سیستم آموزشی کانادایی

 • by

سیستم آموزشی کانادایی یکی از 10 سیستم برتر آموزشی دنیا است. مدارس مالزی که از سیستم کانادایی استفاده می‌کنند، چهار مقطع یا سطح تحصیلی دارند. پیش دبستان، ابتدایی، متوسطه و پس از متوسطه! دانش آموزان در سیستم کانادایی از سن 6 سالگی وارد دبستان شده و در پایان کلاس دوازدهم و در سن 18 سالگی دیپلم انتاریو می‌گیرند. اطلاعات تکمیلی را در ادامه بخوانید.

شریف اِستادی مسیر موفقیت شما را برای تحصیل را مدارس با سیستم آموزشی کانادایی در مالزی هموار کرده است.

برای تماس کلیک کنید۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱

درباره سیستم آموزشی کانادایی

 • شرایط تحصیل در مدارس: اجباری
 • سن شروع تحصیل: 2 تا 4 سال
 • سن پایان تحصیل برای اخذ دیپلم: 18 سال
 • ساختار مدرسه: پیش دبستان، دبستان؛ راهنمایی، دبیرستان و پیش دانشگاهی
 • تعداد ترم های سال تحصیلی: 2 ترم
 • مدرک پایان مدرسه: دیپلم کانادایی اونتاریو
 • موضوعات اصلی: فرانسوی، اسپانیایی و انگلیسی
 • شهریه: میانگین از 40 تا 70 هزار رینگیت در سال

وقتی صحبت از سیستم های آموزشی مدارس مالزی به میان می‌آید، سیستم کانادایی یکی از پرچمداران است. آموزش و پرورش کانادا به جنبه‌های نظری و عملی آموزش تمرکز دارد و به همین دلیل به عنوان بزرگترین مرکز آموزشی در جهان شناخته شده است.

شاید در ظاهر تفاوت چندانی میان این سیستم و سایر سیستم‌های آموزشی به چشم نیاید، ولی آنچه باعث تمایز آموزش می‌شود، تمرکز بر مهارت و عملگرایی است. در سیستم آموزش مدارس کانادایی 70 درصد نمره کلاسی در ارزیابی نهایی مؤثر است و تنها 30 درصد به آزمون پایانی اختصاص دارد.

مدرسه سان وی یکی از بهترین مدارس مالزی است که از سیستم کانادایی پیروی کرده و دانش آموزان زیادی را برای ورود به دانشگاه و یا بازار کار آماده می‌کند.

مراحل تحصیلی سیستم آموزشی کانادایی

در سیستم آموزشی کانادایی دانش آموزان مدارس در چهار مرحله درس می‌خوانند:

 1. مهدکودک اولین مرحله آموزش رسمی در کانادا است، اما برای همه کودکان اجباری نیست.
 2. آموزش ابتدایی معمولاً از شش سالگی شروع می‌شود و شامل پایه‌های اول تا هشتم است. در طول این سال‌ها، دانش آموزان دروسی مانند ریاضی، علوم، هنر، زبان و غیره را می‌خوانند.
 3. آموزش متوسطه مرحله بعدی است و معمولاً از دوازده سالگی شروع می شود. در طول این سال ها، دانش آموزان ترکیبی از دروس اصلی و دروس انتخابی تخصصی را مطالعه می کنند که به آنها دانش بیشتری در زمینه های درسی مختلف می دهد.
 4. آموزش پس از متوسطه؛ این برنامه های پس از متوسطه معمولاً دو سال طول می کشد و دانش آموزان را برای شغلی در رشته انتخابی خود آماده می کند.
سن کلاس مقطع
2 تا 5 سالگی —- مهد کودک و پیش دبستان
6 تا 11 سالگی کلاس اول تا ششم ابتدایی
12 تا 14 سالگی کلاس هفتم تا نهم متوسطه اول
15 تا 18 سالگی کلاس دهم تا دوازدهم متوسطه تکمیلی

مهد کودک در سیستم کانادایی

سیستم آموزشی کانادایی در مدارس مالزی با مهدکودک شروع می‌شود. مرحله ای که معمولاً به عنوان “آموزش دوران کودکی” شناخته می‌شود. مهد کودک در مدارس کانادایی مالزی از چهار سالگی شروع می‌شود و بیشتر شامل فعالیت‌های یادگیری مبتنی بر بازی است.

هدف اصلی فعالیت‌های مهدکودک بر رشد فیزیکی، فکری، عاطفی و اجتماعی کودکان است. در این سال‌ها که شخصیت کودکان شکل می‌گیرد، تشویق می‌شوند تا با درگیر شدن در فعالیت‌هایی مانند آواز خواندن، قصه‌گویی، تئاتر، کاردستی و بازی، برای یادگیری دروس در دوره‌های بعدی آمادگی پیدا کنند.

پیش دبستان در سیستم کانادایی

دوره پیش دبستان اولین مرحله آموزش در سیستم آموزشی کانادایی است. برنامه های پیش دبستان مخصوص کودکان 5 تا 6 ساله است. هر چند برنامه‌های قبل از شروع مدرسه در سیستم کانادایی اجباری و حتی جهانی نیست، ولی برنامه درسی ارائه شده براساس یادگیری حروف الفبا، پیش خواندن، مهارت ریاضی، موسیقی، هنر و بازی است.

همه برنامه های آموزش مهدکودک و پیش دبستان به گونه ای طراحی شده است که دانش آموزان را برای موفقیت در سطوح بعدی آموزش و مقطع دبستان آماده کند. در دوره پیش دبستان کودکان نحوه مشارکت و عمل مناسب در گروه و همکاری با مربی و سایرین را آموزش خواهند دید.

آموزش ابتدایی در سیستم کانادایی

آموزش ابتدایی در سیستم کانادایی مدارس مالزی از شش سالگی شروع می‌شود و در حدود 12 یا 13 سالگی به پایان می‌رسد.

آموزش‌های دوران ابتدایی بر خواندن، نوشتن، حساب و آشنایی با موضوعات اساسی مانند علوم متمرکز است. علاوه بر دروس آموزشی، مهارت‌های زندگی نیز به دانش آموزان دبستانی آموزش داده می‌شود.

برنامه‌هایی برای رشد شخصیت کودکان، آموزش احترام به دیگران، تقویت ارزش‌هایی مانند سخت کوشی و شرکت در فعالیت های تیمی، برای تقویت مهارت‌های زندگی در دانش آموزان است.

در مدارس مالزی که از سیستم آموزشی کانادایی استفاده می‌کنند، برنامه های ویژه ای ارائه می‌شود که برای رفع نیازهای دانش آموزان خاص طراحی شده است. به طور مثال برگزاری دوره های انگلیسی به عنوان زبان دوم (ESL) برای کسانی که زبان اصلی آنها انگلیسی نیست.

در مدارس ابتدایی کانادایی مالزی، تمرکز بر تأمین امنیت و رفاه با ارائه خدمات پشتیبانی است. در مدارس ابتدایی برای رشد تحصیلی و شخصیتی کودکان، اهمیت زیادی قائل هستند.

دانش‌آموزان باید در آزمون‌های استانداردی مانند آزمون موفقیت کانادا (CAT) یا آزمون توانایی‌های شناختی کانادا (CCAT) شرکت کنند. این آزمون‌ها عملکرد کلی تحصیلی دانش‌آموزان را اندازه‌گیری می‌کنند و به تعیین سطح دبیرستان کمک می‌کنند.

حتماً بخوانید: شرایط تحصیل ابتدایی در مدارس مالزی

دروس مقطع ابتدایی

دانش آموزان در طول شش سال اول عمر تحصیلی خود که به درجه یک معروف است، آموزش‌های دوران ابتدایی را دریافت می‌کنند.
دانش‌آموزان ابتدایی در تمام سال تحصیلی، تنها زیر نظر یک معلم و در یک کلاس درس می‌خوانند. هر چند برای دریافت برنامه‌های آموزشی ویژه، ممکن است یک یا چند دستیار آموزشی در کلاس حضور پیدا کنند. برنامه درسی مرحله ابتدایی سیستم کانادایی شامل دروس زیر است:

 • خواندن و نوشتن
 • ریاضی
 • هنر
 • زبان انگلیسی یا فرانسوی
 • اجتماعی
 • تاریخ و جغرافیا
 • علوم
 • موسیقی
 • هنر
 • تربیت بدنی

آموزش متوسطه در سیستم کانادایی مدارس مالزی

تحصیلات متوسطه در سیستم کانادایی مدارس مالزی دو سطح دارد:

 1. دوره متوسطه اول بلافاصله پس از اتمام ابتدایی شروع می‌شود؛ یک مرحله دو ساله که مخصوص دانش آموزان کلاس هفتم و هشتم است. این دو سال فرصتی برای سازگاری دانش آموزان با تغییرات کلاس درس و معلمان برای ورود به مرحله بعدی آموزش است.
 2. دوره متوسطه تکمیلی، آمادگی برای ورود به دانشگاه است. دانش آموزان کلاس نهم، دهم و یازدهم در این دوره درس می‌خوانند. دانش آموزان طبق قانون موظفند تا سن 16 سالگی در متوسطه تکمیلی درس بخوانند.

نکته: برنامه درسی دبیرستان در سیستم کانادایی مدارس مالزی، به گونه‌ای طراحی شده است که دانش آموزان را برای تحصیل در کالج یا دانشگاه آماده کند و مهارت‌های مورد نیاز برای موفقیت در شغل و حرفه آینده در اختیارشان قرار می‌دهد.

مطلب پیشنهادی: راهنمای تحصیل در مدارس بین المللی مالزی

دروس دوره متوسطه ابتدایی

در کلاس هفتم سیستم آموزشی کانادایی، دانش آموزان 12 یا 13 ساله در کلاس های درسی مختلفی شرکت می‌کنند. هر درس معلم مخصوص به خود را داشته و مانند دوران ابتدایی یک معلم مسئول آموزش تمام وقت به دانش آموزان نیست. هر کدام از معلمان در رشته تحصیلی که تدریس می‌کنند، مهارت و تخصص داشته و دارای گواهی تدریس تک موضوعی که نشان دهنده تخصص‌ است .

بسیاری از دروس مدرسه ابتدایی در دبیرستان با درجه سختی بیشتری ادامه خواهد داشت. هرچند دروس دیگری نیز به برنامه درسی اضافه می‌شود، مانند زبان‌های خارجی فرانسوی، اسپانیایی و انگلیسی! دروس دوره متوسطه دبیرستان های کانادایی در مالزی:

 • زبان انگلیسی
 • هنر
 • ریاضیات
 • علوم
 • تاریخ و جغرافیا
 • هنر
 • مطالعات اجتماعی
 • تربیت بدنی
 • زبان‌های خارجی فرانسوی، اسپانیایی و انگلیسی

در پایان دوره دبیرستان، دانش آموزانی که در سیستم کانادایی مدارس مالزی درس می‌خوانند باید در امتحانی به نام امتحان استانی یا چیزی مشابه شرکت کنند. این آزمون برای سنجش میزان مهارت دانش آموزان و ارزیابی عملکرد تحصیلی آنها است.

تحصیلات پس از متوسطه در سیستم کانادایی

تحصیلات پس از متوسطه آخرین مرحله سیستم آموزشی کانادا است. در این مرحله، دانش‌آموزان گزینه‌های زیادی پیش رو دارند. می‌توانند با شرکت در دوره‌های کوتاه مدت گواهی‌ بگیرند یا در دوره پیش دانشگاهی شرکت کنند، یا مدرک کاردانی یا دیپلما بگیرند و به سرعت جذب بازار کار شوند.

بیشتر بخوانید: پیش دانشگاهی کانادایی CIMP در مالزی

تفاوت کالج و دانشگاه در سیستم آموزشی کانادایی

طول دوران تحصیلات پس از متوسطه، کوتاه است و از 6 ماه تا 2 سال طول می‌کشد. دانش آموزان فرصت دارند تا در کالج دوره‌ مورد علاقه خود را یافته و با تحصیل در آن مدرک بگیرند.

کالج به طور کلی به محلی کوچکتر از دانشگاه و بزرگ‌تر از مدرسه است. در مالزی بسیاری از کالج‌ها در دانشگاه بوده و دانشجویان در همان محیط دانشگاهی تحصیل می‌کنند. مدارکی که در کالج به دانشجویان داده می‌شود شامل گواهینامه، مدرک پیش دانشگاهی یا دیپلما است.

کالج‌ها آموزش‌های عملی و گسترده‌تری نسبت به مدارس دارند و اغلب برای یک صنعت خاص طراحی شده‌اند. کلاس های کالج کوچکتر از دانشگاه است و طیف وسیعی از تجربیات عملی را به دانشجویان ارائه می‌دهد.

دانشگاه مکانی برای ادامه تحصیلات عالی است که می‌توان مدارک آکادمیک را در رشته های مختلف دریافت کرد، برای تحصیل در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و پست دکتری باید به دانشگاه رفت.

شروع ترم و ساعت درسی مدارس کانادایی مالزی 

شروع سال تحصیلی مدارس کانادایی از هفته اول سپتامبر است که تا پایان ژوئن ادامه دارد. طول سال تحصیلی ده ماه است که به ترم‌های مختلفی تقسیم می‌شود. مدارس کانادایی در مالزی مانند مدرسه سان وی 2 ترم در هر سال دارند. ترم اول سپتامبر (شهریور) و ترم دوم دسامبر (دی ماه) شروع می‌شود.

ساعات درسی مدارس کانادایی مالزی در مقطع ابتدایی معمولا از ساعت 8.30 صبح تا 15 یا 15.30 است.

در مدارس متوسطه، ساعات دریس معمولاً از 8.30 صبح تا 16:300 است. اختلاف ساعت درسی مدارس ابتدایی و متوسطه به خاطر حجم بیشتر دروس و کلاس‌های فوق برنامه است.

تعطیلات آخر هفته روزهای شنبه و یکشنبه است و دانش آموزان از دوشنبه تا جمعه باید به مدرسه بروند.

هزینه تحصیل در مدارس مالزی با سیستم کانادایی

هزینه تحصیل در مدارس مالزی با سیستم کانادایی خیلی کمتر از مدارسی است که در کانادا واقع شده است. شما می‌توانید در مالزی با هزینه‌های کمتر درس بخوانید و مدرک معتبر کانادایی بگیرید. هزینه تحصیل در مدرسه سان وی مالزی در مقطع ابتدایی از 18 تا 30 هزار رینگیت است. دانش آموزان مقطع دبیرستان و پیش دانشگاهی باید شهریه‌ای معادل 40 تا 70 هزار رینگیت بپردازند.

امتحان و نمرات در سیستم آموزشی کانادایی

شیوه ارزیابی و امتحانات در مدارس کانادایی بر پایه سنجش مهارت‌ها است و دانش آموزان با مهارت‌های کلاسی و آزمون نهایی با درصد 70 به 30 مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. سیستم نمره دهی کانادایی در دبیرستان ها به شرح زیر است:

امتیاز 90 تا 100 عالی
امتیاز 80 تا 89 خوب
امتیاز 70 تا 79 متوسط
امتیاز 60 تا 69 نیاز به تلاش
زیر 60 مردود

مدارس مالزی با سیستم آموزشی کانادایی

یکی از بهترین مدارس مالزی با سیستم آموزشی کانادایی مدرسه سان وی است. این مدرسه کانادایی در مالزی از پیش دبستان تا پیش دانشگاهی را پوشش می‌دهد. دو شعبه مدرسه سان وی در سان وی سیتی و اسکندر است. کمپ جدید مدرسه سان وی مالزی با امکانات فوق العاده و مساحتی وسیع خوابگاه مجهزی در اختیار دانش آموزان دبیرستانی قرار می‌دهد.

سوالات متداول

1. مراحل مختلف سیستم آموزشی کانادا چیست؟
2. مرحله مهدکودک سیستم آموزشی کانادا بر چه چیزی متمرکز است؟
3. آموزش ابتدایی در کانادا بر چه چیزی متمرکز است؟
4. سطوح مختلف تحصیلات متوسطه در کانادا چیست؟

تحصیل در بهترین مدارس مالزی با شریف اِستادی

تحصیل در مالزی وقتی با شرایط‌تان هم خوانی داشته باشد، بهترین اتفاق زندگی‌تان خواهد بود. توصیه شریف اِستادی برای تحصیل در مدارس مالزی، انتخاب سیستم آموزشی کانادایی است. این سیستم با مدارس ایران هم خوانی داشته و دانش آموزان بدون هیچ پیش شرطی، اجاره ادامه تحصیل در مالزی را خواهند داشت. باید بدانید تنها مدرسه مالزی با سیستم کانادایی مدرسه سان وی است و شریف اِستادی ایجنت تخصصی مدرسه مدرن سان وی در ایران است.

برای تماس کلیک کنید۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱