پیش دانشگاهی در مالزی

 • by

پیش دانشگاهی در مالزی، دوره قبل از ورود به دانشگاه است که معمولاً یک تا دو سال طول می‌کشد. فارغ التحصیلان دبیرستان می‌توانند پیش دانشگاهی مناسب با رشته دانشگاهی مورد علاقه خود را انتخاب کرده و پس از 1 تا 2 سال مدرک معتبر بین المللی گرفته و آماده ورود به دانشگاه شوند. طیف گسترده‌ای از برنامه‌های پیش دانشگاهی در کالج ها و دانشگاه های مالزی ارائه می‌شود که مشاوره شریف در این مقاله به طور مفصل همه را معرفی کرده است.

شریف اِستادی، مرجع تخصصی تحصیل در مدارس مالزی است. کارشناسان ما آماده پاسخگویی به سؤالات شما برای تحصیل در بهترین مدارس مالزی هستند.

اطلاعات کلی پیش دانشگاهی در مالزی

 • نوع دوره: پس از دبیرستان و قبل از دانشگاه
 • سن متقاضیان: 18 سال به بالا
 • طول مدت تحصیل: از یک سال تا دوسال
 • زبان های تدریس شده: انگلیسی
 • خوابگاه: بسته به کالج انتخابی دارد (به طور معمول در اکثر کالج‌های مالزی خوابگاه ارائه می‌شود)
 • موضوعات ارائه شده: 12 موضوع مطابق با سیستم‌های آموزشی روز دنیا
 • تعداد ترم های تحصیلی: در اکثر موضوعات 2 ترم و در برخی موضوعات 2 تا 4 ترم

معرفی دوره پیش دانشگاهی در مالزی 

پیش دانشگاهی برای فارغ التحصیلان دبیرستان‌های ملی و بین المللی 18 ساله است. دانش آموزان که در 17 سالگی دبیرستان را تمام می‌کنند، می‌توانند وارد دوره پیش دانشگاهی شوند. این دوره مقدمه‌ای برای ورود به دانشگاه و فرصتی برای تقویت مهارت‌های بین فردی با دانشجویان است.

هدف آن انتقال دانش آموزان از مدرسه به دانشگاه است. دانش‌آموزان می‌توانند با توجه به رشته دانشگاهی مورد علاقه، اهداف و بودجه‌ خود، دوره قبل از دانشگاه را انتخاب کنند. مهم‌ترین مزیت پیش دانشگاهی تجربه زندگی دانشجویی در محیطی شبیه به دانشگاه است.

کسانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه و دریافت مدرک لیسانس، فوق لیسانس و غیره را دارند، با شرکت در این دوره می‌توانند حرکت خود را در مسیر رشد و پیشرفت شروع کنند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با مدارس مالزی

کجا پیش دانشگاهی برویم؟

در مالزی دوره پیش دانشگاهی در کالج های دانشگاهی ارائه می‌شود. بسیاری از دانشگاه های مالزی دارای کالج هستند که ارائه دهنده دوره‌های مختلف هستند.

در برخی مدارس نیز می‌توانید پس از پایان دوران دبیرستان در همان مدرسه، پیش دانشگاهی را نیز بگذرانید. مجموعه‌های آموزشی که از دبستان تا دکتری را دارند، مانند برند سان وی یا aps، ارائه دهنده دوره پیش دانشگاهی هستند.

شرایط ورود به دوره پیش دانشگاهی 

دانش آموزان سال آخر دبیرستان باید این شرایط را برای شرکت در دوره پیش دانشگاهی داشته باشند:

 • گذراندن SPM یا O یا معادل آن 5 واحد.
 • ارائه مدرک پایان دبیرستان
 • قبولی در آزمون IGCSE
 • داشتن 17 سال به بالا
 • بسته به برنامه پیش دانشگاهی یا مدرکی که قصد اخذ آن را دارید، ممکن است به نمرات دروس زبان انگلیسی، ریاضیات یا علوم نیاز داشته باشید. به طور مثال دوره‌های مربوط به پزشکی و داروسازی به حداقل 5Bs در SPM از جمله موضوعات علوم نیاز دارند در حالی که مهندسی به اعتبار در فیزیک و ریاضیات نیاز دارد.

هزینه + طول مدت پیش دانشگاهی در مالزی

هزینه تحصیل پیش دانشگاهی در مالزی بستگی به نوع دوره و کالج انتخابی شما دارد. به طور میانگین تحصیل پیش دانشگاهی در مالزی سالانه حدود 40.000 رینگیت است.

طول مدت پیش دانشگاهی از یک تا دو سال است. هر سال تحصیلی در این دوره دو ترم است.

ترم اول از ژانویه شروع شده تا ژوئن طول می‌کشد.
شروع ترم دوم ژوئیه است.

موضوعات پیش دانشگاهی مالزی

موضوعات و رشته‌های که در دوره پیش دانشگاهی ارائه می‌شود به نوع رشته منتخب شما در دانشگاه بستگی دارد. در این دوره موضوعات مختلفی در زمینه علوم، هنر، علوم انسانی و زبان ارائه می‌شود. دانشجویان این فرصت را دارند که روی موضوعات مورد علاقه تمرکز کنند و برنامه‌ای که مطابق با اهداف تحصیلی‌شان است را انتخاب کنند. اکثر برنامه های پیش دانشگاهی دارای موضوعات گسترده ای هستند که ارتباط منطقی با رشته‌های مقطع کارشناسی دارد.

هنگام انتخاب رشته ها، مهم است که موضوعاتی را انتخاب کنید که با رشته مورد نظر شما در دانشگاه مرتبط باشد. مهم است که ترکیب مناسبی از موضوعات مرتبط با برنامه تحصیلی را انتخاب کنید. به عنوان مثال، اگر قصد تحصیل در رشته‌های هنر را دارید، نمی توانید در دوره بیوتکنولوژی شرکت کنید. اگر قصد تحصیل پزشکی دارید بهتر است در دوره o-level شرکت کنید.

انواع دوره پیش دانشگاهی در مالزی

نام دورهعبارت اختصاریطول مدت تحصیل
دیپلم کانادایی انتاریو(CIMP) و (CPU)یک سال و نیم
دوره foundation ارائه شده در دانشگاه های خصوصی مالزی(IFY، NCUK)یک سال
مدرک تحصیلی وزارت آموزش و پرورش مالزی(STPM)دو سال
گواهی آزمون یکپارچه(UEC)یک سال
دوره بین‌المللی دانشگاه کمبریج(CIE) سطح A در انگلستانیک سال
کمبریج GCE A-Levels، انگلستاندوره A-level15 تا 18 ماه
دوره استرالیای جنوبی(SAM) یا SACE Internationalیک سال
دوره استرالیای غربی (AUSMAT)(AUSMAT)یک سال
 دیپلم بین المللی(IBDP)24 ماه یا دو سال

دیپلم بین المللی کانادایی (CIMP) و (CPU)

دیپلم کانادایی CIMP براساس برنامه درسی کانادا است و تا 18 ماه طول می کشد. پس از پایان این دوره، دیپلم دبیرستان انتاریو (OSSD) به دانش آموزان اعطا می شود. دانش آموزان برای فارغ التحصیلی باید حداقل 10 ساعت خدمات اجتماعی را انجام دهند و آزمون سوادآموزی دبیرستان انتاریو (OSSLT) را بگذرانند. هزینه دوره پیش دانشگاهی کانادایی 23 هزار تا 37 هزار رینگیت است.

بیشتر بخوانید: شرایط تحصیل در مدرسه بین المللی سان وی برای دریافت دیپلم کانادایی انتاریو

پیش دانشگاهی foundation

دوره پیش دانشگاهی پایه یا بنیاد foundation برای دانشجویانی که می خواهند مدرک کارشناسی خود را در همان دانشگاه ادامه دهند ارائه می شود. رایج ترین برنامه بنیاد در علوم، هنر و تجارت است. این دوره یک سال طول می کشد تا تکمیل شود. این دوره پیش دانشگاهی مالزی با حداقل هزینه همراه است.

دوره پیش دانشگاهی A Level 

این دوره با برنامه درسی A Level شروع شده و به طور معمول دو سال طول می کشد تا تکمیل شود. نتایج A Level در سطح جهان شناخته شده است. فارغ التحصیلان این دوره مجاز به ورود به دانشگاه های خصوصی و دولتی مالزی و سایر نقاط دنیا هستند.

دوره  پیش دانشگاهی SACE و AUSMAT

هر دو SACE و AUSMAT را می‌توان در یک سال تکمیل کرد. هر دو برنامه همچنین توسط اکثر دانشگاه های خصوصی مالزی و اکثر دانشگاه های سراسر جهان به رسمیت شناخته می شوند.

دیپلم بین المللی (IBDP)

دیپلم بین المللی (IBDP) یک برنامه دو ساله است که در برخی مدارس بین المللی مالزی مانند مدرسه سان وی ارائه می‌شود. متقاضیان باید علاوه بر قبولی در آزمون ورودی و مصاحبه، نتایج تحصیلی عالی داشته باشند. هزینه دیپلم بین المللی IB حدود 42 هراز رینگیت است.

بهترین کالج ها برای پیش دانشگاهی در مالزی

 1. دانشگاه آسیا و اقیانوسیه APU
 2. دانشگاه سان وی مالزی
 3. دانشگاه چندرسانه‌ای MMU
 4. دانشگاه help مالزی
 5. دانشگاه ماهسا مالزی
 6. دانشگاه تیلور مالزی

تحصیل پیش دانشگاهی در مالزی با شریف اِستادی

شریف اِستادی پلی به سوی مدارس مالزی است. برای تحصیل در مقاطع مختلف دبستان، دبیرستان، پیش دانشگاهی و کالج های مالزی با کارشناسان شریف اِستادی در تماس باشید و تجربیات و راهکارهایی را بشنوید که ماحصل 20 سال فعالیت تخصصی در حوزه مالزی است.

نیاز به راهنمایی داری؟ با این شماره تماس بگیر۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱