پیش دبستان در مالزی

 • by

آموزش پیش دبستان در مالزی از سن سه تا چهار سالگی شروع می‌شود و تا قبل از کلاس اول دبستان ادامه دارد. هرچند آموزش پیش دبستانی در مالزی اجباری نیست، ولی اکثر والدین از این دوره برای آمادگی ورود به مدرسه و آموزش مهارت‌های زندگی و اجتماعی به کودکان زیر شش سال استفاده می‌کنند.

شریف اِستادی، همراه و پشتیبان شما برای تحصیل در مدارس مالزی است.

تحصیل در مالزی را یک تماس شروع کنید۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱

معرفی پیش دبستانی در مالزی

پیش دبستان دوره آموزشی قبل از دبستان و برای کودکان 3 تا 6 ساله است. هیچ الزامی برای فرستادن کودکان به پیش دبستانی مالزی وجود ندارد، اما بسیاری از والدین ترجیح می‌دهند که برای آمادگی بیشتر فرزندشان را به پیش دبستانی بفرستند تا برای ورود به مدرسه دچار شوک نشوند. در این دوره که به نوعی آمادگی برای مدرسه ابتدایی محسوب می‌شود، تأکید اصلی بر آموزش مهارت‌های اجتماعی، ارتباطی و فیزیکی از طریق بازی است. کودکان با حضور در محیط آموزشی پیش دبستان یاد می‌گیرند که از خانواده کمی دور شوند و جدایی کوتاه مدت از والدین را تجربه کنند.

حضور در پیش دبستانی و مهدکودک ها باعث تقویت یادگیری و رشد کودکان می شوند. آموزش هایی که کودک در دوره پیش دبستانی و پیش از مهدکودک دریافت می کند، در کنار مهارت های تحصیلی به ایجاد مهارت های ارتباطی، اعتماد به نفس و عزت نفس کمک می کند.

بیشتر بخوانید: همه چیزهایی که باید درباره مدارس مالزی بدانید

فرق پیش دبستان و مهدکودک

تفاوت اصلی مهد کودک و پیش دبستان در سن کودکان است. کودکان دو تا چهار ساله وارد مهدکودک می‌شوند در حالی که کودکان چهار تا پنج ساله وارد پیش دبستان می‌شوند.

به غیر از سن کودکان، این دو دوره از نظر آموزش، یادگیری و توانایی های کودک با هم متفاوتند. پیش دبستانی مرحله ای فراتر و هدفمندتر از مهدکودک است. هدف برنامه درسی پیش دبستان کمک به کودکان برای رشد مهارت و انتقال آرام به مدرسه است. در حالی که برنامه های مهدکودک آموزش اصول اولیه زندگی و تقویت مهارت‌های اجتماعی است.

در پیش دبستان موضوعاتی مانند ریاضیات، علوم، زبان، خواندن، نوشتن، و فعالیت های حل مسئله با کودکان کار می‌شود و در مهد کودک شناسایی رنگ، اشکال، مفاهیم علوم آموزش داده می‌شود.

اگر کودک 3 سال سن دارد، مهد کودک برای او مناسب تر است. اگر کودک شما بزرگتر است، دوره پیش دبستانی برای او بهتر است.

مزایای دوره پیش دبستانی مالزی

پیش دبستان یا مهدکودک دوران قبل از ورود به دبستان است و برای دریافت آموزش‌های رسمی مدرسه است. با مزایای دوره پیش دبستان مالزی بیشتر آشنا شوید:

 • آمادگی برای تحصیلات ابتدایی: دوره پیش دبستان یا مهدکودک به کودکان کمک می‌کند تا مهارت‌های اولیه مورد نیاز برای موفقیت در مدرسه را به دست بیاورند. این مهارت‌ها شامل یادگیری حروف الفبا، اعداد، رنگ‌ها، اشکال و مهارت‌های حرکتی اولیه است.
 • رشد اجتماعی و عاطفی: این دوره به کودکان کمک می‌کند تا مهارت‌های اجتماعی و عاطفی شامل یادگیری نحوه ارتباط موثر با دیگران، همکاری و حل اختلاف را یاد بگیرند. کودکان در دوره پیش دبستان یا مهدکودک یاد می‌گیرند که چگونه با هم بازی کنند، با هم کار کنند و با هم سازگار شوند.
 • رشد شناختی: کودکان یاد می‌گیرند چگونه سوال بپرسند، فکر کنند و مشکلات را حل کنند.
 • رشد فیزیکی: فعالیت‌های فیزیکی، بدنی و ورزشی در مهدکودک به آنها یاد می‌دهد از بدن خود مراقبت کنند.
 • کسب استقلال: کودکان پیش دبستان یاد می‌گیرند در انجام کارهای خود مانند لباس پوشیدن، غذا خوردن و استفاده از توالت مستقل شوند و مسئولیت کارهای خود را بپذیرند.
 • افزایش تمرکز و اعتماد به نفس و عزت نفس و مهارت های ارتباطی

بهترین سن برای شروع پیش دبستانی

بهترین سن برای ورود به دوره پیش دبستان از سه تا شش سالگی است. کودکان از سن 7 سالگی به مدرسه می‌روند و تحصیل ابتدایی در مالزی را شروع می‌کنند. تا قبل از این سن کودکان در دوره پیش دبستان و مهدکودک آموزش می‌بینند.

تصمیم گیری در مورد اینکه کودک از چه زمانی وارد پیش دبستانی شود، به عهده والدین است. والدینی که می خواهند فرزندان خود را در پیش دبستانی ثبت نام کنند باید چندین فاکتور را در نظر بگیرند. این عوامل عبارت از سن، خلق و خوی و میزان مهارت‌های ارتباطی و اعتماد به نفس کودک است.

از آنجایی که پیش دبستانی اجباری نیست، قانون سختی در مورد آن وجود ندارد و سن ورود بستگی به کودک و خانواده دارد. اکثر پیش دبستانی های مالزی کودکان را از سن 3 یا 4 سالگی پذیرش می‌کنند.

نحوه انتخاب پیش دبستانی

هنگامی که نوبت به انتخاب دوره پیش دبستانی می‌رسد، باید به نکات مهمی توجه کنید. سبک یادگیری، خصوصیات اخلاقی و نیازهای فردی کودک‌تان را در نظر بگیرید.

بهتر است در این مورد دقت زیادی به خرج دهید، تحقیق کنید، برنامه ها و سیستم‌های آموزشی درسی  را بسنجید تا مدرسه‌ای مناسبِ خلق و خو و طبیعت فرزندتان پیدا کنید. جایی که هم او خوشحال باشد هم شما از رشد و پیشرفتش راضی باشید.

همچنین باید هزینه و مکان مدارس را در نظر بگیرید و وضعیت پیشرفت فرزند خود را ارزیابی کنید تا مطمئن شوید که بهترین آموزش ممکن را دریافت می کند.

برخی سیستم‌های آموزشی برای کودکان خاص مناسب‌تر است، در حالی که بعضی سیستم‌ها ممکن است با خصوصیات فرزند شما سازگاری بیشتری داشته باشد.

بسیاری از مدارس مالزی از دوره پیش دبستانی تا دبیرستان را پوشش می‌دهند. اگر انتخاب‌تان برای تحصیل یکپارچه از دبستان تا دبیرستان در مدرسه مربوطه قطعی است فرزندتان را در همان مدرسه‌ای ثبت نام کنید که می‌خواهید تا آخر در آن مدرسه باشد. مدرسه سان وی مالزی، APS و تیلورز جزو مدارسی هستند که از پیش دبستان تا پایان دبیرستان را پوشش می‌دهند.

برنامه درسی پیش دبستانی و مهدکودک مالزی

امروزه انواع مختلفی از برنامه های درسی پیش دبستانی در مدارس مالزی وجود دارد. اما یادگیری مبتنی بر بازی محبوب ترین آنهاست. در یادگیری مبتنی بر بازی، کودکان از طریق تعامل با دنیای اطراف خود یاد می‌گیرند. فعالیت هایی مانند پازل، بازی با بلوک، نقاشی و طراحی، خواندن کتاب و گوش دادن به داستان یا شعر را انجام دهند.

فرقی ندارد برنامه درسی پیش دبستان چه باشد در همه سیستم های آموزشی کودکان یاد می‌گیرند در فعالیت‌های نمایشی شرکت کنند، تمرینات بدنی مثل  کوهنوردی داشته باشند، در فضای باز بازی کنند. با بچه های دیگر بدوند، تاب بازی کنند، بپرند، با خاک رس، ماسه، آب، رنگ، کاغذ و رنگ ها دست ورزی کنند.

از جمله روش‌های آموزشی رایج در پیش دبستان های مالزی می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 1. آموزش مونته سوری Montessori، رویکرد کودک محور با تاکید بر همکاری و یادگیری مبتنی بر پروژه معلم محور
 2. آموزش والدورف؛ بر فعالیت های هنری تأکید می کند و بر رویکرد جامع به یادگیری تأکید می کند
 3. رویکرد رجیو امیلیا، بر همکاری و یادگیری مبتنی بر پروژه تأکید دارد.
 4. آموزش سنتی، آموزش سنتی ساختاری استاندارد و رسمی‌تر دارد، با تمرکز بر آموزش‌های تحت هدایت معلم و آزمون‌های دوره‌ای و درجه‌بندی.

هزینه پیش دبستانی در مالزی

هزینه های پیش دبستانی ها بسته به نوع خدمات ارائه شده، سیستم آموزشی، موقعیت مدرسه و غیره متفاوت است. بنابراین، اگر برای والدین مهم است که پیش دبستانی متناسب با بودجه خود را پیدا کنند باید هزینه‌ها را بسنجند. برای ارزیابی هزینه تحصیل پیش دبستان در مدارس مالزی نگاهی به این جدول بیندازید:

مدرسههزینه
مهدکودک و پیش دبستانی سان وی مالزی45,000 رینگیت
مهدکودک و پیش دبستان APS16,200 تا 20,800 رینگیت
مهدکودک و پیش دبستان TAYLORS16,140 رینگیت
مهدکودک و پیش دبستان AISM42,104رینگیت
مهدکودک و پیش دبستان ELC5,000 رینگیت
مهدکودک و پیش دبستان DALAT20,000 25,000 رینگیت
مهدکودک و پیش دبستان GARDEN47,040 رینگیت
مهدکودک و پیش دبستان مونت کیارا37,960 رینگیت

بهترین مدارس برای دوره پیش دبستان در مالزی

بسیاری از مدارس بین المللی در مالزی ارائه دهنده دوره پیش دبستان هستند. در واقع از دوره پیش دبستان تا پایان دوران مدرسه می‌توانید در این مدارس بمانید. با مدارس مالزی ارائه دهنده پیش دبستان نیز هستند آشنا شوید:

 • مدرسه سان‌ وی مالزی
 • مدرسه APS مالزی
 • مدرسه بین المللی تیلورز مالزی
 • مدرسه دالات
 • مدرسه elc
 • مدرسه AISM
 • مدرسه GARDEN
 • مدرسه مونت کیارا

تحصیل تضمینی در مالزی با شریف اِستادی

همه چیز درباره مدارس مالزی را از کارشناسان شریف استادی بپرسید و با شناخت کامل مدارس مالزی برای درس خواندن در یازدهمین مقصد تحصیلی دنیا آماده شوید. معیار اصلی گزینش مدارس مالزی از سوی وبسایت شریف اِستادی این موارد است:

 • شهرت علمی مدرسه
 • تعداد و پراکندگی دانش آموزان بین المللی
 • سیستم آموزشی مدرسه
 • اعتبار و افتخارات مدرسه
 • میزان موفقیت دانش آموزان در آزمون های جهانی
 • همکاری و ارتباط با مراکز علمی و آموزشی معتبر دنیا
 • کیفیت آموزش و پژوهش
 • امکانات و تجهیزات مدرسه
 • میزان استفاده از تکنولوژی و به روز بودن مدرسه

نیاز به راهنمایی داری؟ با این شماره تماس بگیر۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱

منبع:

https://educationdestinationmalaysia.com/essential-guide/malaysia/preschool