دیپلم مدارس مالزی

 • by
زمان مطالعه: 9 دقیقه
5/5 - (2 امتیاز)

با اخذ دیپلم مدارس مالزی مسیر رسیدن به دانشگاه و حتی شغل مورد نظرتان را هموار کنید. دیپلم دبیرستان های مالزی، مدرکی است که نشان دهنده شایستگی‌های حرفه‌ای و مهارت دانش آموزان در یک حوزه خاص است. با انتخاب دوره دیپلم مناسب در مدارس مالزی، آینده خود را بسازید و چشم انداز زیبای فردای خود را همین امروز ببینید؛ چرا که آینده متعلق به کسانی است که مهارت بیشتری آموخته و آن ها را با روش های خلاقانه ترکیب می‌کنند.

شریف اِستادی، حامی و پشتیبان شما برای تحصیل در مقاطع مختلف مدارس مالزی است.

تحصیل در مالزی را یک تماس شروع کنید۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱

مدرک دیپلم مدارس مالزی

مدرک دیپلم دبیرستان های مالزی به دانش آموزان پایان سال یازدهم، دوازدهم یا سیزدهم اعطا می‌شود. دلیل ثابت نبودن پایه تحصیلی، به خاطر وجود سیستم‌های آموزشی متفاوتی است که در مدارس مالزی ارائه می‌شود. برای مثال در مدارس با سیستم کمبریج در پایان سال یازدهم و در مدارس کانادایی در پایان سال دوزادهم مدرک دیپلم به دانش آموزان داده می‌شود. با توجه به نوع دیپلم انتخابی، دانش آموزان باید تعداد مشخصی واحدهای درسی را بگذرانند و در آزمون و ارزیابی منحصر به فرد آن شرکت کنند.

مدرک دیپلم دبیرستان های مالزی، دانش نظری و عملی گسترده‌ای و متناسب با صنعت یا رشته‌ای است که قصد ورود به آن را دارند. هدف از دیپلم مدارس مالزی، آمادگی بیشتر برای ادامه تحصیل در دانشگاه یا کسب گزینه های شغلی متعدد است.

برای بسیاری از دانش آموزان، مدرک دیپلم پایان دبیرستان جایگزینی برای فارغ التحصیلی است، زیرا با داشتن این مدرک مجاز هستند وارد بازار کار شده در شغل مورد نظر یا رشته دلخواه خود در دانشگاه تحصیل کنند.

دیپلم مدارس مالزی

انواع دیپلم مدارس مالزی

دیپلم مدارس مالزی مانند سیستم‌ آموزشی این کشور تنوع زیادی دارد و شما می‌توانید مطابق با شرایط و علایق خود، بهترین دوره دیپلم را انتخاب کرده و در آن ادامه تحصیل دهید. انواع دیپلم دبیرستان های مالزی از این قرار است:

 1. دیپلم بین المللی (IB)
 2. دیپلم سیستم بریتانیایی یا کمبریج  (IGCSE)
 3. دیپلم کانادایی اونتاریو (OSSD)
 4. دیپلم ایالات متحده در سیستم آموزشی آمریکایی (SAT)
 5. دیپلم دبیرستان ملی (STPM)
 6. دیپلم توسعه آموزش عمومی (GED)

دیپلم بین المللی IB مدارس مالزی

سن دانش آموزان 16 تا 19 سال
پایه تحصیلی کلاس دهم تا دوازدهم
طول مدت تحصیل 3 سال
نوع دیپلم مدرک پذیرفته شده جهانی

یکی از مسیرهای ورود به دانشگاه و کسب مهارت و دانش عمیق در رشته‌های هنر، حقوق، علم، تحقیق یا سایر زمینه های هیجان انگیز کسب و کار، اخذ دیپلم در سیستم بین المللی IB است.

دیپلم مدارس مالزی از نوع IB یکی از معتبر و شناخته شده‌ترین مدارک جهانی است که در مدارس بین المللی مالزی ارائه می‌شود. دانش آموزان 16 تا 19 ساله مخاطبین اصلی دریافت مدرک دیپلم بین المللی IB هستند. این مدرک یکی از شناخته‌ترین و معتبرترین مدارک دانشگاه های پیشرو سراسر جهان است.

بهتر است بدانید:

تحقیقات بین المللی نشان می‌دهد که دانش آموزانی که در سیستم DP تحصیل کرده‌اند، در مقایسه با سایر برنامه های درسی با نرخ های بالاتر از میانگین فارغ التحصیلان مدارس ملی در موسسات آموزش عالی بریتانیا، ایالت متحده، استرالیا و غیره در حال ادامه تحصیل هستند. فارغ التحصیلان مدرک دیپلم IB شانس بیشتری برای دستیابی به نتایج تحصیلات عالی مثبت، نسبت به همتایان خود در سطح A دارند. به‌طور متوسط، فارغ‌التحصیلان DP ظرفیت بالاتری برای انواع مهارت‌های قرن بیست و یکم در مقایسه با همتایان غیر DP دارند.

موضوعات اصلی دیپلم بین المللی IBDP

برنامه درسی دیپلم IB از 3 واحد اجباری و 6 واحد درسی دیگر تشکیل شده است. به عبارت بهتر دانش آموزان مقطع دیپلم بین‌المللی، باید 3 مهارت اصلی و شش موضوع زیر را تکمیل کنند.

سه واحد اصلی دیپلم بین المللی IB

بلوک اصلی دیپلم IB متشکل از 3 بخش زیر است:

 1. تحقیق در موضوع مورد علاقه Extended Essay (EE)
 2. انجام پروژه خلاق Creative، Activity، Service (CAS)
 3. نظریه توسعه Theory of Knowledge (TOK)

نظریه دانش (ToK)

تحقیق در موضوع مورد علاقه (EE)

انجام پروژه خلاق (CAS)

دانش‌آموزانی که دیپلم کامل را نمی‌گیرند، می‌توانند هر یک از مؤلفه‌های اصلی را بگیرند: EE، TOK یا CAS.

شش موضوع درسی دیپلم IB

دانش آموزان برای اخذ دیپلم بین المللی IB دروس و موضوعات زیر ا بخوانند:

 1. گروه زبان و ادبیات انگلیسی
 2. گروه زبان ماندارین، فرانسوی، چینی، اسپانیایی،
 3. مدیریت بازرگانی، مطالعات تجاری و اقتصاد، تاریخ و روانشناسی
 4. گروه فیزیک، زیست شناسی، شیمی
 5. گروه ریاضیات
 6. گروه هنرهای تجسمی

برگزاری دوره IB و اخذ گواهینامه IB شبیه به دوره یا A-Level در بسیاری از دانشگاه ها است.

امتیازات دیپلم بین المللی IB

در سیستم DP دانش آموزان این ویژگی ها را دارند:

 • وسعت و عمق دانش عالی
 • شکوفایی جسمی، فکری، عاطفی و اخلاقی
 • تسلط به حداقل دو زبان زنده
 • سرآمد بودن در موضوعات آکادمیک و سنتی
 • تشویق دانش‌آموزان در تسلط به زبان و فرهنگ
 • پرورش و توسعه مهارت پرس و جو، تفکر، ارزیابی انتقادی

دبیرستان سان وی، فیرویو و نکسوس  مالزی ارائه دهنده دیپلم ib در مالزی هستند.

دیپلم مدارس مالزی

دیپلم بریتانیایی یا کمبریج مدارس مالزی IGCSE

سن دانش آموز 16 تا 19 ساله
پایه تحصیلی نهم تا یازدهم
طول مدت تحصیل 3 سال
نوع دیپلم   IGCSE و A-LEVEL

دیپلم مدارس مالزی در مدارس با سیستم کمبریج به عنوان گواهی فارغ التحصیلی بریتیش کلمبیا شناخته می‌شود. دیپلم دبیرستان های مالزی با نظام آموزشی کمبریج IGCSE در دو سطح پیشرفته AS و متوسط A ارائه می‌شود. برای اخذ این دیپلم، مسیرهای مختلفی برای دانش آموزان با توانایی‌های مختلف وجود دارد.

واحدهای درسی دیپلم بین المللی کمبریج

موضوعات و واحدهای درسی که در سیستم دیپلم بریتیش می‌توانید بخوانید شامل 4 مورد زیر است:

 1. هنر
 2. زبان
 3. مطالعات اجتماعی
 4. ریاضیات

دبیرستان گاردن و نوبل ارائه دهنده دیپلم بریتانیایی IGCSE در مالزی هستند.

دیپلم مدارس مالزی

دیپلم کانادایی اونتاریو مدارس مالزی (OSSD)

سن دانش آموز 16 تا 19 سال
پایه تحصیلی نهم تا یازدهم
طول مدت تحصیل 3 سال
نوع دیپلم اونتاریو کانادا (OSSD)

دیپلم مدارس مالزی در سیستم کانادایی اونتاریو (OSSD) است. این دیپلم که گواهی مدرسه متوسطه انتاریو کانادا است، به کسانی داده می‌شود که موفق به گذراندن واحدهای درسی سال دوازدهم دبیرستان می‌شوند. شرایط لازم برای اخذ دیپلم اونتاریو، گذراندن واحدهای اجباری در دروس انگلیسی یا فرانسوی، ریاضیات، علوم، تاریخ کانادا، جغرافیای کانادا، هنر، بهداشت و تربیت بدنی و زبان دوم است.

دبیرستان سان وی تنها مدرسه ارائه دهنده مدرک دیپلم کانادایی اونتاریو در مالزی است.

دیپلم دبیرستان ایالات متحده در سیستم آمریکایی

سن دانش آموز 16 تا 19 سال
پایه تحصیلی  نهم تا دوازدهم
طول مدت تحصیل 4 سال
نوع دیپلم دیپلم ایالات متحده

دیپلم مدارس مالزی با سیستم آمریکایی یا ایالت متحده، یکی از مدارک پویا و شناخته شده جهانی است. دیپلم ایالات متحده یا آمریکایی مسیر تحصیلی دو ساله جامع و چالش برانگیزی است که متناسب با نقاط قوت، توانایی دانش آموزان برنامه ریزی شده است. یک تجربه آموزشی برای کسب فرصت ها و دسترسی به آینده بر اساس موفقیت و علایق دانش آموزان است.

دیپلم دبیرستان‌های آمریکایی، گواهینامه ای است که پس از اتمام دبیرستان به دانش آموزان اعطا می شود. دانش آموزان به طور کلی برای دیپلم به مدت چهار سال از کلاس نهم تا دوازدهم تحصیل می کنند.

دبیرستان دالات و iskl یکی از مدارس بین المللی ارائه دهنده دیپلم آمریکایی در مالزی است.

دیپلم مدارس مالزی

دیپلم دبیرستان های ملی مالزی STPM 

سن دانش آموز 16 تا 19 سال
پایه تحصیلی نهم تا دوازدهم
طول مدت تحصیل 4سال
نوع دیپلم ملی مالزی STPM

دیپلم مدارس مالزی که به گواهی مدرسه عالی مالزی STPM معروف است؛ از سوی وزارت آموزش و پرورش MOE به دانش آموزان داده می‌شود. این مدرک پیش از ورود به دانشگاه در مالزی به دانش آموزان داده می‌شود که قبلاً به عنوان گواهی مدرسه عالی (HSC) شناخته می‌شد. از سال 1982، مدرک Sijil Tinggi Persekolahan Malaysia که به اختصار STPM نامیده می‌شد، توسط شورای امتحانات مالزی (MEC) به رسمیت شناخته شد.

STPM یکی از مدارک اصلی برای پذیرش در دانشگاه های دولتی مالزی است. STPM در سطح بین المللی توسط بسیاری از دانشگاه ها معتبر بوده و نتایج آن به عنوان معادل نتایج GCE Advanced Level در نظر گرفته می شود. اکثر داوطلبان STPM می‌توانند چهار یا پنج موضوع را انتخاب کنند.

موضوعات و رشته‌های STPM

 1. دروس مرتبط با STEM
 2. ریاضیات (M) و ریاضیات (T)
 3. ICT
 4. فیزیک
 5. شیمی و زیست شناسی

همه موضوعات به صورت دو زبانه به زبان انگلیسی و مالایی ارائه می شوند. همه دروس دیگر، علاوه بر دروس زبان، فقط به زبان مالایی ارائه می‌شوند.

از آنجایی که آموزش ملی در مالزی برگرفته از سیستم آموزشی در انگلستان است، برنامه پیش دانشگاهی ششمین فرم آموزش متوسطه است که به آن “فرم ششم” گفته می‌شود. دانش‌آموزان فرم شش، دانش‌آموزان پیش دانشگاهی هستند.

دبیرستان kdu یکی از مدارس بین المللی مالزی است که دیپلم ملی مالزی به دانش آموزان می‌دهد.

دیپلم غیر رسمی یا توسعه آموزش عمومی (GED) 

سن دانش آموز 16 تا 19 سال
پایه تحصیلی نهم تا دوزادهم
طول مدت تحصیل معادل 4 سال (کمتر از یک سال)
نوع دیپلم آزاد

دوره آموزش عمومی (GED) گواهینامه‌ای است که به کسانی که دبیرستان را تکمیل نکرده‌اند، داده می‌شود. برای کسب مدرک GED، دانش‌آموزان باید در دوره‌ مربوطه شرکت کرده و در امتحان مورد تایید دولتی شرکت کنند. این دیپلم موضوعاتی مانند هنر زبان، ریاضی، مطالعات اجتماعی و علوم را پوشش می‌دهد. آزمون GED دانش و مهارت‌های فرد را در این زمینه‌های گفته شده ارزیابی می‌کند و تعیین می‌کند که آیا آنها همان سطح دانش فردی را دارند که یک برنامه دبیرستان سنتی را تکمیل کرده‌اند یا خیر.

گواهی GED توسط اکثر کارفرمایان، کالج‌ها و دانشگاه‌ها معادل دیپلم دبیرستان در نظر گرفته می‌شود و می‌توان از آن برای درخواست مشاغل و برنامه‌های دانشگاهی استفاده کرد. در ایالات متحده، GED به دو زبان انگلیسی و اسپانیایی ارائه می شود. بسیاری از کالج‌ها و دانشگاه‌ها از فارغ‌التحصیلان GED می‌خواهند در آزمون ورودی کالج SAT یا ACT شرکت کنند تا سطح آمادگی خود را برای کالج تعیین کنند. در واقع، اغلب حتی مورد نیاز است.

تفاوت بین GED و دیپلم

شروع متخصص شدن از مالزی!

اخذ دیپلم‌های بین المللی که در این مقاله معرفی شد در تمام دنیا امکان پذیر است، ولی آنچه مالزی را برای شما متفاوت می‌کند، سیستم یکسان آموزشی مالزی، هزینه‌های مقرون به صرفه و دسترسی به امکانات مدرن است.

برای کسب تخصص و مهارت‌ عمیق مدارس بین المللی مالزی بهترین گزینه هستند. با شریف اِستادی سناریوی پرباری برای زندگی تحصیلی خود در مالزی بنویسید و تحت حمایت و پشتیبانی ما، از مدارس مالزی مدرک معتبر جهانی بگیرید.

نیاز به راهنمایی داری؟ با این شماره تماس بگیر۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱

منبع:

igbis.edu.my/secondary/ib-diploma-programme-g11-12

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *