ورزش در مدارس مالزی

 • by
زمان مطالعه: 8 دقیقه
4.6/5 - (5 امتیاز)

ورزش در مدارس مالزی به اندازه آموزش اهمیت دارد. فعالیت‌های ورزشی باعث حفظ سلامتی جسمی و روانی دانش آموزان شده، هیجانات را کنترل کرده، مهارت‌های اجتماعی و رهبری میان آنها را تقویت کرده، اعتماد به نفس و خلاقیت را افزایش داده و در نهایت ادامه دادن ورزش به صورت حرفه ای باعث افتخارآفرینی و مدال آوری می‌شود. با ما همراه شوید تا از نقش ورزش در مدارس مالزی بیشتر برایتان بگوییم.

شریف اِستادی، ایجنت تخصصی و نماینده قانونی مدارس برتر مالزی است. ما تجربیات 20 سال زندگی در مالزی را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

تحصیل در مالزی را یک تماس شروع کنید۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱

نقش ورزش در مدارس مالزی

ورزش در مدارس مالزی، فراتر از یک فعالیت فوق برنامه و فرعی است، ورزش بخش حیاتی برای توسعه جسمانی و روانی دانش‌آموزان است. با ورزش نه تنها سلامتی دانش‌آموزان تأمین می‌شود، بلکه مهارت‌هایی مثل انضباط شخصی، کار تیمی و رهبری در آنها تقویت می‌شود.

فعالیت‌های ورزشی باعث پایداری آموزش‌، افزایش یادگیری، ایجاد تعادل بین فعالیت‌های آموزشی می‌شود. ورزش علاوه بر افزایش سلامتی در ساخت شخصیت فردی و اجتماعی آنها نیز اهمیت دارد.

مزایای ورزش در مدارس مالزی

10 مزیت ورزش در مدارس مالزی

مهم‌ترین مزیت ورزش در مدارس مالزی حفظ سلامت جسمی دانش آموزان است. طبق گزارش وزارت آموزش مالزی، در سال ۲۰۲۳، حدود ۸۰ درصد از دانش‌آموزان مالزی که در فعالیت‌های ورزشی مدرسه شرکت کرده‌اند، کمتر از ۶۰ کیلوگرم وزن دارند. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۲۲ در مالزی انجام شد نشان داد که دانش‌آموزانی که در فعالیت‌های ورزشی مدرسه شرکت می‌کنند، کمتر دچار افسردگی و اضطراب می‌شوند. مزایای ورزش در مدارس مالزی را بخوانید:

 1. تأمین سلامت جسمی، روانی دانش آموزان
 2. کاهش استرس، اضطراب و افسردگی
 3. افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس
 4. توسعه مهارت‌های اجتماعی
 5. تقویت روحیه همکاری با دیگران
 6. احترام به قوانین
 7. مراقبت از خود و دیگران
 8. پرورش استعدادهای ورزشی
 9. بهبود سلامت قلب، ریه‌ها، عضلات و استخوان‌ها
 10. کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن مانند چاقی، دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی

تجربه‌ای ویژه در انتظار شماست با ویزای سوشال مالزی، خاطرات بی‌شماری برای خود رقم بزنید!

برای دریافت فوری ویزای سوشال با ما تماس بگیرید.۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱

انواع ورزش های مدارس مالزی

دولت مالزی در سال‌های اخیر، سرمایه‌گذاری قابل توجهی در توسعه تاسیسات ورزشی مدارس انجام داده و با ارتقاء برنامه‌های آموزشی و ورزشی به دنبال بهینه‌سازی سلامت دانش‌آموزان و دستاوردهای ورزشی کشور است.

ورزش‌ در مدارس مالزی را می‌توان بر اساس نوع، محبوبیت و مقطع سنی دانش‌آموزان دسته‌بندی کرد. برخی از این دسته‌بندی‌ها عبارتند از:

 • ورزش‌های تفننی، این ورزش‌ها شامل فعالیت‌هایی است که دانش‌آموزان تمامی مقاطع برای لذت‌بردن و تناسب‌اندام انجام می‌دهند، مانند پیاده‌روی، شنا، دوچرخه‌سواری، کمپینگ، بولینگ، پیاده‌گردی، ماهیگیری، غواصی اسکوبا و پاراگلایدر.
 • ورزش‌های رقابتی؛ این ورزش‌ها برای مقایسه عملکرد، رقابت و کسب مدال و جایزه است. ورزش‌هایی مانند فوتبال، بدمینتون، راگبی، هاکی، والیبال، هندبال، بسکتبال و هنرهای رزمی ترکیبی مهم‌ترین ورزش‌های رقابتی مدارس مالزی هستند که یشتر توسط دانش‌آموزان متوسطه دوم و دبیرستان انتخاب می‌شوند، زیرا نیاز به مهارت، تیم‌ورزی و رقابت دارند.
 • ورزش‌های هیجان‌انگیز؛ تجربه هیجان و چالش‌های جدید باعث افزایش دوپامین شده و لذت زیادی را دنیال داردو ورزش‌هایی مانند صخره نوردی، موتورسواری، اسکیت‌سواری، اسب‌سواری، قایقرانی و سورف و غیره که نیاز به شجاعت، جسارت و ریسک پذیری بالا دارند و بیشتر توسط دانش‌آموزان دبیرستان انجام می‌شوند.

مطلب پیشنهادی: معرفی خدمات مدارس مالزی برای دانش آموزان بین المللی

ورزش های مناسب دانش آموزان مقاطع سنی مختلف

برای انتخاب ورزش مناسب در هر مقطع سنی، باید به عواملی مانند علاقه، توانایی، امکانات، اهداف و خواسته‌های دانش‌آموزان توجه داشته باشید. ضمن آن که با فواید و معایب هر ورزش برای سلامتی آگاه باشید. ورزش مناسب دانش آموزان برای هر کدام از مقاطع سنی با توجه به توانایی، علاقه و مقطع سنی متفاوت است.

ورزش در مدارس مالزی در تمامی مقاطع از ابتدایی تا دبیرستان بر اساس توانایی‌ها و علاقه‌مندی‌های دانش آموزان برنامه ریزی شده است.

ورزش در مدارس مالزی برای دانش‌آموزان دبستانی

ورزش مناسب دانش‌آموزان دبستانی

برای دانش آموزان مقطع ابتدایی که در سن 7 تا 12 سالگی هستند آمادگی بدنی مهم است. ورزش مناسب دانش‌آموزان این مقطع، فعالیت‌هایی است که به تقویت مهارت‌های حرکتی، هماهنگی، تعادل و انعطاف‌پذیری کمک می‌کند. این ورزش‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • ورزش‌های تفننی و بازی‌های گروهی
 • ژیمناستیک
 • گیم‌های سبک
 • شنا

ورزش مناسب دانش‌آموزان راهنمایی

دانش آموزان سنین 13 تا 14 ساله که در مقطع متوسطه ابتدایی یا راهنمایی هستند، تمایل به انجام ورزش‌هایی دارند که به تقویت قدرت، استقامت، سرعت و دقت آنها کمک کند. این ورزش‌ها بیشتر به صورت رقابتی، تیمی، فردی و تاکتیکی است که در زیر به آنها اشاره شده:

 • بدمینتون و تنیس
 • فوتبال و بسکتبال
 • شنا
 • ژیمناستیک
 • دو و میدانی

ورزش در مدارس مالزی برای دانش آموزان دبیرستانی

ورزش مناسب دانش آموزان دبیرستانی

دانش آموزان دبیرستانی که سن 16 تا 18 سالگی هستند از ورزش‌های قدرتی و رقابتی استقبال بیشتری می‌کنند. شرکت در مسابقات و کسب رتبه و مدال، دلیل اصلی شرکت در برنامه‌های ورزشی در این مقطع سنی است. ورزش‌هایی مانند کریکت و هاکی روی چمن نیز از ورزش‌های مجبوب هستند که در سطح دبیرستان‌های مالزی رواج دارند. با این ورزش‌ها آشنا شوید:

 • دو و میدانی
 • ورزش‌های رزمی
 • فوتبال
 • گلف
 • هاکی
 • نت بال
 • راگبی و راگبی لمسی
 • اسکواش
 • شنا كردن
 • تنیس

مسابقات ورزشی مدارس مالزی

هاوارد کوسل، روزنامه‌نگار آمریکایی می‌گوید:

«پیروزی نهایی در رقابت ناشی از رضایت درونی است که می‌دانی بهترین کار را انجام داده‌ای و از آنچه باید می‌دادی، بیشترین بهره را برده‌ای»

مسابقات دانش آموزان را تشویق می‌کند تا گزینه و تاکتیک های مختلف را برای دستیابی به فرمول برنده شدن بررسی کنند. واقعیت این است که هیچ فرمول واحدی برای همه افراد وجود ندارد و هیچ پاسخ درست و غلطی برای برنده شدن نیست و تجربه بخش مهمی از فرآیند یادگیری است.

دانش‌آموزان با شرکت در رقابت‌های ورزشی مختلفی در سطح مدرسه، منطقه، استان و کشور توانایی‌های خود را به چالش کشیده و برای رویایی با چالش‌های زندگی آماده می‌شوند. با مسابقات ورزشی مدارس مالزی آشنا شوید:

 • بازی‌های کشورهای همسود (Commonwealth Games)؛ یک رویداد ورزشی چهارسالانه برای کشورهای عضو اتحادیه کشورهای همسود است. مالزی از سال ۱۹۵۰ در این رویداد شرکت می‌کند و تاکنون ۶۸ مدال طلا، ۵۷ مدال نقره و ۷۴ مدال برنز کسب کرده است.
 • بازی‌های آسیایی (Asian Games)؛ رویداد ورزشی چهارسالانه برای کشورهای عضو کنفدراسیون ورزش آسیا است. مالزی از سال ۱۹۵۴ در این رویداد شرکت می‌کند و تاکنون ۴۵ مدال طلا، ۶۴ مدال نقره و ۱۰۵ مدال برنز کسب کرده است3
 • بازی‌های جنوب شرق آسیا (Southeast Asian Games)؛ یکی از رویدادهای ورزشی دوسالانه برای دانش آموزان کشورهای عضو انجمن ورزش جنوب شرق آسیا است. مالزی از سال ۱۹۵۹ در این رویداد شرکت می‌کند و تاکنون ۱۱۴۶ مدال طلا، ۹۳۲ مدال نقره و ۱۰۶۵ مدال برنز کسب کرده است.
 • بازی‌های مدارس مالزی (Malaysian School Games)؛ مسابقات ورزشی سالانه میان دانش‌آموزان مدارس مالزی است. این رویداد در ۱۲ رشته ورزشی برگزار می‌شود و به عنوان یک فرصت برای کشف استعدادهای جوان مالزی محسوب می‌شود.
 • بورسا مسابقات انتخابی؛ که در آن دانش‌آموزان برتر برای حضور در مسابقات بین‌المللی انتخاب می‌شوند.
 • تورنمنت‌های دانش‌آموزی خصوصی؛ که توسط انجمن‌های ورزشی دانش‌آموزان در مقیاس‌های مختلف برگزار می‌شوند.

با ویزای همراه همراه دانش آموزی، دنیایی از فرصت‌های تازه در انتظار شماست!

رتبه‌های ورزشی دانش آموزان مدارس مالزی

در سطح بین‌المللی، دانش‌آموزان مالزی در رقابت‌هایی مانند مسابقات دانش‌آموزان آسیا (ASEAN School Games) و دیگر تورنمنت‌ها شرکت می‌کنند. دانش آموزان مدارس مالزی توانسته‌اند تعداد قابل توجهی مدال در رشته‌های مختلف کسب کند و در برخی رشته‌ها مانند بدمینتون و دو و میدانی به سطح عالی دست یابند.

 • مدرسه بین‌المللی تیلورز (Taylor’s International School): این مدرسه در سال ۲۰۱۹ در رقابت‌های ورزشی مدارس بین‌المللی مالزی (MISAC) ۱۵ مدال طلا، ۱۰ مدال نقره و ۱۰ مدال برنز کسب کرد.
 • مدرسه بین‌المللی سان‌وی (Sunway International School): این مدرسه در سال ۲۰۱۹ در رقابت‌های ورزشی مدارس بین‌المللی کوالالامپور (KLISS) ۱۴ مدال طلا، ۱۳ مدال نقره و ۱۱ مدال برنز کسب کرد.
 • مدرسه بین‌المللی معرفت (Marafet International School): این مدرسه در سال ۲۰۱۹ در رقابت‌های ورزشی مدارس بین‌المللی پنانگ (PENISS) ۱۲ مدال طلا، ۹ مدال نقره و ۸ مدال برنز کسب کرد.

حتماً بخوانید: با فعالیت های فوق برنامه مدارس مالزی آشنا شوید

رویدادهای مهم ورزشی در مالزی

ورزش های خاص در مدارس مالزی

ورزش های خاص مدارس مالزی

کشور مالزی فرهنگ و تاریخ غنی دارد که بستری برای ابداع ورزش‌های منحصر به فرد در این کشور است. این ورزش‌ها ریشه‌های عمیقی در فرهنگ و سنت‌های محلی داشته و برای دانش‌آموزان نیز بسیار مناسب هستند، چرا که علاوه بر فعالیت بدنی، دانش و آگاهی بیشتری نسبت به هویت فرهنگی‌ خود پیدا می‌کنند. ورزش‌های خاص مدارس مالزی عبارتند از:

 • سیلات

یک هنر رزمی سنتی است که در مالزی و سایر کشورهای جنوب شرق آسیا رواج دارد. تمرکز اصلی این ورزش بومی مالزی، بر مبارزه با استفاده از ضربات دست و پا و قفل‌کردن است. در واقع سیلات مهارت‌های دفاع شخصی با حرکات چابک ضربات دست و پا، گرفتگی‌ها، اسلحه‌های سرد و فلسفه‌های اخلاقی است و به تقویت اعتماد به نفس، انضباط، احترام و هویت فرهنگی دانش‌آموزان کمک می‌کند.

 • سپاک تاکراو

یک ورزش توپی است که در مالزی و سایر کشورهای آسیایی محبوب است. این ورزش شبیه به والیبال است، با این تفاوت که بازیکنان نمی‌توانند از دست‌های خود برای ارسال توپ استفاده کنند و به جای آن باید از پاها، سر، شانه‌ها و بازوهای خود برای هدایت توپ کمک بگیرند. سپاک تاکراو یک ورزش فوق العاده برای هماهنگی، تعادل، حفظ قدرت و همکاری در فعایت تیمی و گروهی است.

 • Gasing یا بازی فرفره سنتی

Gasing یا بازی فرفره سنتی یک بازی سنتی است که در آن بازیکنان سعی می‌کنند فرفره‌ای را با طناب بزنند و به آن سرعت دهند تا برای مدت طولانی‌تری نسبت به دیگر فرفره‌ها بچرخد.  این ورزش برای تقویت مهارت‌های دست و چشم، مهارت‌های حرکتی، ریاضی، هندسه و فیزیک کمک بزرگی است.

 • باجو کچو

باجو کچو یک ورزش رزمی سنتی مالزی است که بر اساس حرکات آرام و کنترل‌شده بدن انجام می‌شود. این ورزش بر هماهنگی ذهن و بدن تأکید دارد و برای دانش‌آموزانی که به ورزش‌های آرامش‌بخش علاقه دارند، مناسب است.

 • کباتا

کباتا از ورزش های رزمی و سنتی مالزی است که بر اساس حرکات ریتمیک و موزون بدن انجام می‌شود. در این ورزش هماهنگی ذهن و بدن اهمیت زیادی دارد و  برای دانش‌آموزانی که به ورزش‌های خلاقانه علاقه دارند بهترین انتخاب است.

 • تنگ سونگ

تنگ سونگ ورزش سنتی مالزی بر اساس حرکات سریع و چابک بدن انجام می‌شود. این ورزش بر چابکی و استقامت بدن تأکید دارد و برای دانش‌آموزانی که به ورزش‌های هیجان‌انگیز علاقه دارند، مناسب است.

ورزش های محبوب دانش آموزان مدارس مالزی

علاوه بر این ورزش‌های خاص مالزی، برخی از ورزش‌های مدرن نیز در میان دانش آموزان محبوبیت بیشتری دارد  هستند که برای دانش‌آموزان مناسب هستند، مانند:

 • فوتبال محبوب‌ترین ورزش در مالزی است و برای دانش‌آموزان در هر سنی مناسب است.
 • هاکی روی چمن: هاکی روی چمن دومین ورزش محبوب دانش آموزان در مالزی است.
 • بدمینتون، سومین ورزش پرطرفدار در مالزی است.
 • والیبال، چهارمین ورزش محبوب دانش آموزان در مالزی است.
 • هندبال پنجمین ورزش محبوب در مالزی است و برای دانش‌آموزان مقطع متوسطه مناسب است.

سوالات متداول ورزش در مدارس مالزی

1-محبوب ترین ورزش در مالزی چیست؟

محبوب‌ترین ورزش در مالزی بدمینتون است که به خاطر تاریخ غنی از پیروزی‌ها و موفقیت‌ها، با تعداد زیادی از طرفداران و میراث بازیکنان بزرگ، از جمله لی چونگ وی مشهور است.

2- ورزش ملی مالزی چیست؟

ورزش ملی مالزی بدمینتون است که عمیقاً در قلب این کشور ریشه دوانده و مترادف با غرور کشور است و دارای سنت غنی رقابت و موفقیت در صحنه جهانی است.

3- پربیننده ترین ورزش ها در مالزی کدامند؟

پربیننده ترین ورزش ها در مالزی شامل بدمینتون، فوتبال، سپاک تاکرا، هاکی روی چمن، شنا، دوچرخه سواری، دو و میدانی، اسکواش، بولینگ، والیبال و راگبی است که هر کدام جایگاه قابل توجهی در چشم انداز ورزشی این کشور دارند و طرفداران را در سراسر کشور به خود جذب می کنند.

انتخاب مدارس برتر مالزی با شریف اِستادی

برای تحصیل در مدارس مالزی با کارشناسان شریف اِستادی در تماس باشید و با آگاهی و اطلاعات کامل تحصیل در مدارس مالزی را شروع کنید.

نیاز به راهنمایی داری؟ با این شماره تماس بگیر۲۲۸۴۰۱۴۰ – ۰۲۱

منبع:

sportsfoundation.org/most-popular-sports-in-malaysia

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *