سیستم آموزشی آمریکایی

 • by

در سیستم آموزشی آمریکایی مدارس مالزی، دانش آموزان از دوره پیش دبستان تا اخذ دیپلم، باید 12 سال درس بخوانند. زبان آموزشی در نظام درسی آمریکایی، انگلیسی است و هر سال تحصیلی دو ترم دارد. اطلاعات دقیق‌تر درباره سیستم آموزشی آمریکایی مدارس مالزی را در این مقاله بخوانید.

 شریف اِستادی، مرجع تخصصی مدارس مالزی است که با سیستم‌های آموزشی رایج در مدارس این کشور آشنایی کامل دارد. برای دریافت پاسخ سؤالات خود با ما در تماس باشید.

تحصیل در مالزی را یک تماس شروع کنید۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱

درباره سیستم آموزشی آمریکایی

 • شرایط تحصیل در مدارس: اجباری
 • سن شروع تحصیل: 4 سال
 • سن پایان تحصیل برای اخذ دیپلم: 16
 • ساختار مدرسه: پیش دبستان، دبستان؛ راهنمایی و دبیرستان
 • تعداد ترم های سال تحصیلی: 2 ترم
 • مدرک پایان مدرسه: دیپلم دبیرستان آمریکایی
 • موضوعات اصلی: زبان انگلیسی، هنر، ریاضیات، علوم و مطالعات اجتماعی
 • شهریه: از 50 تا 120 هزار رینگیت در سال

سیستم آموزشی آمریکایی (US Education System) در مدارس بین المللی مالزی به 4 مرحله پیش دبستان، ابتدایی؛ راهنمایی و دبیرستان تقسیم می‌شود. مجموع این مقاطع به K-12 معروف است.

پس از تکمیل مقاطع تحصیلی، دانش آموزان مدارس مالزی، دیپلم آمریکایی را دریافت می‌کنند، دانش آموزان فرصت دارند، بر اساس نیازها و علایق خود درس خوانده و برای ورود به دانشگاه های دنیا آماده شوند.

نکته: هزینه تحصیل در مدارس مالزی با سیستم آموزشی آمریکایی بسیار بالاتر از سایر سیستم‌های آموزشی است.

بیشتر بخوانید: راهنمای سیستم‌های آموزشی مدارس مالزی

ساختار آموزشی مدارس مالزی با سیستم آمریکایی

برنامه درسی مدارس مالزی که از سیستم آموزشی آمریکایی استفاده می‌کنند؛ به 4 مرحله تقسیم می شود:

مقطع تحصیلیسن دانش آموزمدت تحصیلکلاس
پیش دبستان (Preschool education)4 تا 6 ساله2 سال
دبستان یا ابتدایی (elementary school)6 تا 11 سال4 سالکلاس اول تا پنجم
راهنمایی یا متوسطه اول (middle school)11 تا 14 سال3 سالکلاس ششم تا نهم
دبیرستان (High School)14 تا 16 سال3 سالکلاس دهم تا دوازدهم

پیش‌دبستانی در سیستم آمریکایی

پیش‌دبستانی (Preschool) مرحله غیراجباری برای کودکان چهار تا پنج ساله است. هدف دوره پیش دبستان کمک به کودکان برای اجتماعی شدن و آمادگی برای ورود به دبستان است.

ابتدایی در سیستم آمریکایی

تحصیل ابتدایی (Elementary) در سیستم آموزشی آمریکایی اجباری است و شامل دانش آموزان شش تا ده ساله می‌شود. دانش آموزان مدارس مالزی، در این مرحله مهارت‌های پایه مانند خواندن، نوشتن و ریاضی را یاد می‌گیرند.

مقطع راهنمایی در سیستم آمریکایی

مقطع راهنمایی (Middle) در مدارس با این سیستم، اجباری بوده و دانش آموزان 11 تا 14 ساله مخاطبین اصلی این دوره هستند. دانش‌آموزان در این مرحله به خواندن دروس پایه ادامه می‌دهند و در برخی موارد می‌توانند در کلاس‌های افتخاری یا پیشرفته ثبت‌نام کنند.

دبیرستان در نظام آموزشی آمریکایی

دبیرستان (High School) نیز مانند 3 مرحله قبلی در نظام آموزشی آمریکایی اجباری است و شامل دانش آموزان 15 تا 17 ساله می‌شود. دانش‌آموزان در این مرحله برای پذیرش در دانشگاه آماده می‌شوند و می‌توانند در کلاس‌های افتخاری یا پیشرفته، فعالیت‌های فوق‌برنامه و دوره‌های آموزشی کاردانی شرکت کنند.

سن ورود به مدرسه در مدارس مالزی با سیستم آمریکایی از 5 تا 7 سالگی و سن پایان مدرسه بین 16 تا 18 سالگی است. البته که طول مدت تحصیل به زمان ورود و هوش دانش آموزان بستگی دارد. به طور معمول دانش آموزان مدارس مالزی در این سیستم پایان 16 سالگی دیپلم آمریکایی می‌گیرند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با سیستم آموزشی کانادایی در مدارس مالزی

دروس و سرفصل‌های آموزشی 

برنامه درسی آمریکایی مبتنی بر استانداردها است و در داخل کشور آمریکا هر ایالت حق ارائه استانداردهای انتخابی خود را دارد. ولی مدارس آمریکایی در خارج از این کشور صلاحیت تایید برنامه های آموزشی خود را ندارند و باید برنامه درسی را ارائه دهند که توسط یکی از شش مرجع معتبر در ایالات متحده تایید شده باشد. این مقامات شامل انجمن کالج ها و مدارس ایالات میانه (MSACS) و انجمن مدارس و کالج های غربی (WASC)، استانداردهای Common Core State و استانداردهای AERO Common Core Plus است. سرفصل‌های کلی آموزشی و برنامه درسی مدارس مالزی با سیستم آموزشی آمریکایی از این قرار است:

 • زبان انگلیسی
 • هنر
 • ریاضیات
 • علوم و مطالعات اجتماعی
 • هنرهای تجسمی و نمایشی
 • زبان های خارجی
 • تربیت بدنی
 • فناوری

ارزیابی و امتحانات در سیستم آمریکایی

نمره‌دهی در بیشتر مدارس با سیستم آمریکایی، از سال دوم شروع می‌شود. در ابتدا از سیستم ساده ESNU که شامل نمرات عالی (excellent)، رضایت‌بخش (satisfactory)، نیاز به بهبود (satisfactory) و نارضایت‌کننده (unsatisfactory) است، استفاده می‌شود. سپس مقیاس نمره‌دهی استاندارد از A تا F یا یک سیستم نمره‌دهی جدید معرفی می‌شود.

ارزیابی دروس معمولاً با استفاده از درصدهایی درجه بندی می شوند که به نمرات حرفی تبدیل می شوند. سیستم 100 نمره‌ای، سیستم حرفی یا سیستم توصیفی نمونه‌های رایج نمره دهی در این نظام آموزشی است.

نمره به حروفنمره به عددوضعیت 
A90-100 (نمره ۴/۰)عالی (excellent)
B80-90 (نمره ۳/۰)خوب (ɡo͝od)
C70-80 (نمره ۲/۰)نسبتا خوب (fair)
D60-70 (نمره ۱/۰)ضعیف (poor)
Fزیر 60 (نمره 0)مردود (failure)
تقویم تحصیلی سیستم آمریکایی

سال تحصیلی در بسیاری از مدارس مالزی با سیستم آمریکایی دو ترم (semesters) دارد. در واقع سال تحصیلی به دو نیم‌سال تقسیم می‌شود که هر ترم ۱۵ یا ۱۶ هفته طول می‌کشد.

تقویم مدارس با سیستم آموزشی آمریکایی، از آگوست یا سپتامبر شروع می‌شود و تا ماه مه یا ژوئن ادامه دارد. دانش آموزان در پاییز وارد مدرسه می‌شوند و سال تحصیلی در تابستان به پایان می‌رسد.

ترم اول از سپتامبر تا دسامبر است و پس از آن یک تعطیلات کوتاه بین ترم ها وجود دارد. ترم دوم از ژانویه تا می است.

ترم آخر یا سوم هم در تعطیلات تابستانی برگزار می‌شود.

تعطیلات مدارس مالزی که سیستم آمریکایی دارند معمولاً بین فصل پاییز و زمستان و فصل زمستان و بهار است.

تحصیلات پس از متوسطه در نظام آموزشی امریکایی

دانش آموزانی که دوران متوسطه را به پایان رسانده‌ و دیپلم گرفته‌اند، می‌توانند وارد یکی از این مراکز آموزش عالی در مالزی یا هر نقطه دیگر دنیا شوند:

 1. دانشگاه دولتی
 2. دانشگاه خصوصی
 3. دانشگاه بین المللی
 4. پردیس دانشگاهی خارجی
 5. کالج

معرفی مدارس مالزی با سیستم آمریکایی

در سال 2023 حدود 300 مدرسه بین المللی در مالزی وجود دارد که از سیستم‌های آموزشی رایج دنیا استفاده می‌کنند. هر چند برنامه درسی بریتانیا محبوب‌ترین سیستم آموزشی در این کشور است، ولی تعداد مدارسی که با سیستم آموزشی آمریکایی اداره می‌شود، کم نیستند.

جالب است بدانید در برخی مدارس مالزی، از چند سیستم آموزشی به صورت همزمان استفاده می‌شود. به عنوان مثال، یک مدرسه ممکن است برنامه درسی آمریکایی را تا سطح دبیرستان و برنامه دیپلم بین المللی IB را در سطح پیش دانشگاهی ارائه دهد. مدارس بین المللی مالزی با سیستم آموزشی آمریکایی:

 • مدرسه بین المللی Oasis در کوالالامپور بندر ریمبایو، سلانگور
 • مدرسه بین المللی کوانتان در پاهانگ
 • مدرسه بین المللی دالات
 • مدرسه بین المللی کوالالامپور (ISKL)
 • مدرسه بین المللی شهر جنگلی مری Shattuck-St. در گلنگ پاتا، جوهور
 • مدرسه آمریکایی رافلز (RAS) در اسکندر پوتری، جوهور
 • مدرسه بین المللی مونت کیارا (MKIS) در کوالالامپور
 • مدرسه بین المللی تمپلر پارک در راوانگ، سلانگور
 • مدرسه بین المللی سری بوتانی
 • مدرسه آلیس اسمیت KL
 • مدرسه بین المللی Oasis KL

تحصیل در بهترین مدارس مالزی با شریف اِستادی

شریف اِستادی، مرجع تخصصی مدارس مالزی است. ما با 20 سال زندگی در این کشور، بهترین و تاپ‌ترین مدارس را که شرایط مطلوبی برای دانش آموزان ایرانی دارد، گزینش کرده‌ایم. ما به دغدغه‌های شما برای تحصیل فرزندتان آگاهیم و تلاش داریم بهترین شرایط را برای تحصیل عزیزان شما در مدارس مالزی فراهم کنیم. فقط کافی است که بخواهید.

تحصیل در مدارس مالزی پلی است برای ورود به دانشگاه‌های مطرح دنیا! با شریف اِستادی جایی فراتر از مرزها زندگی کنید.

برای تماس کلیک کنید۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱