IGCSE) و دیپلم بین المللی IB و یا دیپلم بین المللی اونتاریو کانادا می‌دهند.

تفاوت آموزش و یادگیری در مدارس مالزی

در فرآیند مقایسه و معرفی تفاوت مدارس مالزی نوبت به آموزش و شیوه یادگیری رسید.

 • 📃 مدارس دولتی به خاطر تعداد بالای دانش آموزان روند آموزش و پیگیری و ارزیابی کمی پیچیده است و شاید دانش آموزان ضعیف‌تر نتوانند سهم بیشتری از توجه معلم را به خود جلب کنند. با این حال، مدارس دولتی رویکرد معلم محور دارند و به جای دانش آموز معلم در رأس توجه است.
 • 📜 در مدارس خصوصی تعداد دانش آموزان کمتر بوده و عدد کمتر به معلمان اجازه می‌دهد تا توجه بیشتری به دانش آموزان داشته و بر نیازهای یادگیری و پیشرفت آنها تمرکز کنند و به این ترتیب تجربه آموزشی جذاب تری ایجاد کنند.
 • 📋 در مدارس بین المللی مالزی نیز دانش آموزان در مرکز توجه بوده و آموزش‌ها شخصی سازی شده و مطابق نیاز هر دانش آموز، آموزش‌های لازم ارائه می‌شود.

تفاوت در زبان آموزشی مدارس مالزی

یکی از تفاوت های مدارس مالزی در زبان آموزشی است.

 • تصویر آیکون پرچم مالزی باهاسا مالزی رسانه رسمی ارتباط در مدارس دولتی است و انگلیسی به عنوان زبان دوم در مقاطع بالاتر به دانش آموزان ارائه می‌شود.
 • تصویر آیکون الفبای انگلیسی در مدارس خصوصی اغلب از زبان مالایی و انگلیسی به صورت ترکیبی استفاده می‌کنند، مثلاً در برخی مدارس درس زبان و علوم به زبان انگلیسی ارائه می‌شود.
 • تصویر آیکون پرچم آلماندر مدارس خصوصی رسانه و زبان اصلی انگلیسی است و زبان مالایی به عنوان درس اضافی به دانش آموزان ار ائه می‌شود. حتی برخی مدارس بین المللی از سایر زبان‌های زنده و رایح دنیا مانند زبان اسپانیایی، فرانسوی و آلمانی برای آموزش و یا حتی به عنوان زبان دوم و سوم استفاده می‌کنند.

تفاوت امکانات مدارس مالزی

تفاوت مدارس مالزی از نظر امکانات کاملاً قابل توجه است.

 • تصویر آیکون کتابخانه مدارس دولتی مالزی امکانات معمول و در حد متوسطی دارند. زیرساخت‌های کشور مالزی برای رشد و توسعه آموزش باعث شده امکانات مدارس دولتی نیز پاسخگوی نیاز دانش آموزان باشد.
 • تصویر آیکون آزمایشگاه علوم مدارس خصوصی مالزی چون به صورت خودگران هستند امکاناتی بهتر از مدارس دولتی دارند و از فناوری و تکنولوژی روز برای آموزش استفاده می‌کنند.
 • تصویر آیکون زمین بازی مدارس بین المللی مالزی امکانات درخور توجهی دارند طوری که با مدارس برتر اروپای و آمریکا رقابت کرده و در مواردی نیز گوی سبقت را از آنها ربوده اند.

حتماً بخوانید: امکانات و تجهیزات مدارس مالزی که هیچ جا نظیرش را پیدا نمی‌کنید.

تفاوت فعالیت‌های فوق برنامه 

اگر به دنبال تفاوت مدارس مالزی از نظر فعالیت‌های فوق برنامه هستید این بخش را با دقت بیشتری مطالعه کنید:

 • 🎨 در مدارس دولتی به فعالیت‌های فوق برنامه اهمیت داده می‌شود و دانش آموزان برای شرکت در این کلاس‌ها ترغیب می‌شوند هر چند به دلیل محدودیت‌های موجود این فعالیت‌ها چندان متنوع نبوده و در حد رفع نیازهای ابتدایی دانش آموزان است.
 • 🏀 در مدارس خصوصی مالزی بر سلامت روان و رشد مهارت‌های نرم، برتری تحصیلی و رفاه کلی دانش آموزان تمرکز زیادی دارند. دانش آموزان در قالب  کارهای گروهی اعتماد به نفس بالایی پیدا کرده و روحیه رقابتی در آنها تشویق می شود تا در فعالیت های مشترک و مسابقات شرکت کنند.
 • 🎵در مدارس بین المللی مالزی در تمام فعالیت‌های مدرسه از تکالیف گرفته تا ورزش و سرگرمی فعالیت‌های فوق برنامه نقش پررنگی داشته و زمینه برای شکوفا شدن استعداد دانش آموزان فراهم است. دانش آموزان ممتاز در زمینه علمی و هنری در مدارس خصوصی مالزی تحت آموزش‌های تخصصی قرار گرفته و برای موفقیت‌های بیشتر آماده شده و تشویق می شوند تا به پتانسیل کامل خود در بسیاری از ابعاد مختلف، از نظر تحصیلی، جسمی، معنوی و اجتماعی دست پیدا کنند.

تفاوت جمعیت و تنوع قومیتی در مدارس مالزی

از مهم ترین تفاوت‌های مدارس مالزی که از نظر خانواده‌ها و دانش آموزان اهمیت بالایی دارد مسئله ترکیب جمعیتی و تعداد دانش آموزان در کلاس‌های درس است.

 • 👩🏾‍🎓 در مدارس دولتی جمعیت دانش آموزان بالا است و کلاس‌ها عموماً شلوغ و با جمعیت بالای 30 نفر است. تنوع قومیتی در این مدارس از همه نژادها، مالایی، چینی، هندی، و همچنین از اقوام صباح و ساراواک هستند.
 • 👩🏻‍🎓 در مورد مدارس خصوصی، هم دانش‌آموزان و هم معلمان از ملیت‌های متعدد در سراسر جهان هستند. برخی از این مدارس دانش‌آموزان و معلمان بیش از 75 ملیت دارند. مدارس خصوصی مالزی ترکیب بزرگتری از اقوام ساکن در مالزی و گروه‌های کوچک‌تر جهانی است.
 • 👩🏼‍🎓 در مدارس بین المللی کلاس‌ها خلوت تر بوده و از 15 تا 24 دانش آموز دارد. تنوع قومیتی در این مدارس جهانی بوده و دانش آموزانی از سراسر دنیا در این مدارس درس می‌خوانند. تحصیل در میان دانش آموزانی از سراسر دنیا جذابیت بیشتری دارد زیرا به توسعه مهارت‌های زبان انگلیسی و روابط اجتماعی دانش آموزان کمک می کند. علاوه بر این، فرزندان شما می توانند در مورد فرهنگ های مختلف دوستان خود با پیشینه های مختلف بهتر یاد بگیرند.

تفاوت معلمان مدارس مالزی

معلمان مدارس مالزی نیز یکی از جنبه‌های دیگر تفاوت مدارس مالزی است.

 • 👨🏿‍🏫 معلمان مدارس دولتی مالزی توسط ایالت های مالزی تعیین می شود. معلمان مدارس دولتی باید در ایالت، موضوعات و زمینه های تخصصی که در آن تدریس می کنند گواهینامه داشته باشند.
 • 👩🏻‍🏫 در مدارس خصوصی مالزی الزامات دیگری برای جذب معلمان وجود دارد. برخی مدارس برای تعیین معلم نیازی به گواهینامه ندارند، در حالی که برخی دیگر نیاز به گواهینامه دارند، اما برای دریافت گواهی از کشورهای دیگر باز هستند.
 • 👨🏼‍🏫 در مدارس بین المللی مالزی معلمان عموماً بین المللی بوده و به زبان مادری مدرسه از انگلیسی؛ فرانسه تا اسپانیایی و غیره مسلط هستند.

انتخاب مدارس مالزی، کدام بهتر است؟

حالا که با تفاوت مدارس مالزی بیشتر آشنا شدید نوبت به انتخاب و تصمیم گیری است. اگر توانایی پرداخت هزینه تحصیل در مدارس خصوصی و بین المللی را دارید، باید به فکر انتخاب مدارسی در مالزی باشید که به بهترین وجه نیازها و علایق فرزندانتان را برآورده کند. اگر قیمت برایتان اهمیت دارد، مدرسه دولتی یک جایگزین فوق العاده است.

اغلب، والدین مدارس بین المللی را انتخاب می کنند تا فرزندان خود را وادار کنند که زبان خارجی خاصی را که توسط مدرسه ارائه می شود، یاد بگیرند.

به خاطر داشته باشید که شما به‌عنوان والدین در قبال آموزش فرزندانتان نیز مسئول هستید. مهم نیست که بچه های خود را کجا به مدرسه می‌فرستید، آنها را بشناسید و در آموزش آنها مشارکت داشته باشید. فرزندان خود را تشویق کنید که دانش‌آموزان خوبی باشند به جای اینکه به آنها فشار بیاورید تا به جایگاه علمی بالایی برسند.

تحصیل تضمینی در مدارس مالزی با شریف اِستادی

شریف اِستادی نماینده قانونی مدارس برتر مالزی است که تجربه 20 سال فعالیت تخصصی در کشور مالزی را با شما به اشتراک می‌گذارد. ما حامی و پشتیبان شما برای تحصیل در مدارس مالزی هستیم. برای دریافت فوری خدمات زیر با ما در تماس باشید:

 • مشاوره رایگان برای انتخاب بهترین مدارس مالزی
 • ثبت نام در مدارس برتر در کم ترین زمان
 • دریافت ویزای تحصیلی
 • دریافت ویزای همراه برای یکی از والدین
 • تهیه خوابگاه و محل اقامت در مالزی

نیاز به راهنمایی داری؟ با این شماره تماس بگیر۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱

منبع:

https://schooladvisor.my

Home

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *