سیستم آموزشی والدورف

 • by
زمان مطالعه: 8 دقیقه
5/5 - (4 امتیاز)

هدف سیستم آموزشی والدورف، پرورش استعدادهای فردی و رشد همه جانبه دانش آموزان است. والدورف سیستم آموزشی منحصر به فردی است که بر اساس رشد طبیعی ذهن، روح و روان دانش آموزان طراحی شده و به آنها کمک می‌کند تا استعدادهای خود را به طور کامل شکوفا کنند. مدارس والدورف در بیش از 100 کشور جهان از جمله مالزی وجود دارند و برای رشد و پرورش فکری، اجتماعی و عاطفی دانش آموزان از روش‌های خلاقانه و تجربی استفاده می‌کنند. اطلاعات دقیق‌تر را در ادامه بخوانید.

شریف استادی همراه شما است تا در بهترین مدارس مالزی درس بخوانید و قدم‌های محکمی برای ساختن آینده خود بردارید.

تحصیل در مالزی را یک تماس شروع کنید۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱

آشنایی با مدارس والدورف (Waldorf education)

 • نوع مدرسه: مدرسه خصوصی
 • برنامه تحصیلی:  اشتاینر یا والدورف
 • سطوح ارائه شده: مهدکودک، ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان
 • نسبت دانش آموز به معلم: 20 تا 24 دانش آموز در هر کلاس
 • خوابگاه: ندارد
 • سیستم حمل و نقل: ندارد
 • هزینه: 200 تا 800 رینگیت

سیستم آموزشی والدورف

در دنیای امروز که پر از چالش‌ و تغییرات است، می‌دانید چطور می‌توانید آموزشی را انتخاب کنید که به فرزندانتان کمک کند تا به افرادی موفق، خلاق و مسئولیت‌پذیر تبدیل شوند؟

مدارس والدورف (Waldorf education) یکی از بهترین گزینه‌ها برای رسیدن به این هدف است. این مدارس فلسفه آموزشی متفاوتی دارند و بر توسعه همه‌جانبه دانش‌آموزان از نظر فکری، اجتماعی و عاطفی متمرکز هستند.

آموزش در مدارس Waldorf طوری است که پاسخگوی نیازها و ویژگی‌های دانش آموزان در هر مقطع سنی باشد. در سیستم آموزشی والدورف از داستان‌، بازی‌، هنر و موسیقی برای یادگیری مفاهیم علمی، ریاضی، زبان و اجتماعی استفاده می‌شود.

از ویژگی‌های کلیدی فلسفه آموزشی والدورف توجه ویژه به هنر و طبیعت و پیوند ذاتی آن با بشریت است. اشتاینر ،مؤسس این سیستم آموزشی، معتقد بود که تمرکز بر هنر و طبیعت در آموزش منجر به قدردانی بیشتر از “زیبایی” زندگی می شود.

فضای آموزشی مدارس والدورف این چنین است:

“کلاسی با میزهای چوبی قدیمی، باغی در حیاط خلوت و کودکانی که بافتنی و قلاب بافی را یاد می گیرند. جایی که هنر و موسیقی با هر موضوعی در هم آمیخته است، دانش آموزان کتاب های درسی خود را می نویسند و اسباب بازی ها همگی دست ساز هستند.”

تاریخچه سیستم آموزشی والدورف (Waldorf)

در آوریل 1919، رودولف اشتاینر از کارخانه سیگار والدورف آستوریا در اشتوتگارت آلمان بازدید کرد. ملت آلمان که در جنگ شکست خورده بود، در آستانه هرج و مرج اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بودند. امیل مولت، مالک کارخانه، از اشتاینر درخواست کرد که مدرسه ای برای فرزندان کارمندان شرکت تاسیس و رهبری کند. اشتاینر موافقت کرد و در سپتامبر 1919، مدرسه مستقل والدورف ( die Freie Waldorfschule ) افتتاح شد.

از آن زمان تا کنون این مدارس در سراسر جهان گسترش یافتند و بیش از 3,000 مدرسه در بیش از 100 کشور وجود دارد. مدارس والدورف مالزی نیز از سال 2009 شروع به فعالیت کردند و در حال حاضر چهار مدرسه والدورف مالزی وجود دارد که در شهرهای کوالالامپور، پنانگ، جوهور و کوچینگ قرار دارند.

فلسفه سیستم آموزشی والدورف

والدورف سیستم آموزشی «کودک محور» است. رودولف اشتاینر معتقد بود که همه کودکان باید به طور “فردی” مورد توجه قرار گیرند. در این سیستم هر دانش آموز به خاطر دستاوردهایش در زمینه‌های مختلف ارزش گذاری می‌شود، نه فقط به خاطر اینکه در یک آزمون ریاضی یا املا موفق بوده است؛ چه یک نقاشی زیبا که روی دیوار نمایش داده شده باشد یا یک گزارش کتاب خوب نوشته شده که با صدای بلند خوانده شود.

حامیان این جنبش «کودک محور» همه کودکان را به عنوان افرادی منحصر به فرد با مواهب و نیازهای خاص خود می‌بینند و معتقدند که هر کودکی سزاوار همان توجهی است که به افراد با استعداد و ناتوان در یادگیری می‌شود. اشتاینر معتقد بود که انسان از سه بعد تشکیل شده است:

 1. بدن
 2. روح
 3. روان

مطابق این فلسفه آموزش باید میان این 3 بخش تعادل و هماهنگی داشته و از جهت فکری، اجتماعی و عاطفی تأمین کننده نیازهای مختلف دانش آموزان باشد.

مراحل آموزش در مدارس والدورف

اشتاینر معتقد بود که انسان در سه مرحله از کودکی تا بلوغ رشد می‌کند:

 1. مرحله اول از تولد تا 7 سالگی؛ در این دوره، تمرکز آموزش بر رشد جسمی و ذهنی کودکان است. کودکان در این دوره با هنر، موسیقی، داستان و بازی آشنا می شوند.
 2. مرحله دوم از 7 تا 14 سالگی؛ در این دوره، تمرکز آموزش بر رشد شناختی و عاطفی کودکان است. کودکان در این دوره با موضوعاتی مانند ریاضی، علوم، تاریخ و جغرافیا آشنا می شوند.
 3. مرحله سوم از 14 تا 21 سالگی؛ در این دوره، تمرکز آموزش بر رشد استقلال و هویت کودکان است. کودکان در این دوره با موضوعاتی مانند فلسفه، هنر و علوم انسانی آشنا می شوند.

آموزش در مدارس واولدورف

اصول سیستم آموزشی مدارس والدورف

سیستم آموزشی مدارس والدورف که توسط رودولف اشتاینر، فیلسوف و اندیشمند اتریشی در اوایل قرن بیستم پایه گذاری شد بر چهار اصل زیر استوار است:

 1. آموزش مبتنی بر خلاقیت؛ داستان و افسانه: این اصل بر این باور است که کودکان از طریق خلاقیت به بهترین شکل یاد می گیرند.
 2. آموزش مبتنی بر طبیعت: این اصل بر این باور است که کودکان باید با طبیعت در ارتباط باشند تا به رشد و یادگیری آنها کمک کند.
 3. آموزش مبتنی بر هنر و زیبایی: این اصل بر این باور است که هنر یک ابزار مهم برای یادگیری و رشد انسان است.
 4. آموزش مبتنی بر همکاری و کار عملی: این اصل بر این باور است که یادگیری در یک محیط مشارکتی و تعاونی بهتر اتفاق می افتد.

ویژگی های سیستم آموزشی Waldorf

ویژگی های سیستم آموزشی والدورف عبارتند از:

 • کلاس های کوچک: کلاس ها معمولاً بین 12 تا 20 دانش آموز دارد تا معلمان بتوانند به طور فردی به نیازهای هر دانش آموز توجه کنند.
 • عدم استفاده از ارزیابی های استاندارد، در این مدرسه ها از ارزیابی های استاندارد مانند آزمون های کتبی استفاده نمی‌شود به جای آن از روش های ارزیابی مانند مشاهده و بازخورد معلمان استفاده می‌شود.
 • تمرکز بر یادگیری عملی و تجربی، دانش آموزان در این مدارس فرصت زیادی برای یادگیری از طریق انجام فعالیت های عملی مانند هنر، موسیقی، و کاردستی دارند.

مزایا و معایب مدارس والدورف در مالزی

تحصیل در مدرسه های با سیستم آموزشی والدورف مالزی مزایا و معایبی دارد. مزایای آن را بخوانید:

 • پرورش ذهن، بدن و روح کودکان
 • پرورش استعدادهای کودکان
 • ایجاد انگیزه و علاقه به یادگیری
 • رشد خلاقیت و تخیل کودکان
 • پرورش استعدادهای فردی
 • توسعه مهارت های زندگی

معایب سیستم آموزشی والدورف

 • برنامه درسی چالش برانگیز
 • عدم تطابق با سیستم آموزشی سایر کشورها
 • عدم آمادگی دانش آموزان برای شرکت در آزمون‌های استاندارد
 • توجه فردی به دانش آموز و صرف زمان زیاد برای دانش آموزان و غفلت از دانش آموزان تیزهوش

تفاوت برنامه درسی مدارس والدورف مالزی 

تفاوت برنامه درسی مدارس والدورف 

آموزش ابتدایی در سال‌های اولیه کلاس اول تا چهارم از طریق داستان‌ها و افسانه‌ها، تاریخ، علوم، هنرهای زبانی و ریاضیات است. همانطور که کودکان بزرگتر می شوند، دروس ملموس‌تر و فنی‌تر می شود.

کلاس‌های این مدارس ساختار مشخصی دارند که در دوره سه تا چهار هفته‌ای دروس خاصی را به دانش آموزان ارائه می‌دهند. در این سیستم چون همزمان با رشد توانایی های کودکان، ظرفیت آنها برای درک تغییر می کند، محتوای دروس نیز غنی تر شده و متناسب با این تغییرات خواهد بود.

ویژگی ممتار سیستم آموزشی والدورف ادغام هنر و موسیقی در تمام زمینه‌های تحصیلی است. با دروسی چون طراحی، نقاشی، آواز، نواختن ساز و اریتمی (شکل خاصی از رقص و حرکت)، ذهن، جسم و روح کودکان رشد می‌کند.

در این مدرسه ها استفاده از تلویزیون و کامپیوتر برای کودکان در حال رشد ممنوع است. در عوض سرگرمی و یادگیری به کمک قوه تخیل بچه‌ها انجام می‌شود. کلاس‌ها به وجود رایانه، تلویزیون و ضبط‌کننده‌های نوار ویدئویی افتخار نمی‌کنند. بلکه سعی دارند با تنظیم برنامه درسی مطابق با سن و نیازهای دانش‌آموزان آنها را درگیر درس کنند.

مقایسه مدارس والدورف و مونته سوری

بیشتر بخوانید: تفاوت مدرک و سیستم های آموزشی رایج دنیا

معلمان مدرسه های والدورف 

معلمان مدرسه های والدورف مالزی باید حداقل دو سال در برنامه آموزشی ویژه معلم والدورف شرکت کنند. این معلمان اغلب با اشتیاق مشتاقانه وارد مدرسه می شوند تا بخشی از فرآیند یادگیری باشند، نه اینکه صرفاً انتقال دهنده اطلاعات باشند. آنها اغلب از طریق فرزندان خود یا از طریق افراد دیگری که مدرسه را به مدرسه ای از مردم و نه فقط دانشگاهیان تبدیل می کنند، به مدرسه کشیده می شوند.

تعهد به گروه خاصی از کودکان به مدت هشت سال به ایجاد یک حس قوی از جامعه کمک می کند و منجر به چیزی می‌شود که بسیاری آن را “خانواده دوم” توصیف می کنند. این “خانواده” اغلب بسیار کوچک است، با کلاس های متوسط ​​​​حدود پانزده تا بیست دانش آموز.

معلمان مدرسه های والدورف وقف ایجاد اشتیاق درونی برای یادگیری در هر کودک هستند. این امر نیاز به آزمون رقابتی، جایگاه تحصیلی و پاداش برای ایجاد انگیزه در یادگیری را از بین می برد و اجازه می دهد انگیزه از درون ایجاد شود. این به ایجاد ظرفیت برای یادگیری لذت بخش مادام العمر کمک می کند.

فارغ التحصیلان مدارس والدورف 

دانش آموزان این مدارس با این احساس که “آنها چه کسی هستند” مدرسه را ترک می‌کنند. هویتی که از طریق آموزش والدورف به دست می‌آید برای هر فرد متفاوت است و این تفاوت‌ها جایی آشکار می‌شود که مهارت حرف اول را می‌زند.

اگرچه همه این مدارس فلسفه مشترکی دارند، اما هر مدرسه موجودیت خاص خود را دارد که از معلمان، دانش آموزان و جوامع منحصر به فرد خود تشکیل شده است. در واقع معلمان و جوامع تأثیرات مختلفی بر شرایط و دیدگاه فارغ التحصیلان دارند.

به طور معمول بیشتر دانش‌آموزان این مدارس به کالج‌های معتبر می‌روند و مهارت‌های تخصصی مانند موسیقی حرفه‌ای را دنبال می‌کنند.

مطلب مرتبط: آشنایی با سیستم های آموزشی مدارس مالزی

معرفی مدارس والدورف مالزی

والدین مالزیایی علاقه وافری به مدارس والدورف دارند و در مقاطع ابتدایی تحصیلی و پیش دبستان از این سیستم آموزشی استقبال می‌کنند. مدارس مالزی با سیستم آموزشی والدورف را بشناسید:

 • مدرسه کوالالامپور اشتاینر Kuala Lumpur Steiner
 • مهدکودک Kelip-kelip
 • مدرسه بین المللی ساسانا (AWSNA)
 • مدرسه بین المللی کوالالامپور BSKL

برای دریافت فایل مدارس والدورف pdf کلیک کنید.

تحصیل در مدارس برتر مالزی با شریف اِستادی

شریف اِستادی، نماینده قانونی بهترین مدارس و ایجنت تخصصی تحصیل در مالزی است. صفر تا صد تحصیل در مدارس مالزی را با شریف اِستادی کلید بزنید و مسیر متخصص شدت را از مالزی آغاز کنید.

نیاز به راهنمایی داری؟ با این شماره تماس بگیر۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *