دیپلم یا گواهینامه؟

 • by
زمان مطالعه: 7 دقیقه
5/5 - (2 امتیاز)

دیپلم یا گواهینامه؟ وقتی صحبت از آینده تحصیلی می‌شود “دیپلم مدرسه” و زمانی که حرف از مهارت است “گواهینامه‌” کلمات کلیدی هستند. دیپلم مدرسه، مدرک تحصیلی است که نشان‌ می‌دهد دارنده 12 سال در یکی از مدارس درس خوانده و در پایان سال دوازدهم مدرک دیپلم گرفته است. گواهینامه‌ مدارک تخصصی هستند که نشان می‌دهد، دارند با شرکت در دوره‌های کوتاه مدت چندماهه در حوزه‌های فنی، تجاری، هنری یا غیره، تخصصی را کسب کرده است. با داشتن دیپلم دبیرستان و گواهینامه می‌توانید وارد بازار کار شوید اما برای ادامه تحصیل در دانشگاه تنها داشتن گواهینامه کافی نیست و باید دیپلم دبیرستان داشته باشید. اطلاعات دقیق‌تر را در ادامه بخوانید.

شریف اِستادی، نماینده قانونی مدارس مالزی است که بانک اطلاعاتی جامعی از هزینه، مقاطع تحصیلی و چگونگی پذیرش دارد. با کارشناسان ما در تماس باشید.

تحصیل در مالزی را یک تماس شروع کنید۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱

دیپلم یا گواهینامه؛ کدام بهتر است؟

اگر می‌خواهید فرق دیپلم یا گواهینامه را بدانید، باید برایتان بگوییم، ارزش هر یک از این مدارک بستگی به اهداف شخصی و جاه‌طلبی‌های شغلی شما دارد.

اگر هدف‌تان کسب مهارت‌ برای ورود به یک حوزه کاری است، گواهینامه می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. دوره‌های آموزشی تخصصی، برای تأمین مهارت‌های مورد نیاز در مسیر شغلی مد نظر شما طراحی شده‌اند.

اگر به دنبال آموزش‌های چندوجهی‌تر هستید و می‌خواهید امکانات شغلی خود را گسترش دهید، داشتن مدرک دانشگاهی می‌تواند مزیت باشد. داشتن مدرک تحصیلی عالی دانشگاهی، نه تنها یک امتیاز، بلکه الزام محسوب می‌شود. دوره‌های تحصیلات تکمیلی مانند کارشناسی ارشد یا دکتری، برای تصدی پست‌های پیشرفته در این زمینه‌ها ضروری هستند و فرصت‌های شغلی بیشتری را به همراه دارند.

در هر صورت، انتخاب مسیر تحصیلی باید با توجه به اهداف شغلی و شخصی شما انجام شود. آموزش و پرورش سرمایه‌گذاری مادام‌العمری است که می‌تواند به توسعه فردی و حرفه‌ای شما کمک کند. چه با دنبال کردن دیپلم دبیرستان باشد چه گواهینامه های مهارت که هر دو می‌توانند به ایجاد مسیری پایدار برای آینده شما منجر شوند.

آشنایی با دیپلم دبیرستان!

دیپلم دبیرستان، یک سند آموزشی شناخته شده است که پس از 12 سال تحصیل دبیرستان و در پایان سال دوازدهم، در سن 18 سالگی به دانش آموزان داده می‌شود. دیپلم دبیرستان به طور معمول روی آموزش‌های مهارت‌محور و تخصصی متمرکز است. هدف از تحصیل دبیرستان در مالزی، آماده‌سازی دانش آموزان برای ورود به دانشگاه، حرفه‌ و یا صنایع مختلف است.

کسب دیپلم دبیرستان نقطه عطف مهم در سفر تحصیلی دانش آموزان است که مستلزم صرف زمان زیاد، کار و تلاش سخت است. در واقع اخذ دیپلم دبیرستان تأیید می‌کند که دانش آموز شرایط لازم برای فارغ التحصیلی را برآورده کرده است و آماده ورود به دانشگاه یا بازار کار است. انواع مختلفی از دیپلم دبیرستان وجود دارد که دانش آموزان می توانند در سفر تحصیلی خود یکی از آنها را به دست بیاورند.

دیپلم یا گواهینامه

انواع دیپلم دبیرستان

اکثر مردم می‌دانند که پس از چهار سال تحصیل در دبیرستان، دیپلم می‌گیرند. اما خیلی‌ها نمی‌دانند که دیپلم دبیرستان انواع مختلفی دارد و چندین نوع است. برخی از دیپلم ها بسیار رایج‌تر از سایرین هستند و برخی کمتر دیده شده‌اند. با این حال انواع دیپلم دبیرستان در کشور های مختلف را در ادامه ببینید:

1- دیپلم استاندارد دبیرستان

رایج‌ترین نوع دیپلم دبیرستان، دیپلم عمومی است که با تحصیل در مدارس مالزی و سایر نقاط دنیا در 18 سالگی به دانش آموزان داده می‌شود بر اساس مرکز ملی آمار آموزش، در سال تحصیلی 2019-2020، تقریباً 82 درصد از فارغ التحصیلان دبیرستان‌های دنیا، دیپلم عمومی دریافت کرده‌اند. دیپلم عمومی دانش‌آموزان را ملزم به کسب امتیاز در حوزه‌های موضوعی مختلف، همراه با نمرات قبولی در تمام دروس اصلی می‌کند.

2- اعتبار نامه (GED)

نوع دیگر دیپلم رایج دبیرستان‌های در مالزی، اعتبارنامه توسعه آموزشی عمومی (GED) است. این مدرک تحصیلی با گذراندن یک سری آزمون شامل چهار موضوع زبان، ریاضی، مطالعات اجتماعی و علوم به دست می‌آید.

هرچند هر دو مدرک نشان دهنده اتمام دبیرستان هستند، ولی تفاوت های مهمی بین آنها وجود دارد. اگر می‌خواهید فرق این دو مدرک را بدانید به مقاله دیپلم مدارس مالزی مراجعه کنید و همه چیز را مفصل بخوانید.

دیپلم یا گواهینامه

3- دیپلم افتخار

در برخی کشورها مانند ایالات متحده علاوه بر دیپلم عمومی به دانش آموزان دیپلم افتخار هم داده می‌شود. دیپلم افتخار نشان می دهد که دانش آموز در کلاس های درس عملکرد فوق العاده ای داشته و بسیار ممتاز بوده است.

شرایط دریافت دیپلم افتخار برای دانش آموزان ممتاز در هر ایالات با بقیه متفاوت است؛ اما به طور کلی برای دریافت این دیپلم، باید یک زبان خارجی را بدانید و دروس چهار سال را معدل عالی (GPA) بگذرانید. دیپلم افتخار یک دارایی ویژه با ارزش در هنگام درخواست بورسیه برای کالج ها یا دانشگاه ها است.

4- دیپلم حرفه‌ای شغلی

دیپلم شغلی به دانش آموزانی اعطا می‌شود که در برنامه تخصصی و حرفه‌ای شرکت و آن را تکمیل کرده‌اند. دیپلم شغلی برای دانش آموزانی طراحی شده است که علاقه مند به دنبال کردن حرفه ای در یک زمینه خاص مانند فناوری خودرو، لوازم آرایشی و بهداشتی یا هنرهای آشپزی هستند.

این مدرک برای دانش‌آموزانی که می‌دانند چه کاری می‌خواهند به صورت حرفه‌ای انجام دهند ایده‌آل است، زیرا به آنها اجازه می‌دهد بلافاصله وارد بازار کار شده بدون آن که چهار سال را بی هدف برای کسب مدرک لیسانس تلف کنند.

5- گواهی حضور

گواهی حضور یک نوع دیپلم است که به دانش آموزان ناتوان که قادر به تکمیل الزامات برنامه استاندارد برای دریافت دیپلم عمومی نیستند داده می‌شود. گواهی حضور در کشورهای مخالف تعریف متفاوتی دارد و با توجه به ارزش‌های همان کشور مشخص می‌شود. دیپلم یا گواهی حضور معمولاً به دانش آموزانی که در برنامه های آموزشی ویژه ممتاز هستند داده می‌شود.

شرایط لازم برای دریافت گواهی حضور از دانش آموزی به دانش آموز دیگر متفاوت است و تا حد زیادی به سطح عملکرد و توانایی های تحصیلی دانش آموز بستگی دارد. این دیپلم برای شناسایی دستاوردهای تحصیلی دانش آموز و ارائه مدرکی طراحی شده است که می‌تواند برای درخواست شغل یا تحصیلات بیشتر مورد استفاده قرار گیرد.

برای درخواست ویزای سوشال مالزی، همین امروز اقدام کنید و تجربه گشت و گذار فراموش نشدنی در این کشور زیبا را از دست ندهید.

برای دریافت فوری ویزای سوشال با ما تماس بگیرید.۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱

مزایای دیپلم دبیرستان

به دست آوردن چیز‌های واقعاً ارزشمند در زندگی نیازمند صرف زمان است و هیچ راهِ یک شبه‌ای، برای رسیدن به آن وجود ندارد. برای کسب دیپلم دبیرستان نیز باید اراده و پشتکار داشته باشید و تلاش زیادی به خرج دهید، ولی نتیجه شیرینی خواهید گرفت. مزایای دیپلم دبیرستان را در ادامه بخوانید:

 • اعتبار تحصیلی بالا، دیپلم دبیرستان در تمام دنیا شناخته و دارای اعتبار است.
 • پایه‌ای برای ادامه تحصیلات بیشتر، با داشتن دیپلم دبیرستان می‌توانید در رشته‌های تحصیلی تخصصی‌تر مورد علاقه ادامه تحصیل دهید.
 • کسب دانش بنیادی، با این مدرک دانش پایه وسیعی از دانش در موضوعات مختلف به دست می‌آورید.
 • فرصت‌های شغلی فراوان؛ بسیاری از مشاغل در سطح پایه حداقل به دیپلم دبیرستان نیاز دارند.
 • مسیر مطالعات پیشرفته، با اخذ این مدرک توانایی و علایق خود را سنجیده و می‌توانید در رشته مورد نظر خود فعالیت حرفه‌ای داشته باشید.

دیپلم یا گواهینامه

آشنایی با گواهینامه کسب مهارت!

دیپلم یا گواهینامه حرفه‌ای برنامه‌هایی هستند که نشان دهنده آموزش مهارت‌های تخصصی دارنده است که به طور معمول در طی چند ماه به دست آمده است. این نوع دیپلم یا گواهینامه معطوف به یادگیری مهارت‌هایی در حوزه‌های خاص مانند برنامه‌نویسی، جوشکاری، حسابداری، مدیریت دفتری یا … هستند.

گواهینامه‌ به منظور ارائه یک رویکرد آموزشی متمرکز و سریع طراحی شده‌ است تا به افراد امکان دهند به سرعت وارد یک حرفه یا صنعت خاص شوند. این مدارک معمولاً توسط مؤسسات آموزشی، کالج@ها و پردیس‌های دانشگاهی ارائه می‌شوند که تمرکز بر تربیت نیروی کار ماهر دارند و از نظر هزینه‌ و زمان نیز مقرون به صرفه هستند.

نکته اصلی این است که هر نوع گواهینامه یا سرتیفیکیت، به دارنده این امکان را می‌دهد که در زندگی حرفه ای خود قدم های بزرگی بردارد و در یک حرفه به طور تخصصی کار کند.

مزایای گواهینامه‌ حرفه‌ای

همیشه به یاد داشته باشید که تنها اراده شما است که تعیین کننده میزان موفقیت‌تان است. اگر اراده کرده‌اید که با کسب گواهینامه‌های تخصصی به موفقیت برسید، مزایای آن را هم بدانید:

 • کسب دانش تخصصی و مهارت محور، دریافت گواهینامه ها با آموزش مهارت‌های تخصصی در حوزه‌های خاص برای ورود سریع‌تر به بازار کار همراه است.
 • دوره‌های کوتاه مدت، برای دریافت گواهینامه و مهارت حرفه ای به شرکت در دوره‌های کوتاه مدت در زمان صرفه جویی خواهید کرد.
 • تنوع گسترده‌ای از حوزه‌ها، گواهینامه ها بسیار گسترده بوده و حوزه‌های فنی تا هنری را پوشش می‌دهند.
 • ورود سریع به بازار کار، گواهینامه ها اغلب شامل دوره های آموزشی کوتاه هستند که امکان ورود سریعتر به نیروی کار را فراهم می کند.
 • پیشرفت شغلی، داشتن گواهینامه حرفه ای می تواند منجر به ارتقاء یا نقش های پیشرفته در یک رشته انتخابی شود.
 • گزینه‌های یادگیری انعطاف‌پذیر، بسیاری از برنامه‌های گواهینامه، برنامه‌های آموزشی انعطاف‌پذیر، از جمله دوره‌های پاره وقت و آنلاین، برای افراد حرفه‌ای مناسب ارائه می‌دهند.
 • پاسخگویی به نیازهای صنعت، گواهینامه ها اغلب در پاسخ به تقاضاهای فعلی صنعت طراحی می شوند و مهارت های مرتبط و به روز را برای بازار کار تضمین می کنند.
 • هزینه پایین، در مقایسه با دیپلم دبیرستان شرکت در دوره‌های کوتاه مدت برای دریافت گواهینامه هزینه کمتری به دنیال دارد.

بهترین گواهینامه سال 2024

اگر بین دیپلم یا گواهینامه به نظر واحدی رسیدید و تصمیم نهایی خود را گرفتید، بد نیست نگاهی به این جدول بیندازید و با بهترین مدارک گواهینامه حرفه‌ای در سال 2024 آشنا شوید. 

بهترین گواهینامه حرفه ای در سال 2024 زمان لازم برای دریافت
 مدیریت هتل 8 ماه
طراحی گرافیک 12 ماه
مدیریت گردشگری 12 ماه
طراحی مد 12 تا 14 ماه
انیمیشن و چند رسانه ای 6 تا 24 ماه
مدیریت رویداد 12 ماه
فناوری اطلاعات 12 ماه
دیجیتال مارکتینگ 12 ماه
طراحی UI/UX 8 تا 10 ماه
دیپلم یا گواهینامه

پیشنهاد ویژه؛ کسب گواهینامه پس از اخذ دیپلم دبیرستان

برای انتخاب میان دیپلم یا گواهینامه یک پیشنهاد ویژه برایتان داریم.

تحصیلات عالی یک سرمایه گذاری ارزشمند در آینده است و مدرک دانشگاهی تضمینی برای آینده شغلی و حقوق بالا است. برای ادامه تحصیلات دانشگاهی مسیرهای مختلفی از کالج های دانشگاهی گرفته تا دانشگاه های دولتی، خصوصی و بین المللی وجود دارد. افراد با ادامه تحصیل در دانشگاه می‌توانند به اهدافی مانند افزایش دانش مورد نیاز برای موفقیت در مسیر شغلی، دستیابی به اهداف شخصی و حرفه ای  و حقوق رقابتی بالا برسند.

در صنعت نیز بسیار از کارفرمایان به دنبال افرادی با تخصص های خاص و دانش عملی هستند که بتوانند وارد میدان شوند و کارها را پیش ببرند. دارندگان هر کدام از گواهینامه های حرفه ای نه تنها واجد مهارت‌های لازم برای ورود به بازار کار هستند بلکه شرایط ادامه تحصیل در دانشگاه ها را هم دارند.

پیشنهاد ویژه: اگر هنوز هم در دوراهی بین دیپلم یا گواهینامه گیر کرده‌اید، به این پیشنهاد فکر کنید؛ می‌توانید پس از اخذ مدرک دانشگاهی با شرکت در دوره‌های کوتاه مدت در زمینه شغلی خود متخصص و حرفه‌ای شود.

شروع داستان متخصص شدن از مالزی!

شریف اِستادی نماینده قانونی مدارس، کالج و دانشگاه های مالزی است. برای کسب مهارت و گواهینامه یا اخذ دیپلم جهانی معتبر از مدارس مالزی با کارشناسان شریف اِستادی در تماس باشید.

نیاز به راهنمایی داری؟ با این شماره تماس بگیر۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *